arçelik 4572 PIP 100 HZ ses ve görüntü yok

Arkadaşlar merhaba;
arçelik marka 4572 PIP tv güç düğmesine bastığımda bip bip ses çıkarıyor ve ne ses nede görüntü yok. stand-by ledi yanmıyor. görünürde tek gördüğüm anormallik trafo yanındaki BDX53C transistörünün lehimleri boştaydı. söküp ölçtüm. problem göremedim. tekrar denedim, aynı problem devma ediyor. konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum...

Arkadaşlar merhaba;
arçelik marka 4572 PIP tv güç düğmesine bastığımda bip bip ses çıkarıyor ve ne ses nede görüntü yok. stand-by ledi yanmıyor. görünürde tek gördüğüm anormallik trafo yanındaki BDX53C transistörünün lehimleri boştaydı. söküp ölçtüm. problem göremedim. tekrar denedim, aynı problem devma ediyor. konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum...

arkadaşlar konuyla ilgili yardımlarınızı bekliyorum, koca televizyon salon ortasında dağınık bekliyor :)

arkadaşım tv şase no suna göre şema indir önce besleme katından başla sora yatay katı kontrol et.şemadaki voltajlarla besleme voltajlarını karşılaştır.tabi besleme voltajları çıkıyorsa yoksa sigorta köprü diyot ptc ve osc ent ve smps trafosunu kontrol et besleme voltajları ve şemanosunu söylersen daha kolay yardımcı olabilirim

arkadaşım tv şase no suna göre şema indir önce besleme katından başla sora yatay katı kontrol et.şemadaki voltajlarla besleme voltajlarını karşılaştır.tabi besleme voltajları çıkıyorsa yoksa sigorta köprü diyot ptc ve osc ent ve smps trafosunu kontrol et besleme voltajları ve şemanosunu söylersen daha kolay yardımcı olabilirim

abi şase nosuna nerden bakacağımı bilmiyorum, yazdım bişeyler bi şema indirdim ama, doğru şema değil galiba. mesela söke söke ölçtüğüm malzemelerden 2SC5331 transistörü beyz-kollektör arası 0 ohm gösteriyor. malzemeyi değiştirip bi deneyim dedim ama, bulamadım... başka bikaç yere daha sorup denicektim işte. sigorta sağlam, ama besleme tarafı dip tarafta olduğundan ölçüm yaparken zorlanıyorum. ölçüm yaparken eski transistörü takıpta mı ölçeyim, yoksa yenisini mi takmam gerek, yada yeni malzeme takarsam yine zarar verir mi?? aynı zamanda farkettiğim anormallik olarakta dik duran bi kart var, üzerinde bi trafo ve kondansatör var. soketli bi kablosu var direk anakartta 2SC5331 transistörü civarına geleni soket kavrulmuş. bende soketi iptal edip direk bağlantı yaptım. tabi transistörü değiştirmeden besleme veremedim.

Son düzenleme:
arkadaşım sorularına şöyle tek tek cevap verim
1 Şase nosu tv nin içindeki ana pertinaks kartının bi köşesinde veya içinde (örn tht trafosu üstüne yapıştırımış bir kağıtta) mutlaka yazar etrafı iyi incele örn: beko 11.1,pt90 chassis gibi
2 parçanın sağlamlık testini mutlak sökerek yap arızalı ise yenisini tak,taktıktan sonrada yanmasını istemiyosan C E uçlarında ki parçaları iyicene ölç özelikle bunların filtre kondansatörlerini
3 soket kavrulmuşsa fazla akım çeken parça var deöektir (kısa devre olmuş bi kon olabilir mesela)
besleme transistörü yatay sürücü trans sağlan mı bi bak bakalım

arkadaşım sorularına şöyle tek tek cevap verim
1 Şase nosu tv nin içindeki ana pertinaks kartının bi köşesinde veya içinde (örn tht trafosu üstüne yapıştırımış bir kağıtta) mutlaka yazar etrafı iyi incele örn: beko 11.1,pt90 chassis gibi
2 parçanın sağlamlık testini mutlak sökerek yap arızalı ise yenisini tak,taktıktan sonrada yanmasını istemiyosan C E uçlarında ki parçaları iyicene ölç özelikle bunların filtre kondansatörlerini
3 soket kavrulmuşsa fazla akım çeken parça var deöektir (kısa devre olmuş bi kon olabilir mesela)
besleme transistörü yatay sürücü trans sağlan mı bi bak bakalım

ustam şase nosu za9.190 06 bu galiba, ama bu isimde bi devre şeması bulamadım ben
parçaların sağlamlık kontrollerini sökerek yapıyorum ve kavrulan sokete bağlanan tüm malzemeleri söküp ölçtüm, sıkıntı görünmüyor. F60B150DS diyodu var 2SC5331 transistörünün yanında, diyot sağlam... bu durumda transistörü takıp bi vercem enerjiyi, patlasa da çatlasa da artık...

ustam şase nosu za9.190 06 bu galiba, ama bu isimde bi devre şeması bulamadım ben
parçaların sağlamlık kontrollerini sökerek yapıyorum ve kavrulan sokete bağlanan tüm malzemeleri söküp ölçtüm, sıkıntı görünmüyor. F60B150DS diyodu var 2SC5331 transistörünün yanında, diyot sağlam... bu durumda transistörü takıp bi vercem enerjiyi, patlasa da çatlasa da artık...

ama şimdide yanlardan daralma oldu ustam, bu neden oldu şimdi peki??

horizontal katın elektrolitik kondlarında değer kaybı olmuş öncelikle 47mf ve daha küçük kapasitelilerden başlayarak hepsini değiş yanlız bu arızayı bazen mikocip dirençlerdende yapabilir iyicene ölçmeni tavsiye ederim kolay gelsin..

horizontal katın elektrolitik kondlarında değer kaybı olmuş öncelikle 47mf ve daha küçük kapasitelilerden başlayarak hepsini değiş yanlız bu arızayı bazen mikocip dirençlerdende yapabilir iyicene ölçmeni tavsiye ederim kolay gelsin..

ustam kapasitif ve elektrolitik kondansatörleri ölçtüm, problem görmedim ama komple değiştiririm madem öyle. mikrocip direnç dediklerin SMD malzemeler mi tam anlamadım ama kart üzerinde SMD olarak malzeme yok... ama işte bide devre şemasını bulabilirsem ona göre biraz daha rahat araştırcam, bikaç yerden baktım, uymuyor, bazı yerlerde de üyelik istiyor, bende oralara üye olmadım kaldı öyle, hala araştırmadayım :)

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri