Arçelik 4450 ft dönmüyor

bende evimdeki toç makinasını yaklaşık 10 yıldır kullanıyorum inanın ne kömür değiştirdim ne bi şey sadece tahliye pompasını değiştirttim.ha bide kondansatörü arızalanmılştı onu değiştirttim.onuda aynı değerde bulamamış benim ustam 6.5 UF yerine abi 10 UF var dedi bende taktırttım .önce olmaz abi yanar dedi.yanarsa yansın sana tekrar iş çıkar ama merak etme hiç bir şey olmaz dedim takdırdım hala makina takır takır çalışıyor.ustamda yeni bir şey öğrendim abi senin sayende dedi.

Kondansatörü değiştirdiyseniz eğer, sizin makinenizin kömürlerinin bitme olasılığı teknik olarak zaten bulunmamaktadır. İçiniz ferah olsun.

Kömürler elektrik kesintisi dediğiniz için çok az bir ihtimal gibi görünüyor.Elektronik karttaki komponentleri ölçmenizi tavsiye ederim.Voltajdaki ani değişiklikler bileşenlere zarar vermiş olabilir.Alın ohmmetreyi başlayın sıradan ölçmeye..Kolay gelsin

Kondansatörü değiştirdiyseniz eğer, sizin makinenizin kömürlerinin bitme olasılığı teknik olarak zaten bulunmamaktadır. İçiniz ferah olsun.

saolun.kondansatörü ben değiştirmedim.sayın ustam değiştirdi.kömürde bitse bile ustamın ellerinden öper sorun değil.bu yaştan sonra makinayı söküp takamam.

sayın kanyak.kızmana gerek yokki.her elektrik kesilmesinde kömür bitmezki.bunu sende kabul edersin.arızayı yazan arkadaş elektrik kesilince diye ifade veriyor.şöyle mantıklı düşün.o ana kadar sorunsuz çalışan makina elektrik kesilmesiyle kömür bitecek allah aşkına eğri oturalım ama makul ve mantıklı cevap yazalım derim.lütfen...sizin fikrinizle aynı olmak zorun da değilim ben bana mantıklı gelen + tecrübelerimin verdiği emekle yazıyor arkadaşlara öyle cevap vermeye çalışıyorum.sizde emek veriyorsunuz senin verdiğin örnek şuna benziyor arabanın benzini bitti araba yol almıyorsa lastikler patlamış lastikleri değiştir.bu olacak şey değil lütfen yapmayın.sizinle tartışmak istemiyorum.size işlerinizde başarılar diler bol kazançlar temenni ederim.sağlıcakla kalın

sayın kanyak bey 1000 devirli ürünler erken kömür bitiriyor demişsiniz.sizin mantığınıza göre 200 devir daha mı çabuk bitirir.yada 1500 veya 3000 d/d olanlar daha mı geç bitirir.merakımı bağışla lütfen.

bende evimdeki toç makinasını yaklaşık 10 yıldır kullanıyorum inanın ne kömür değiştirdim ne bi şey sadece tahliye pompasını değiştirttim.ha bide kondansatörü arızalanmılştı onu değiştirttim.onuda aynı değerde bulamamış benim ustam 6.5 UF yerine abi 10 UF var dedi bende taktırttım .önce olmaz abi yanar dedi.yanarsa yansın sana tekrar iş çıkar ama merak etme hiç bir şey olmaz dedim takdırdım hala makina takır takır çalışıyor.ustamda yeni bir şey öğrendim abi senin sayende dedi.

saolun.kondansatörü ben değiştirmedim.sayın ustam değiştirdi.kömürde bitse bile ustamın ellerinden öper sorun değil.bu yaştan sonra makinayı söküp takamam.

Teori ile pratik ayrı kategorilerdir.

Yanıtınız teorinize göre olmuş doğru veya yanlış bu tartışılabilir.
Siz kitaplardan veya çeşitli kaynaklardan edindiğiniz yanlış bilgileri topluma açık bir alanda doğru diye savunursanız size yanlış öğretilen konu toplumada yanlış olarak yansır.

1) vermiş oldugunuz yanıtlar Toç makina motoruna göredir vede Toç motorlar asenkron motordur,kömür kullanılmaz.

paylaşımcı arkadaşlarımız yanlış bilgilendirme yaptığınızı uyarmışlar ama siz konuya vakıf olmadığınızdan yanlışınızı sürdürmüşsünüz.

2)Asenkron motorların kondansatör seçimleri yardımcı sargı momentine uygun hesaplanarak seçilir vede her asenkron motorun etiketinde mutlak belirtilir.

3)Emin olmadığınız konulara yorum yazmanız bilgi kirliliğine sebebiyet verecektir.
Paylaşım yapmadan önce lütfen duyurular bölümünü okuyunuz!

Son düzenleme:

Siz kitaplardan veya çeşitli kaynaklardan edindiğiniz yanlış bilgileri topluma açık bir alanda doğru diye savunursanız size yanlış öğretilen konu toplumada yanlış olarak yansır.

1) vermiş oldugunuz yanıtlar Toç makina motoruna göredir vede Toç motorlar asenkron motordur,kömür kullanılmaz.

paylaşımcı arkadaşlarımız yanlış bilgilendirme yaptığınızı uyarmışlar ama siz konuya vakıf olmadığınızdan yanlışınızı sürdürmüşsünüz.

2)Asenkron motorların kondansatör seçimleri yardımcı sargı momentine uygun hesaplanarak seçilir vede her asenkron motorun etiketinde mutlak belirtilir.

3)Emin olmadığınız konulara yorum yazmanız bilgi kirliliğine sebebiyet verecektir.

burda as olan benim makinam değilki burda elektriklerin her kesilmesinde kömür bitmez benim iddiam bu yönde.her model ve makinanın modelini yada iç yapısını(detaylarına) vakıf olamayabilirim.önemli temel elektrik elektro mekanik konulara vakıfım.benimde dikkat ederseniz,modeli yada donanımı hakkında yorum yapmıyorum.iddiamı anladınız sanırım.her elektrik kesilmelerinde kömür bitmez savunduğum konu bu.
kolay gelsin.
bu arada herkesin kurban bayramlarını kutlar ailece iyi bayramlar.

Arçelik yetkili servisinden kömürleri temin edebilirsiniz
kömürler en boy yükseklğinin ölçülerine göre her elektrik malzemesi satan her yerden alınabilir.kömürler sadece arçelik e has değildir.üstelik diğer malzeme satıcıları daha ucuza satarlar.kömür üreticileri hem arçelik hem bosh hem siemens üreticilerine satarlar.

sizide gaza getirmişler emin olduğum konularda zaten yazı yazıyorum.ama yazdığım konular sizi rahatsız ediyorsa inanın yazmam.ben herhangi bir kirliliğe sebebiyet verdiğimi sanmıyorum.aldığım olumlu cevaplar bana bunu yansıtıyor.ama sizi rahatsız ediyorsa söyleyin yazmam sizleride rahatsız etmem.burda azlimi yapın sebebinide belirtin.bir daha buraya girmem.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba,aynı makinemim şimdi sıktıktan sonra kapağı otomatik açılmıyor.bu sefer arızası ne olabilir acaba?
yardımlarınızı rica ediyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri