Arçelik 24000 btu klima soğutma problemi

ankaralii

Üye
Arkadaşlar merhaba

Elimde eski kasa bir Arçelik 24000 lik klima var.yaklaşık 2-3 aydır iç ünite ile dış ünite elektrik bağlantı noktasından yanma yaparak sigorta attırıyor.ilk başına geldiğinde klimacı kapasitör sebebiyle olabileceğini söyleyip 25 lik yerine 35 lik kapasitör taktı ve 100 tl aldı.fakat bu işlem sonrasında da daha önce olduğu gibi sanki voltaj düşerde elektrik gider gelir gibi olur ya aynı öyle olacak şekilde zaman zaman durumlar ortaya çıkıyordu.( ilişkisi var mı bilmiyorum ) daha sonrada bu şekilde devam etti. 1-2 kez daha aynı şekilde yanma yaptı. sebebini bulamadık. Muhtemelen kablolardan kaynaklı olabileceği söylendi.neyse son olayda bi yanma Yok ama dış ünite fanı çalışıyor ve soğutmuyor. tahminimce kapasitör. Arızası olabilir ama bi kanıya varamadım.malesef bu klimacı arkadaşlarda yaz gelince ayrı bir yoğun olduğundan ve daha önce işlem yaptırdığım klimacılar piyasada olmadığından ustasını bulmakta zorlanıyoruz. İşi bilen ve yorumu olan varsa şimdiden teşekkür ederim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
iç ünite kartını kontrol ediniz büyük ihtimalle kart üzerindeki kondastörler zayıflamıştır. bu arada sensörleri test etmeyi unutmayınız, eğer elektronik bilginiz yok ise yetkili kişilerden yardım alınız.

Sigortası var evet toprak yapmışlardır muhtemel inşallah birazdan tamirci gelecek tokatlanmadan yaptırırsak ne ala

Akşam 9 gibi bir tamirci geldi 220 v girişler yanmış dedi onları değiştirecek herhalde birde kapasitör değişmesi gerek dedi sabah gelince ayrıntıları yazarım

Tamam da nie yanmis. Sürekli oluyor bana kesin çözüm veremeyecekseniz yapmayın deseydiniz. Bi kisa devre bişey var demekki. Klimanin bağlı olduğu sigorta kac lik. Amper yüksek ise yakabilir. Ne bileyim anormal bisey var orda

tabi ki zaten bunu konuşcam temel sıkıntı sigorta değil motorun çektiği yüksek akımdan kaynaklı sanırım kapasitör değerinin yükselmesi çekilen akımı düşürür demişlerdi.şimdi ki kapasitör 35 lik sanırım 50 lik takacaklar.geçen sene bi problem yoktu bu sene peydah oldu bu arıza

Şimdi geldiler çift kapasitör bağlı olduğunu söyledi 30+55 lik şeklinde bunun fazla akım çektiğini bu yüzden yanma yaptığını söyledi yeni 50 lik olması gereken kapasitörü taktığını söyledi sigorta olması gereken sigorta da problem yok dedi Bakım yaptı tekrar aynı problem olması durumunda kablo takımının değişmesi gerektiğinü söyledi.

Ücret ne dedi

30 atri 55 yanu fan uçlu bi kapasitor. Cok yüksek bu rakam fan için. Kompresöre zarari nedir bilmiyorum. 10.kati neredeyse fan için.

Klima bakımı dahil 150 tl aldı ama şimdi klima çalışırken kablolar aşırı ısınıyor kapattım tekrar gelecek

Bundan öncekiler neden çift kapasitör kullandı bilmiyorum ama bu gelen tek kapasitör taktı

Forum istatistikleri

Konular
128,104
Kullanıcılar
449,805
Son üye
berkayk304

Yeni konular

Geri