Merhabalar öncelikle. Konuyu aradım ama bulamadım. Daha önce açılmışsa affınıza sığınırım.
İç Mekan Tasarımı Bölümü mezunuyum ve odamı tasarlamaya heveslendim. Odamı atölyeye çevirdim ve mümkün olduğunca her şeyi kendim yapmak istiyorum. Yatak yanlarına kavanozlardan aplik yapıp ahşap levha ile duvara monte etmek istiyorum. Duyu kavanoz kapağından geçirmem gerekiyor. Duy kablo ve kablo duvar bağlantılarını nasıl yapabilirim?

Biliyorum fazla oldu ama bir de bilirsiniz yeni nesil tesisat borularından avize kullanmak istiyorum bu boru ağızlarına uygun duyu nasıl yerleştirebilirim ve 5 adet ampulü tek anahtarla aydinlatmam mümkün müdür. Eğer mümkünse nasıl yapabilirim?
Bu gibi olaylarla gerek evimde gerekse mesleki hayatımda sıkça karşılaşacağım için öğrenme taraftarıyım. Yardımlarınıza ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Merhaba
Faz-notr kavramlarini hic bilmediginizi varsayiyorum ve buradan anlatmayla birseyler anlayabileceginizi pek sanmiyorum..avize ya da benzeri tasarlwmak istedginiz aydinlatma gereclerinin duy-kablo baglantilarini kendiniz hazirlayabilirsiniz fakat is montaja geldiginde bilen birinden yardim almanizda fayda var diye dusunuyorum..

Merhaba
Faz-notr kavramlarini hic bilmediginizi varsayiyorum ve buradan anlatmayla birseyler anlayabileceginizi pek sanmiyorum..avize ya da benzeri tasarlwmak istedginiz aydinlatma gereclerinin duy-kablo baglantilarini kendiniz hazirlayabilirsiniz fakat is montaja geldiginde bilen birinden yardim almanizda fayda var diye dusunuyorum..

Faz nötr bilmiyorum. Fakat amacım sadece aydınlatma elemanları tasarlamak. Universite de aydınlatma teknikleri dersi aldım. Hiç bir bilgisi olmayan insanlar abajur, aplik, sarkıt tasarlayıp uygularken benim bunları yapamamam biraz abes olur. Hangi kabloyu satın alıp hangisiyle birleştireceğimi bilmek benim için yeterli. Montaj işine gelince malesef elektikci abilerimiz kendilerinden avize aldığımız halde montaj için gelmek istemiyor. Avize ve apliği ben tasarladığım zaman gelirler mi hiç bilmiyorum. Bende isterim herkes mesleğinden ekmek yesin ama hem olması gerekenden yüksek fiyat ve gelmemek için ayak diretmeleri bize pes dedirtiyor açıkçası.

Bos vaktim oldugumda detayli anlatmaya calsirm.kolay glsn

Teşekkür ederim. Size de kolay gelsin. :)
merhaba
Tasarlamak istediğiniz aplik avize,sarkıt,abajur vs. aydınlatması için önce lamba duyu seçimi yapmanız gerekir.Benim bildiğim iki çeşit duy tipi var.Bunlar E27 ve E14.
E27 genelde evlerimizde kullandığımız standart duy tipi.
E14 ise genelde gece lambalarında filan kullanılır.İnce yuvalıdır..
Her iki duy çeşidininde arka yüzünde iki tane klemens yuvası olur.(kabloları bağlayacağın yer)..
Sizin tasarlamak istediğiniz aydınlatma gerecinin devasa boyutlarda olmayacağını varsayarak
elektrikçilerde satılan 0.75 mm kordon kablo ile duy bağlantılarını yapabilirsiniz..
Örneğin;hazırladığınız apliğe toplam 5 tane duy yerleştirdiniz,her duya ikişer kablo bağladınız ve
apliğin elektrik bağlantısının yapılacağı yere kadar bütün uçları çıkardınız..Yani 5 duy var toplam
10 uç çıkacak..Bu uçları karıştırmadan her duyun birer ucunu diğer duyların uçlarıyla birleştireceksiniz.
5+5 şeklinde.5 kablo bir tarafta birleşti,5 kablo bir tarafta..Burada yönler onemli değil yeterki bütün duylardan birer uç birbirleriyle birleşsin..elektrik enerjisini verirken faz-nötr uçlarımız yine yön fark
olmaksızın o birleştirmiş olduğumuz uçlara bağlanacak.(Burası önemli tekrar ediyorum bilen birinden yardım almalısınız)..duylara takacağınız lamba güçleri watt cinsinden belirtilir.atıyorum maximum 100 watt gücünde 5 lamba toplam 500 watt güç çeker.Rahatlıkla işinizi görebilirsiniz.(Aplık abajur a vs. o kadar yüksek watt lı lamba kullanacağınızı tahmin etmiyorum.örnek amaçlı 100 watt yazdım.)
Bu 5 adet duyu ister tek anahtar ister çiftli anahtar ile kontrol edebilirsiniz.çift anahtar olursa duy kabolarını 3 ü biryerde toplam 6 kablo,2 si biyerde toplam 4 kablo ayrıştırıp anahtar bağlantılarının O na göre yapılması gereklidir.Bu biraz karışık o yuzden kafanızı karıştırmak istemiyorum.Tek anahtarlı bağlantıyı bilin yeterli..En basit dilden anlatmaya çalıştım.Benden bu kadar.Biraz da internetten araştırarak olayı pekiştirmeye çalışmalısınız.Kolay gelsin.

merhaba
Tasarlamak istediğiniz aplik avize,sarkıt,abajur vs. aydınlatması için önce lamba duyu seçimi yapmanız gerekir.Benim bildiğim iki çeşit duy tipi var.Bunlar E27 ve E14.
E27 genelde evlerimizde kullandığımız standart duy tipi.
E14 ise genelde gece lambalarında filan kullanılır.İnce yuvalıdır..
Her iki duy çeşidininde arka yüzünde iki tane klemens yuvası olur.(kabloları bağlayacağın yer)..
Sizin tasarlamak istediğiniz aydınlatma gerecinin devasa boyutlarda olmayacağını varsayarak
elektrikçilerde satılan 0.75 mm kordon kablo ile duy bağlantılarını yapabilirsiniz..
Örneğin;hazırladığınız apliğe toplam 5 tane duy yerleştirdiniz,her duya ikişer kablo bağladınız ve
apliğin elektrik bağlantısının yapılacağı yere kadar bütün uçları çıkardınız..Yani 5 duy var toplam
10 uç çıkacak..Bu uçları karıştırmadan her duyun birer ucunu diğer duyların uçlarıyla birleştireceksiniz.
5+5 şeklinde.5 kablo bir tarafta birleşti,5 kablo bir tarafta..Burada yönler onemli değil yeterki bütün duylardan birer uç birbirleriyle birleşsin..elektrik enerjisini verirken faz-nötr uçlarımız yine yön fark
olmaksızın o birleştirmiş olduğumuz uçlara bağlanacak.(Burası önemli tekrar ediyorum bilen birinden yardım almalısınız)..duylara takacağınız lamba güçleri watt cinsinden belirtilir.atıyorum maximum 100 watt gücünde 5 lamba toplam 500 watt güç çeker.Rahatlıkla işinizi görebilirsiniz.(Aplık abajur a vs. o kadar yüksek watt lı lamba kullanacağınızı tahmin etmiyorum.örnek amaçlı 100 watt yazdım.)
Bu 5 adet duyu ister tek anahtar ister çiftli anahtar ile kontrol edebilirsiniz.çift anahtar olursa duy kabolarını 3 ü biryerde toplam 6 kablo,2 si biyerde toplam 4 kablo ayrıştırıp anahtar bağlantılarının O na göre yapılması gereklidir.Bu biraz karışık o yuzden kafanızı karıştırmak istemiyorum.Tek anahtarlı bağlantıyı bilin yeterli..En basit dilden anlatmaya çalıştım.Benden bu kadar.Biraz da internetten araştırarak olayı pekiştirmeye çalışmalısınız.Kolay gelsin.
Çok ama çok teşekkür ederim. Gerçekten allah razı olsun. Çok iyi anlatmışsınız tahminlerimle tutarlı bir şekilde.
Size soruyu sorduktan sonra iki elektrikçiye gittim biri çok eskilerden beri hem komşumuz hem de elektrik işlerimizi yapan usta. Tum malzemelerini benim getireceğim apliğin Kavanoz kapağından duy geçirmek ve kabloyu tahta parcasindan gecirmeme olanak sağlayacak bir adet delik açmak için 50 tl istedi. :) sonradan yoldan geçerken gördüğüm başka bir elektrikçiye sordum yaptiracagim is icin tanisimizdan 100 lira daha az fiyat cekti ve aplik icin ise siz malzemeleri getirin onda ne var yaparız kardeşim dedi. :) Sonuç:ikisi de aynı işi yapacak tanıdığımız insan 250 tl dedi hiç tanımadığım rastgele bulduğum ADAM 150 tl dedi. Trajikomik değil mi sizce de? :D

Evet fiyatlar biraz abartilmis gibi geldi banada.bu devirde tanidikla is yapilmiyor zaten.

Son düzenleme:
Sanki sıfır aplik yapıyor el insaf, resmen soygun bir de tanıdık!!!

İşçilikmiş bunun adı. Bence: "Matkaplara o kadar para verdik. Paranın yarısını da sen karşıla." demek oluyor galiba. :)
Parçalarını benim hazırladığım ve montajını yaptığım apliğe matkapla 2 adet delik açmasını istedim altı üstü. 50 liraymış hayırseverliğin bedeli. :D

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri