Üstelik kavanoz kapağı yanlış aklımda kalmadıysa, falçata vursam keser :). Bunu gibiler yüzünden iyi kide kadın ustalar var her mesleğe el atan :D.

Üstelik kavanoz kapağı yanlış aklımda kalmadıysa, falçata vursam keser :). Bunu gibiler yüzünden iyi kide kadın ustalar var her mesleğe el atan :D.
Falcata bıçak kesmiyor ama ben bugün mçizdiğim dairenin etrafından vida ile delikler açıp çekiçi tersten bir vurdum. Sonuç başarılı. :D daha sonradan ekleyebilirsem bir kaç fotoğraf atarım. :)

Merhaba,

Şuan ne aşamadasınız bilmiyorum ama anladığım kadarıyla kendi imkanlarınla kendi işini yapmayı seven birisi gibi gördüm. Benim naçizane tavsiyem, elektrikçiye vereceğiniz 50-100 TL'ye Tekzen, Koçtaş vb yapı marketlerden rahatlıkla uç takımı olan 450 - 600 watt arası bir matkap edinebilirsiniz. Böylelikle hem şuan ki işinizi görmüş olur hem evdeki diğer işlerinizde işinize yarar hemde paranız sizde bir malzeme olarak kalır.

Gelelim yapmaya niyetlendiğiniz işe; arkadaşlarında bahsettiği gibi sadece lamba bağlayacağınız için çok kalın bir kabloya ihtiyacınızın olacağını sanmıyorum. Yalnız bize kullanacağınız lamba sayısını ve çeşidini belirtirseniz daha sağlıklı cevaplar alacağınız kanısındayım. Zira lamba adedi ve cinsi, tüketimi değiştikçe kullanacağınız teçhizatında tekrar gözden geçirilmesi gerekecektir. (Prizle kullanılan cihazlar arasındaki kablo yetersiz kalması durumunda bir direnç görevi görerek ısınarak olası kazalara sebebiyet verebilir.)

Özetlersek;
- 100 m 0,75 Kordon kablo kalitesine göre fiyatı değişiyor 20 ila 80 TL arası.
upload_2016-3-11_10-1-22.png

- Lambaları led kullanmaya baksan iyi edersiniz. Hem tasarruflu hemde az enerji ile çok ışık yayan bir sistem. Renkli isterseniz 1w lık renkli modellerde tercih edebilirsiniz. Adet başına marka ve watt değerine göre değişir. Ör: 7 watt ortalama bir ev aydınlatması için idealken fiyat olarak 5 ila 25 TL arasında fiyatları değişmektedir.
E27 Duy E14 Duy
upload_2016-3-11_10-9-14.png
upload_2016-3-11_10-9-49.png

- Duy için standart hesaplı olan bu modelleri tercih edebilirsiniz. Piyasa fiyatı ortalama 1- 1,5TL arasıdır.
E27 Bakalit Model E27 Porselen Model
upload_2016-3-11_10-10-45.png
upload_2016-3-11_10-12-20.png

- Matkap ve Şarjlı tornavida için resimdeki ürünü tavsiye ederim. Koçtaştan aynısını almıştım çok şükür beni matkap hiç yolda bırakmadı 4 senedir kullanıyorum. Yalnız şarjlı için birşey diyemem ilk yılda cartayı çekti bende söküp araç çakmaklığı bağladım arabada sökme takma işlerinde kullanıyorum, çokta kullanışlı oldu:D

upload_2016-3-11_9-48-0.png

Bu uçlada çeşitli ebatlarda pürüzsüz delikler açabilirsin. Çok sert olmadığı sürece yumuşak metallerde de iş görür, kavanoz kapağı gibi. :) Yanlış değilsem 10 ila 15 TL arasında fiyatı olması gerekiyor. Ben geçen yıl 10 TL'ye almıştım bosch'unkini.
upload_2016-3-11_9-47-44.png

85 - 90 TL gibi bir rakamla birçok işinde yarayacak aletleri kendine almış olursun ve elektrikçiye vereceğin hava parasını buraya daha faydalı şeylere harcarsın.

Geriye de bir tek bağlantı şeması kalıyor bunuda öğrencilerin mini ampül kitleri var onunla aynı mantık olarak yapabilirsiniz :D

Not: Her meslek erbabına saygı duyarım hiçbirini de küçümsemiyorum, yanlış anlaşılmasın ama meslek sahibi insanların ufak tefek işler için faiş fiyat vermelerine de karşıyım. Sırf bu yüzden çok zorda kalmadıkça evde usta nedir bilmem. Oturur kendi işimi kendim yaparım, usta geçinenlerin yapacağı iştende de kat kat daha iyi oluyor tavsiye ederim :)

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri