Apartmandaki topraklama sorunu

guccam

Üye
Merhaba,
yaklaşık 25 senelik bir apartmanda oturmaktayım. Elektronik okumuş biri olarak temel olarak elektrikten anladığımı düşünürdüm takii elektrikli şohben (banyolara koyulan hızlı su ısıtıcısı) alana kadar. Servisi aradım, servisin ilk sorduğu; toprak hattı var mı? Olmalı deyince birazda ısrarımla kısaca durumu anlattı. toprak hattının olmaması durumunda cihazı bağlamadıklarını söylediler, yani yasal sorumluluk almıyorlar.
Böylece toprak hattının bakır levhayla sonlandırılmasınıda öğrenmiş oldum. Neyse evde kontrol kalemi ve avometremi alıp araştırmaya giriştim. Araştırma sonucundan bişey çıkartamadım. ölçümlerimde faz-nötr, faz-toprak arasıdaki gerilim aynı çıkıyor 220 volt civarı. sanırım nötr ve toprak birbirine bağlı. forumda araştırdığım halde bu bilgilere ulaşamadım.
1. bakır levhayla topraklanmış hat olup olmadığını nasıl anlarım?
2. eğer böyle bir topraklama yoksa, toprak hattı nötre bağlanarak bu tür bir cihaz çalıştırıldığında ne kadar güvenli olur?
3. siz olsanız olması gereken toprak hattı olmada bu şohbeni kendi banyonuza bağlar mısınız? Eşinizin veya çocuklarınızı gönül rahatlığıyla bunu kullanmasını ister misiniz?
teşekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
İdeal olanı -ve kuralı- evde toprak hattı olmasıdır.Nötr -toprak birleşmesini gözünüzle göremedikten sonra tespit etmek zor.Daire beslemelerinin mühürlü olduğu göz önüne alınırsa denetlemekte olası değil.
Isıtıcıyı kullanmak için ayrı bir toprak hattı çektirebilirsiniz.
Bu da yetmez.Su ısıtıcısının devresinde kaçak akım rolesi bulunmalıdır.40A -30mA değerinde olmalıdır.300mA olanlar yangın emniyeti içindir.Sulu yerlerde can güvenliği riski fazla olduğundan 30mA olanlar tercih edilimektedir.
Kaliteli bir marka olduktan sonra toprak hattından daha fazla güvenlik sağlasa ve toprak hattı olmadan bile çalışabilseler de ben toprak hattı çektirmenizi tavsiye ederim

.Nötr -toprak birleşmesini gözünüzle göremedikten sonra tespit etmek zor.

Nesi zor ki, tüm sigortaları indirip ölçü aletini Ohm kademesine alıp toprakla nötr arasındaki dirence bakın.
Direnç düşükse birleşmiştir. Yüksekse ayrıdır.

Nesi zor ki, tüm sigortaları indirip ölçü aletini Ohm kademesine alıp toprakla nötr arasındaki dirence bakın.
Direnç düşükse birleşmiştir. Yüksekse ayrıdır.

Yüksekse ayrıdır kısmı tamam da düşükse kısmına itirazım var.
Apartmanın beslenme şartlarını bilmiyoruz.Belki son hat direğidir.(tedaş son direklerde nötr kablosunu topraklıyor)Ayrıca bölgenin toprak direnci çok düşük olabilir.(benim çalıştığım fabrikada temmuz ayında 0,4ohm)
Toprak ölçüm cihazlarıyla ölçülebilse de arkadaşın elindeki avometre ile sağlıklı bir sonuç alması mümkün görmüyorum.
(yüksek olmasının bağlantı gevşekliği,paslanma vb. sebeplerle olabilirliği kısmına hiç girmiyorum)

Onu bulmanın en kolay ve zahmetsiz olanı, prizi açıp kablo bağlantılarına bakmaktır.
Prize 3 ayrı kablo bağlanmışsa topraklama var demektir. Yok eğer 2 kablo bağlanmış ve toprak klemensi de nötr kablosundan köprü (sıfırlama ) yapılmışsa topraklama yok demektir.

Şimdi arkadaşlar şöyle bir tez ortaya atılabilir. Tesisatı yapan elektrikçi nötr ile toprak bağlantısını prizden değilde buattan yapmışsa ve prize 3 kablo inmişse nasıl anlayacağız. O zamanda buatı açıp bağlantıları takip etmek lazım.

25 yıl önceki binalarda malesef top.hattı yoktur çünkü nötr hattı o zamanlar cıplak bakır tel olarak cekiliyordu ayrıca k.a.k röleside yoktuki o yıllarda arkadaşın evindeki sıva altındaki borular bile peşel (şaç) olabilir..

Kontrollerim sonucu evde toprak hattının olmadığını anladım :(
Artık kim yaptıysa buvata nötr ve faz getirmişler, nedense buvattan prize 3 kablo çekmişler , toprak hattı nötrle bağlı.

Bu durumda
1. Kaçak akım rölesi (30ma) kullanarak güvenlik sağlanabilir mi? Sadece elektrikli şofbene bağlanarak?
2. Sadece banyo için toprak hattı çektirmek ortalama ne kadar bir maliyet gerektirir ( 1 katta oturuyorum )

teşekkürler...

Artık kim yaptıysa buvata nötr ve faz getirmişler, nedense buvattan prize 3 kablo çekmişler , toprak hattı nötrle bağlı.

Bu durumda
1. Kaçak akım rölesi (30ma) kullanarak güvenlik sağlanabilir mi? Sadece elektrikli şofbene bağlanarak?
2. Sadece banyo için toprak hattı çektirmek ortalama ne kadar bir maliyet gerektirir ( 1 katta oturuyorum )

teşekkürler...

Yöneticiniz ile görüşüp binanıza toprak hattı çektirin daire içi sigorta panonuza kadar. Daha sonra nötr ile toprak hattını ayırtın bunu ehliyetli bir elektrikçiye yaptırın. Daire sigorta panosu girişine 30mA eşikli artık akım koruma rölesi taktırın.
Bu işlerin yapımı için bir zaman geçecek bu zaman zarfında banyo ihtiyacınızı karşılamak zaruri ihtiyaç olduğundan elektrikli şofben linyesine artık akım rölesi takın (nötr ile toprak iletkeni birleşik olmamalı)

Bu durumda

teşekkürler...

Kaçak akımdan sonra, herhangibir yerde nötür ile toprak birleşmişse (ki dediğinize göre buattan sonra nötür hattı aynı zamanda topraklama olmuş) kaçak akım tutmaz. Fazdan gelen akımın tamamı nötürden dönüş yapamaz be çok küçük bir kısmı da cihaz üzerinden akar. Toplam kaçak akım miktarı 30mA'i geçince de kaçak akım rölesi atar.

Son düzenleme:
Arkadaşım sen toprak hattı yok diye üzülme bence sevinmelisin.Şimdi kimi arkadaşlar belki şaşıracaklar.Sen bir kwere bu cihazlardan uzak duracan böyle cihazlar yüzünden ne saatler ne evler yanıyor binan da baya bir eski gözüküyor.Bir termosifon alacaksın.Sisteminede bir kaçak akım rolesi ilave edeceksin.Bir tam emniyet için termosifonun yanına zaten faz geçişine sigorta koyuluyor onuda indirirsen %100 garanti olur.Şanslısın derkende maşallah bizim millette elektrikten anlamayan yok.renkleri o kadar karıştırılıyor ki bir boattan bir prize nötür bir renkte inerken diğer boatta başka renk iniyor.Böyle olunca zaten nötür ile topraklamayı ayır etmek de mümkün olmayınca çok evlerde prize faz ile nötür yerine toprak bağlanıyor.Öyle bir komşun var ve bşansızlık ya birde komşunun böyle 7kw gibi bir su ısıtıcısı var.EE topraklamlarda memleketimizde malum zaten iyi olsada bu hat bu akımı ne kadar kaldırabilecek.Bu durumda sen istediğin kadar hassas davran ve akım koruma rölesi dahi olsa seni kesinlikle korumuyacak ve toprak hattı müşterek olduğu için evine bir bomba almış olursun.Toprak üstünde insanı öldürecek kadar gerilim oluşablir hele banyoda borularında galvaniz ise.Benim elimde olsa ben hele apartmanlarda toprak hattını kesinlikle yasaklarım.Biz toprak hattı kullnabilecek kadar bilinçli toplum değiliz.Bunlar sadece profesionelce yapılırsa işlev görür.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri