Annemin davul fırınına termostat takmak istiyorum

gezzer

Üye
Merhaba arkadaşlar durum başlıktaki gibi, annem termostatsız davul fırınında kek gibi düşük sıcaklık isteyen şeyleri yaparken sıkıntı yaşıyor yanmaması için altına üstüne kağıt koyuyor falan, ben dedim sana termostat yaparım bu fırın için. aklımdan ilk başta elektronik bir devre geçti termistörlü ama sıcakta dayanmaz diye düşündüm. daha sonrasında da aklıma geldi ki bu fırınlarda kullanılan mekanik termostat basit bir şeydi direk kullanabilirim herhalde.

Asıl sorum, rastgele bir fırının yedek parçası olarak aldığım termostatı fırına giden elektriğe seri bağlayıp, ısı algılayan tarafını fırının içinde dengeli ısınan bir yere koyarsam işimi görür mü?

Buzdolaplarında kullanılan gazlı termostatı az çok biliyorum içinde gaz bulunan ufak bir tüp haznesi var spiral bir boruyla kompresöre bağlı, içindeki gaz kaçtı mı işi bitiyor. fırın termostatlarında bu ısıya duyarlı kısım nasıl bir şeydir? termostatın kendisinden ayrı bir parça mıdır?

Ayrıyetten alternatif akımdaki faz-nötr olayına hala vakıf değilim, şimdi bi de kesin bunları karıştırırsam elektrik çarpar falan(şaka diyorum dert etmeyin elektrik çarpmasıyla ilgili kendi önlemlerimi alıyorum).

Bu konularda bilgi verebilirseniz çok işime yarar, teşekkürler.

Anlattığınız hersey mantıklı termostadı seri baglarsanız ve termostad kuyruğunu güzel bir şekilde yerleştirirseniz düzgün bir şekilde çalışır( alacağınız termostad amperi yüksek olsun)daha uzun ömürlü çalışır

Birçok kayseri firmalarının uygulamaları sizin anlattığınız gibi rahatlık uygulayabilirsiniz.

peki ütülerde kullanılan termostat bağlanamaz mı?

Klasik ütü termostatlarını bağlarsanız riskli olur diye düşünüyorum. termostatın bi metallerinden enerji geçtiği için ve fırına sürülecek tepsi metal olduğuna göre ciddi risk olur.

fikrin çok açık ve mantıklı yalnız davul frırın sac veya galvenizli saçtan yapılıyor termostatı yüüksek amperli ve gövdeye izalasyonunu iyi yapmalısın ve termostatı ısıdan korumalısın

fikrin çok açık ve mantıklı yalnız davul frırın sac veya galvenizli saçtan yapılıyor termostatı yüüksek amperli ve gövdeye izalasyonunu iyi yapmalısın ve termostatı ısıdan korumalısın
annemin kullandığı eskilerden bir termostatsız bir davul fırın var, alt ısıtıcı kablosunun biri kopmuş ama nereden koptuğunu bulamadım eminde olamadım, bir çizim yada video varsa yardımcı olursanız sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri