analog çıkışlar

bektas78

Üye
merhaba arkadaşlar. lg plc masterk80 kullanıyorum. bu tür plclerde analog çıkış kontrolü nasıl yapılıyor. analog komutlarını ve kullanım türlerini bilmiyorum. yardımlarınızı bekliyorum

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
yanlış hatırlamıyorsam d4981 d4982 adresleri analog adresler olarak kullanılıyor. istersen 0-10V arası, istersen 0-20mA arası beslemelerle analog modülünü kullanabilirsin.

Örneğin 0-10 V arası bir 10K'lık potans bağladın. Potans değeri minimumda iken plc'nin analog girişine 0V uygulanır. Senin PLC'de gördüğün değerde 0'dır. Maksimum değerde, yani 10V uyguladığında ise göreceğin değer 4000 olacaktır. Buna oranla 5V olarak uyguladığın değer de 2000 olacaktır...

yanlış hatırlamıyorsam d4981 d4982 adresleri analog adresler olarak kullanılıyor. istersen 0-10V arası, istersen 0-20mA arası beslemelerle analog modülünü kullanabilirsin.

Örneğin 0-10 V arası bir 10K'lık potans bağladın. Potans değeri minimumda iken plc'nin analog girişine 0V uygulanır. Senin PLC'de gördüğün değerde 0'dır. Maksimum değerde, yani 10V uyguladığında ise göreceğin değer 4000 olacaktır. Buna oranla 5V olarak uyguladığın değer de 2000 olacaktır...

arkadaşım söylediklerinde haklısın fakat bunlar analog giriş mdülü için geçerli.

arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim. ben bu uygulamayı yaptım. sizlerde analog giriş için cevap yazdınız. yinede öğrendiklerimi diğer arkadaşlarla paylaşayım. d 4982 operatörü analog çıkış için kullanılıyor. d registerine ne değer verirsek o orantıda çıkış voltajımız artıyor.

arkadaşlar burdaki şu yorum yanlış; D4980 input D4982 output diyemezsiniz.

K120 cihazınızın sağına sırayla isterseniz analog input modülü isterseniz analog output modülü bağlarsınız. bu modül 2 kanalda olabilir 4 kanalda olabilir. İlk koyduğunuz modülün ilk kanalı D4980'dir. Bu modül output ise o adreste çıkış word'üdür. İnput ise giriş adresinizdir. İlk koyduğunuz modülün 4 kanallı Analog input olduğunu düşünün. Dolayısıyla D4980 , D4981 , D4982 ve D4983 adresleri ilk 4 kanalınızın adresleridir ve gördüğünüz gibi hepsi analog input. Sonraki modülünde 4 kanallı analog output olduğunu varsayalım. Onlar sıradaki adresten devam edecek, yani D4984 , D4985, D4986 ve D4987 şeklinde, böyle devam ediyor. Yani iki modülün yerini değiştirirseniz adreslerde sıralamaya göre değişir.

ucuz çözümlerde KG120S LG PLC iyidir. Çok iddialı uygulamalar dışında kullanılabilir. 8 PID yapabilirsiniz, 12 adet analog sinyal kullanabilirsiniz, digital sayısıda yeterlidir. Software'i ücretsizdir. Kolay değildir ama anlaşılmaz bir şey de değildir.

plc programı yaparken anaglog işlem yapacaksak data alanlarını kullamamız gerekir.

Arkadaslar analog cıksıları ne ıcın kullanıyoruz....

Forum istatistikleri

Konular
128,439
Kullanıcılar
450,366
Son üye
kerim13

Yeni konular

Geri