Anakart ve kondansatör

Anastas

Üye
Iyi günler herkeze..benim şöyle bir derdim var.ben anakartın üzerinde ki lehim bacaklarini havya ile sökemiyorum..40 tl aldım 40w olmadi 100 tl aldım 60 w gene olmadı..bana lehime dokununca hemen eriyen ve vakumla anında çeken bir alet modeli verirmisiniz lutfeb2

Makine lehimlerini eritmek biraz zor bir işlemdir. Ben bu tarz makine lehimlerini eritebilmek için havyanın ucunu lehim noktasına deydirirken birazda elimdeki lehim telinden deydiriyorum. Bu şekilde makine lehimine benim lehim karışıyor ve eriyor daha sonrasında pompayla çekip temizliyorum.

Şimdi baktım elimdeki havya 48 watt gücünde. Söylediğim yöntemle yapıyorum. Senin aldığın havyalar üzerindeki değerlerde ise eritecektir. Ama çin malıysa üzerine 40 yazarlar 15 20 dir o değer.

maestro var bende 100w kalem uçlu değil...değişik bir ucu var ama gel görgü 100w bile sökmüyor...ben class üflemeli havyalar varya onlardan aslında alacağım..bir kaç model sebete attım ama buradanda bir bilgi almak istiyorum...ben öyle uğraşmayı sevmiyorum amacım söküp taakmak tamirci değilim sadece hobi ama yapamayınca canım sıkılıyor..

Meslek okullarında öğretilen temel bir bilgi olarak şunu söyleyim . Lehimi sökeceğiniz bacağı havya ile habire ısıtırken bir yandan ona bağlı elektronik eleman da habire ısınmakta . Çok da uğraşırsanız elaman sıcaklıktan cortingen şıtrayze olur . Bu nokta da uğraştığınız elemana ait bacağı cımbız ile tutarak ısı nakli yapmalısınız .

yaklaşık her yıl bu işe bir konsantre oluyorum..bu sene bu haftaya denk düştü..sırf bu yüzden elimde ne kadar kart varsa test uğruna çöpe gitti...isteğim bacağa değdiği gibi su gibi erisin. yada şöyle videolar izledim eritiyor ve erdiğini görünce vakumlayıp çekiyor...
izlermisin orada usta yaparken güzel izleniyor..ben alınca olmuyor

yaklaşık her yıl bu işe bir konsantre oluyorum..bu sene bu haftaya denk düştü..sırf bu yüzden elimde ne kadar kart varsa test uğruna çöpe gitti...isteğim bacağa değdiği gibi su gibi erisin. yada şöyle videolar izledim eritiyor ve erdiğini görünce vakumlayıp çekiyor...
izlermisin orada usta yaparken güzel izleniyor..ben alınca olmuyor
Kullanılan lehimde ki kurşun oranı önemli . Eğer kurşun oranı yüksek bir lehimse sizi kazındırma ihtimali yüksek . Malum kalay kurşundan pahalı bir metal .

ne yapmam lazım...anakartın üzerindeki lehimleri nasıl sökeceğim...ölmeden bir yapsam şu işi

ne yapmam lazım...anakartın üzerindeki lehimleri nasıl sökeceğim...ölmeden bir yapsam şu işi
Kullandığınız havyanın ucuda nispeten düttürük bir metalden yapıldıysa ısıyı iletme ve ısınma performansı da düşüktür ( Tahminen konuşuyorum ) . Yoksa üfüren de olsa tüküren de olsa ısınan havya ucunun lehimi bir şekilde eritmesi lazım . Biraz paraya kıyıp kaliteli bir havya edinin derim .

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri