Anahtarı Kapatınca Elektrik Kesilmiyor

serhat95

Üye
bizim evdeki bir odanın ampülleri sürekli patlıyor, sonra başka avize takalım dedik , aldım bir avize takıyım dedim , kontrol kalemiyle kabloları kontrol ederken bide baktımki anahtar kapalı olduğu halde yinede elektrik var faz hattında , gittim yeni anahtar aldım ama yine faz hattı çalışıyo , dedim bari anahtarı çıkarıyım öyle deniyim yine yanıyor.

sorun şuki anahtarla ışık açılıp kapanıyor ama kapattığım zaman çok az yanıyor kontrol kalemi

elektrikçi kaça yapar sizce bunu bide kırma dökme olabilirmi , buattaki bağlantıları yanlış yapmışlar galiba

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Anahtarın hangi ucundan ölçüm taptın daha detaylı anlatabilirsen burada herkes sana yardımcı olur.Şunuda söyliyim eğer anlamıyorsan elektrikçi çağır fazla ücret alacağını sanmıyorum

Anlattığınız durum ancak iki fazın,tek nötr ve fazın yerine gelmesiyle olur sanıyorum.Bir devlet yurdunda öğrenciyken bir çok lamba ve benim adaptör, 2 fazla gelen 380 volt ac. yüzünden patlamıştı.Sebebi de elektrik panosuna gelen 3 fazlı elektrik bağlantılarının nötr(Düğüm) noktasındaki istenmeyen bir ayrılmaydı.Sizin evinize gelmeden önce,dağıtım panosundan 3 faz dağıtılırken, bu türden olan bir ayrılma durumu ancak dediğiniz türden bir lamba patlamasına(380 volt ac.)neden olabilir diye düşünüyorum.Böyle arızalı çalışıp, evin dışındaki panoya gelen 3 fazdan sonra,eve tek faz dağıtan bir elektrik panosundan mı elektrik alıyorsunuz?Öyle değilse başka tür sebepler üzerinde ayrıca durulmalıdır.Bir elektrikçinin görüp karar vermesi en iyisi olacaktır.Kolay gelsin.

Anlattığınız durum ancak iki fazın,tek nötr ve fazın yerine gelmesiyle olur sanıyorum.Bir devlet yurdunda öğrenciyken bir çok lamba ve benim adaptör, 2 fazla gelen 380 volt ac. yüzünden patlamıştı.Sebebi de elektrik panosuna gelen 3 fazlı elektrik bağlantılarının nötr(Düğüm) noktasındaki istenmeyen bir ayrılmaydı.Sizin evinize gelmeden önce,dağıtım panosundan 3 faz dağıtılırken, bu türden olan bir ayrılma durumu ancak dediğiniz türden bir lamba patlamasına(380 volt ac.)neden olabilir diye düşünüyorum.Böyle arızalı çalışıp, evin dışındaki panoya gelen 3 fazdan sonra,eve tek faz dağıtan bir elektrik panosundan mı elektrik alıyorsunuz?Öyle değilse başka tür sebepler üzerinde ayrıca durulmalıdır.Bir elektrikçinin görüp karar vermesi en iyisi olacaktır.Kolay gelsin.

trifaze değil monofaze bizimkisi , saddece tek bir odada var sorun buattaki priz anahtar lamba bağlantılarında bir hatadan dolayı olduğunu düşünüyorum

Anahtarın hangi ucundan ölçüm taptın daha detaylı anlatabilirsen burada herkes sana yardımcı olur.Şunuda söyliyim eğer anlamıyorsan elektrikçi çağır fazla ücret alacağını sanmıyorum

anahtar değil tavandaki lamba tellerinde anahtarın kablolarını ayırdığım halde elektrik geliyo ama çok az bir elektrik çünkü lamba sönüyor

Bakın bu zayıf elektrik yükü;(Kontrol kalemini çok hafif yakan) çamaşır makinelerinde,pc'lerde oluşup da,topraklama olmadığı zaman oluşan türde bir statik elektrik de olabilir,fazın başka bir şekilde sizin görmediğiniz iç mekanlardan çıplak olan tarafına olan kısmi bir kaçağı da olabilir veya şebekede 3 fazın dengesiz kullanımından doğan ve nötr üzerinde biriken faz uçlarının bir kalıntısı da olabilir.Hangisi olduğunu kesin olarak söyleyebilmek çok zor.Aklıma bu 3 olasılık geliyor.Ama olay normal elektrik tecrübesi bulunan kimseleri ve bizleri görüntü olarak biraz aşıyor gibi görünüyor.Oturduğunuz apartmanda veya komşuda,meslek olarak elektrikçilik yapan biri varsa,elektriğin eve girmeden önce bina giriş panosundan veya evin dışında veya iç kapı girişinde olan elektrik panosundan kontrolünü bir yaptırın.Bu koşullarda en doğru olarak yapılması gereken iş budur.Bizim uzaktan kesin bir tanı koymamız çok zor görünüyor.Kolay gelsin.

Büyük olasılıkla buattan lambaya faz direk gitmiş, anahtara ise nötr girip, çıkıyor.

35 Yıllık bir binada anahtar ve prizleri değiştiriyordum, odanın birisinde faz direk olarak lamba bağlantı ucuna gitmiş nötür anahtar kasasına çekilmiş yanında birde ayrıca faz kablosu var.Anahtardaki faz kablosu ile lambanın nötüründen ek ! alınarak 15 cm uzağındaki priz beslemesi yapılmış.Üstelik kabloların kesiti 1 mm2 ,borular peşel boru.Kabloyu biraz hafif çekince boru içinden kısa devre yapıyor, buat yok kayıp ! en yakın buat yerinde yine buat yok boşluk var :)Ev sahibine en kısa zamanda binanın yenilenmesi gerektiğini söyledim. Arkadaşın tesisatı yenimi bilmiyorum ama lamba ucunda faz varsa ve lamba takıldığında lamba yanıyor ve patlıyor ise lamba ile anahtar arası nötür kablosu kısa devre yapıyor olabilir.Mümkünse bir yetkili elektrikçi çağırın tesisat eski ise probleminiz dahada büyüyebilir,işi ustasına bırakalım rahat edelim.

35 Yıllık bir binada anahtar ve prizleri değiştiriyordum, odanın birisinde faz direk olarak lamba bağlantı ucuna gitmiş nötür anahtar kasasına çekilmiş yanında birde ayrıca faz kablosu var.Anahtardaki faz kablosu ile lambanın nötüründen ek ! alınarak 15 cm uzağındaki priz beslemesi yapılmış.Üstelik kabloların kesiti 1 mm2 ,borular peşel boru.Kabloyu biraz hafif çekince boru içinden kısa devre yapıyor, buat yok kayıp ! en yakın buat yerinde yine buat yok boşluk var :)Ev sahibine en kısa zamanda binanın yenilenmesi gerektiğini söyledim. Arkadaşın tesisatı yenimi bilmiyorum ama lamba ucunda faz varsa ve lamba takıldığında lamba yanıyor ve patlıyor ise lamba ile anahtar arası nötür kablosu kısa devre yapıyor olabilir.Mümkünse bir yetkili elektrikçi çağırın tesisat eski ise probleminiz dahada büyüyebilir,işi ustasına bırakalım rahat edelim.

bina 1999 yılında yapıldı , çoğu prizde toprak kablosu bile yok varsa bile hangisi bilmiyorum çünkü yeşil sarı kablo yok bende mavi ve kahverengiyi hem prize bağlıyom diğer pembe veya turuncu kabloyuda toprağa , mavi kabloda genellikle faz oluyo kahverengide nötr

Serhat kardeşim öncelikle elektrik bilgin nasıl,EML elktrik bölümündemi okuyorsun yoksa çıraklıktamı sın?Eğer bunlardan birinde bulunuyorsan lütfen emniyet tedbirlerini al ve şunları yap : Daire sayacının üzerindeki V Otomatı sıfırla , Kaçak Akım Rölesi ve V otomatların bulunduğu kutunun kapağını sök.KAR' ne giren faz ve nötür uçları ile toprak hattının renklerine bak.En yakın buat kapağını aç bağlantıların renk kotlarına bak.Arızalı odanın istikametinde buat kapaklarını aç ve kontrol ederek devam et.Renk kodlarına ve kablo kesitlerine riayet edilmemişse büyük bir ihtimal yapım hatası var.Siz ehliyetli bir elektrik ustası çağırın kendinizi ve evinizi riske atmayın.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri