Amplifikatör için güç kaynağı seçimi

Merhabalar.

Bir kendin-yap projesi olarak subwoofer ve subwoofer amplifikatörü yapmayı hedefledik. Kullandığımız sürücü JBL CS-1214 (250 Watts RMS, 1000 Watts peak).

Amplifikatör olarak Aliexpress'ten şu devreyi satın aldık (kısaca IRS2092 tabanlı 1000W iddiasında bir amplifikatör):

https://www.aliexpress.com/item/32964162449.html

Güç kaynağı konusunda bir sorumuz var:
Amplifikatör özelliklerinde "Dual 60V DC" ve 600W'tan yüksek güçlü bir güç kaynağı önerilmiş. Aşağıdaki güç devresinin bu şartları sağlayan modelleri var:

https://www.aliexpress.com/item/4000107287106.html

Doğrudan 1000W'lın modeli alalım diye düşündük, ama 800W'lık model ile arasında neredeyse %50 fiyat farkı var (350 TL kadar fark) - kararsız kaldık.

Bu iki alternatif arasında bir öneriniz olabilir mi? Elimizdeki parçalardan oluşan sistemimizi 800W'lık güç kaynağı ile sıkıntı yaşamadan çalıştırabilir miyiz?

Saygılarımla,
Arifi Köseoğlu

d sınıfı amfikatörler anlık yüksek akım çekerler. smps yerine trafo köprü diyot ve kondansatörle yapılmış klasik besleme daha doğru olur gibi geliyor.

d sınıfı amfikatörler anlık yüksek akım çekerler. smps yerine trafo köprü diyot ve kondansatörle yapılmış klasik besleme daha doğru olur gibi geliyor.
Teşekkür ederim bilgi için. Amfi gereksinimlerinde doğru akım besleme olarak "Dual DC +/- 60V" yazıyor. Buradaki "Dual" ne demek? Bildiğimiz doğru akımdan farklı bir şey mi - dolayısı ile klasik beslemeler buna uyar mı? Bu yoldan gidersem kaç wattlık bir besleme kullanmalıyım? 1000W gerekli mi? Bunlar da epey pahalı olabiliyor...

Besleme ne kadar güçlüyse o kadar iyi. Hem ileride sisteme ekleme yapılırsa yeniden besleme arayışına girilmez. Size 600W besleme rahatlıkla yeter. O devre 300w ile bile çalışır ama işi şansa bırakmamak adına 600 önerilmiş.
Dual DC demek 3 çıkışlı güç kaynağı demek. Yani;
1. çıkış +60V
2. çıkış 0 (şase, toprak, gnd. Artık ne derseniz)
3. çıkış -60V

1. çıkış ile 3. çıkış arasında 120V vardır. Çalışma yaparken hayati tehlike oluşmaması adına dikkatli olunması gerekir.

Besleme ne kadar güçlüyse o kadar iyi. Hem ileride sisteme ekleme yapılırsa yeniden besleme arayışına girilmez. Size 600W besleme rahatlıkla yeter. O devre 300w ile bile çalışır ama işi şansa bırakmamak adına 600 önerilmiş.
Dual DC demek 3 çıkışlı güç kaynağı demek. Yani;
1. çıkış +60V
2. çıkış 0 (şase, toprak, GND. Artık ne derseniz)
3. çıkış -60V

1. çıkış ile 3. çıkış arasında 120V vardır. Çalışma yaparken hayati tehlike oluşmaması adına dikkatli olunması gerekir.
Şimdi anladım. Çok teşekkür ederim net bilgi için. Bahsettiginiz 600W'ın tradisyonel veya smps olması konusunda siz hangisini önerirsiniz?

Merhaba. Dual DC +- çıkışı tanımı simetrik yani 2 ayrı çıkışlı DC güç kaynakları için belirtilmiştir. +60 toprak (GND) ortak -60 volt DC arasında direk bu + - 60 volt uçlarında 120 volt DC 60+ 60=120 volt olarak bulunur, 65 volt üzeri AC/DC voltajlar tehlikeli (çarpılma sınırı, eşik değeri) olduğu için bu açık uçlara direk olarak temas etmemelisiniz. Elinizdeki seçilmiş mevcut donanımlar bu sistemi uygun çalıştırma gücünde çalıştırmak için gayet yeterli görünüyor. SMPS'li besleme kaynakları yerine anlık pik güçler için normal saç trafolu-redresörlü güç kaynaklarını özellikle tercih etmelisiniz. SMPS'li güç kaynaklarını eğer seçerseniz normal watt gücünün 2, 3 kat daha fazlasını bu besleme için seçerek bu anlık sıkıntıları aşmış olursunuz.

Normal trafolu-redresörlü olan güç kaynaklarında ise bir vınıltı (uğultu, honlama) olmaması için bu redresörlerdeki elektrolitik kondansatörlerin mF olarak depolama kapasitesi olabildiğince yüksek kapasitelerle seçilmiş olmalıdır. Zira SMPS'lerde bu sıkıntı pek olmazken normal trafolu redresörlerle amfi beslemelerinde filtre görevli eletrolitik kondansatörler çok düşük sığalarla bu filtreleme görevi için seçildiğinde istenmeyen uğultular amfi çıkış sesinin arka fonunda mutlaka oluyor. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Şimdi anladım. Çok teşekkür ederim net bilgi için. Bahsettiginiz 600W'ın tradisyonel veya smps olması konusunda siz hangisini önerirsiniz?

Evde kullanılacaksa tabiki öncelikle analog dediğimiz standart trafolu bir güç kaynağı önerilir. Hatta mümkünse troid trafolu bir güç kaynağı temin edebilirseniz daha iyi olacaktır. SMPS konusunda farklı görüşler var. Ancak araç anfilerinin tamamının SMPS beslemeli olması "DOĞRU" güç kaynağı temin edilebilirse herhangi bir sorun yaşatmayacağının delili olarak kabul edilebilir :)

Bu dijital amfi modülleri için belirtilen değerler çoğunlukla şişirme değerler. Kaç tane kullandıysam belirtilen değerin yarısını yada daha azını sağlayabildiklerini gördüm. Ve ilginç bir şekilde pek uzun ömürlü değiller sanırım üretim kalitesinden kaynaklanıyor. Zira malzemeler bile pcb ye saçma sapan şekilde lehimlenmiş halbuki dizgi makinesinden de çıkıyorlar. Ben şöyle düşünüyorum sanırım hasarlı/defolu ancak yinede çalışan komponentleri bir nevi değerlendirmek adına böyle devrelerde kullanıp salıyorlar piyasaya gittiği yere kadar. O yüzden vadettikleri değerlere göre fiyatları da uygun oluyor.

Bende aracım için subwoofer yapmıştım 17 cm sürücü için 250 watt dijital modül kullandım yetersiz kaldı sub ı yarı performansı ile kullanabiliyorum. 200 watt stk yada tda çıkış katı bunların içinden geçer.

İlgi gösterip cevap veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Sonunda 800W SMPS olarak siparişimizi verdik. Bakalım neler çıkacak karşımıza.
Güzel günler diliyorum.
Arifi Köseoğlu

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri