Amfi cızırtı problemi

samet572

Üye
Merhaba, TPA3116 D2 ile yaptığım amfi devresinde hoparlörden cızırtı duyuyorum, nasıl engelleyebilirim ?

Merhaba, TPA3116 D2 ile yaptığım amfi devresinde hoparlörden cızırtı duyuyorum, nasıl engelleyebilirim ?
Ses kuvvetlendirici devrelerde besleme devresi (dc kaynak) ,güç hatlarının güzergahı ve blendajli kablo kullanılmaması genel sebeplerdir. Örneğin dc kaynak filtre kondansatorunun küçük değerli olması Şebeke viniltisi yapabilir .Eğer anfi boşta iken sükunet gürültüsü istemiyorsanız "Edwin " kuvvetlendirici de yapabilirsiniz.Lutfen elektor dergilerini arastirin.

Bu parazit sebeke kaynaklı mi yoksa girişten gelen bir gürültü mu bunu anlamak lazım.

Cihaza hiçbir ses girişi yapmadan ses girişini kartın üzerinden kısa devre yapın. Bu durumda cikistan ses cızırtı duymamalisiniz.

Sebeke kaynaklı parazitler genelde vızıltı yada vinilti diye duyulur.

Ses girişi kaynaklı vinilti da olabilir parazit Radyo sesine benzer parazitler olabilir.

Bu parazit sebeke kaynaklı mi yoksa girişten gelen bir gürültü mu bunu anlamak lazım.

Cihaza hiçbir ses girişi yapmadan ses girişini kartın üzerinden kısa devre yapın. Bu durumda cikistan ses cızırtı duymamalisiniz.

Ses girişi kaynaklı vinilti da olabilir parazit Radyo sesine benzer parazitler olabilir.
Sistem gürültü kapmaya çok müsait bir alanda olduğu için gürültü kaptığını düşünüyorum, şebeke gürültüsünden ziyade yakınında bulunan motor sürücü den gürültü kapıyor bunu filtre devreleri ile engellemeyi düşünüyorum, band-pass devresi denemeyi düşünüyorum, yada faraday kafesi gibi izole etmeyi

gürültü sistem yakınında bulunan kaynaklardan dolayı

Merhaba.
1- Bu durumda amfiden önce bir EMI filtresini mutlaka kullanın. EMI filtreleri şebekeden ve çok yakında çalışan cihaz, makina, vb. istenmeyen elektriksel gürültülerini mutlaka önleyecektir.
2- Amfi giriş (mikrofon veya ara bağlantısı) kablosu mutlaka blendajlı (ekranlı) bir kablo olmalıdır.
3- Amfinin topraklanmış olan gnd kısmı evdeki çok sağlıklı bir toprak hattıyla mutlaka bu toprak hattına bağlı olmalıdır.
4- SMPS beslemesi yerine klasik (saç nüveli) trafolu güç kaynağını (redresör) amfi beslemesi için kullanıyorsanız filtre elektrolitik kondansatörünün mF kapasitesini arka fon gürültüsü olmaması için kapasite olarak artırın.
5- Örneğin bu amfiyi dış yüzeyi topraklanmış alüminyum, saç, vb. metal bir kutu içine monte edebilmenizle (PC PSU kutusu gibi) Faraday kafesi işlevi zaten sağlanır, haricen Faraday kafesini düşünmeniz bu durumda (plastik, mika kutulu değilse) pek de gerekmez. Kolay gelsin.

Merhaba.
1- Bu durumda amfiden önce bir EMI filtresini mutlaka kullanın. EMI filtreleri şebekeden ve çok yakında çalışan cihaz, makina, vb. istenmeyen elektriksel gürültülerini mutlaka önleyecektir.
2- Amfi giriş (mikrofon veya ara bağlantısı) kablosu mutlaka blendajlı (ekranlı) bir kablo olmalıdır.
3- Amfinin topraklanmış olan GND kısmı evdeki çok sağlıklı bir toprak hattıyla mutlaka bu toprak hattına bağlı olmalıdır.
4- SMPS beslemesi yerine klasik (saç nüveli) trafolu güç kaynağını (redresör) amfi beslemesi için kullanıyorsanız filtre elektrolitik kondansatörünün mF kapasitesini arka fon gürültüsü olmaması için kapasite olarak artırın.
5- Örneğin bu amfiyi dış yüzeyi topraklanmış alüminyum, saç, vb. metal bir kutu içine monte edebilmenizle (PC PSU kutusu gibi) Faraday kafesi işlevi zaten sağlanır, haricen Faraday kafesini düşünmeniz bu durumda (plastik, mika kutulu değilse) pek de gerekmez. Kolay gelsin.
Çok faydalı oldu, çok teşekkür ederim.

Sorunu outputa 4.7uF kapasitor takaram çözdüm.
kapasitorun bir ucu outputa, diğer ucunu gnd ye bağladım deşarj sırasında geri vermemesi içinde bir diyot koydum, problem tamamen çözüldü.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri