Amatör Telsizciler ....

ahmetrasih

Üye
Varmı aramızda hiç amator telsizci _?

Ben heves ettim sınavlara girmek istiyorum...

Üstadlar varsa bilgi alalım...

www.arad.com sitesinden bakabilirsin yılda 2 kere yapılmakta bu sınav mayıs ve kasım aylarında olması lazım.

73ler..

ARKADAŞLAR , BU KONU BAYA ÖNCE AÇILMIŞ AMA BU ARRALAR BENİ DE Bİ HEVES SARDI. İNTERNETDEN BİRŞEYLER okuyup anlamaya çalışıyoruz ama bile nbirini bize yol göstermesi, tecrübesini aktarması farklı olacaktır. Amatör telsizciliğin önemli olduğuna inanıyorum, özellikle İstanbul gibi deprem ve doğal afet riski olan yerlerde... Çünkü bir afet sırasında enerji kaynakları, enerji ve ver inakil hatları zara görebilir ve iletişim kopabilir. Telsizler ise bu gibi durumlarda hayat kurtarıcıdır.

Şartlar uygun olursa ben bunun eğitimini almak ve çalıştığım yerdeki arkadaşlara eğitimini vermek istiyorum.. Çünkü İstanbuldayım, risk altındayım...

Bu sınavlara giren, adım adım anlatırsa ne yaptığını çok faydalı olacaktır..sağlıcakla...

Benim konu ile ilgili pek bilgim yok ama sürekli bu gibi konularda tavsiye edildiğini gördüğüm antrak (açılımı ankara telsiz ve radyo amotörleri kulübü derneği) sitesine bakmanızı önerebilirim, sınavlar yönetmelikler, kanunlar vs. ilgili dökümanlar sitede var, tabiki tecrübe sahibi kimselerin cevap yazması daha faydalı olacaktır.

Bende çok heveslendim ama sınava giremedik bir türlü bu yıl girecektim şansıma Eskişehir' de yapılmadı.

peki telsiz fiyatkları ne alemde... alınabilir bir telsiz ve özellikleri nasıl olmalı.

vize ve finallerde de işe yaradığını duydum :)

Sınavlara girip kazanınca amatör telsizci olunabiliyor mu? Cihaz şartı var mıdır , uygulamalı bir sınavı varmıdır?

Sınavlara girip kazanınca amatör telsizci olunabiliyor mu? Cihaz şartı var mıdır , uygulamalı bir sınavı varmıdır?
Sınavı kazanmak yeterli. Ehliyetini yoksa cihaz zaten kullanamazsınız, en azından Tx(gönderme) yapamazsınız.
Uygulamalı sınav eskiden A sınıfı için varmış, sanırım şu an yok.
A, B, ve C sınıfı olmak üzere 3 sınıf var. Bunların Tx yapabileceği frekanslar ve çıkış güçleri farklıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri