Merhabalar elektrik bölümünü yeni bitirdim (liseyi) ve bir merakım var alternatör sarmak istiyorum. Bölüm hocama sorduğum zaman bu işler boş deyip ilgilenmek istemiyor her neyse web araştırma yaptım ama lime bir meb'in , alternatör nasıl sarılır ile ilgili kaynağı geçti ve bir kaç video ama meb'in kaynağından bir şey anlayamadım bir de tam benim yapmak istediğim gibi değildi videolarda da aynı şekil nasıl yapılacağını değilde tanıtımını yapanlar vardı bir kaç teorik bilgi veren ama ne nasıl yapılır şu formül bu formül kullanılır şeklinde açıklama yapan bulamadım bana detaylıca alternatör nasıl sarılır ile ilgili bilgi istiyorum. Benim sarak istediğim
alternatör 10kw lık sarmak istiyorum, elektrik motorundan sarmak itiyorum ve formülleri nedir acaba ve hangi şartlarda kaç kw üretir mesela kaç devirde 1 kw üretir bir alternatör veya bunun gibi bir çok da sorum var bana alternatör sarımı ile ilgili bilgileri sırasıyla açıklar sanız çok sevinirim her keze şimdiden teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadasım; siz alternatör sarmayı değil , sıfırdan alternatör imal etmek istiyorsunuz. Başlanğıç noktanız "bir iletkende gerilim indükleme " olabilir.

yani üretmek değil amacım sadece merakım dan soruyorum nasıl yapılır diye yani hazır bir motora sarsam olmaz yapanları youtube de gördüm ama sadece tanıtım yapıp hazır motordan sardıklarını söylüyorlardı nasıl sardıklarını söylemiyorlardı

yani üretmek değil amacım sadece merakım dan soruyorum nasıl yapılır diye yani hazır bir motora sarsam olmaz yapanları youtube de gördüm ama sadece tanıtım yapıp hazır motordan sardıklarını söylüyorlardı nasıl sardıklarını söylemiyorlardı

Ben bobinaj sarımından anlamam.Bobinaj başlı başına bir dal.
Genel kaidelerini, çalışmasını bilirim.Hiç sarmadım.

Mantığını kavramak adına bir asenkron motoru alıp statorunu sarıp deneyebilirsin.
Rotora ilk etapta sabit mıknatıs takarsın.Neyi,nasıl ürettiğini görürsün.
Daha sonra daha derine girersin,yada vazgeçersin :)

acaba 10 kw'lık alternatör sarımı ile ilgili bilgi verebilir misiniz

arkadaşlar alternatör sarmak istiyorum acaba bilgili biri var ise bana yardımcı olabilir mi çok ihtiyacım var.

Kaç volt ? , kaç amper ? Gücü ne ?
(En kolayı , hurdacı/oto elektrikçiden yanık bir alternatör bulup inceleyiniz.)

220 volt 10 kwtlık bir alternatör saraçam ama her neyse sizin dediğinizi bende düşündüm oto elektrikçiler dinama sarıyorlarmış alternatör sarmasını bilen biri çıkarsa orada yapacağım her keze teşekkür ederim

220 volt 10kw lık bir alternatör olmasınıistiyorum 10 kw lık olmasını istedğim için 45 ampere kadar dayanacak bir şey olacak acaba kaç sipir bobin teli kullanacam nasıl bir hurda motor sececem boyutu ne kadar olacak birde telin çapı ne kadar olacak veya kaç telli olacak bilen biri lütfen yardım ettsin çok
lazım
Kaç volt ? , kaç amper ? Gücü ne ?
(En kolayı , hurdacı/oto elektrikçiden yanık bir alternatör bulup inceleyiniz.)

220 volt 10kw lık bir alternatör olmasınıistiyorum 10 kw lık olmasını istedğim için 45 ampere kadar dayanacak bir şey olacak acaba kaç sipir bobin teli kullanacam nasıl bir hurda motor sececem boyutu ne kadar olacak birde telin çapı ne kadar olacak veya kaç telli olacak bilen biri lütfen yardım ettsin çok
lazım
Bu size verilmiş ödev mi ? Kağıt üzerinde mi hesaplamalar gerekli . Nette bulabilirsiniz.
Gerçekten yapıp, yazdığınız değerleri ölçerek görmek istiyorsanız ; İlk mesajımı okuyunuz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri