Allen Bradley SLC 5/O3 CPU çalışmıyor (yardım)

radarmurat

Üye
Merhaba Arkadaşlar aranıza yeni katıldım.
Bir sorum olacak
Elimizde Allen Bradley SLC 5/03 CPU var cihaz ilk çalıştırıdığında önce BATT ışığı yanıyor sonra FORCE,DH485 ,RS232 Işıkları üçü aynı anda yanıyor ve sırayla flash yapıyorlar.sorunun kaynağını çözemedim yardımcı olacak arkadaşlarımıza şimdiden teşekkürler..

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
arkadaşım allenbredley 500 in önce batt pili kontrol et çünkü eger batt belli bir voltaj okuyamıyorsan içinde program varsa gitmiştir onun içinde haberleşme lambaları lash yapar

arkadaşım allenbredley 500 in önce batt pili kontrol et çünkü eger batt belli bir voltaj okuyamıyorsan içinde program varsa gitmiştir onun içinde haberleşme lambaları lash yapar

İlginize teşekkür ederim.pili ölçtüm pil 3V olmalı ama 2.8V okunuyor program gitmiş ise nasıl tekrar programlayabilirm.

-RUN ledi OFF :RUN modunda değil
-FLT ledi OFF : Hata yok
-BATT kırmızı ledi sürekli yanıyorsa gerilim seviyesi belli bir değerin altında veya pil yok,
-FORCE ledi flash yapıyorsa bir veya birden fazla giriş veya çıkış adresi force edilmiş ancak forces enable seçeneği henüz aktif edilmemiş,
-DH485 ,RS232 ledleri flash yapıyorlarsa CPU bu haberleşmeleri sağlamayı deniyor ancak hatta aktif cihaz bulamıyor...

-RUN da değil ama FLT-hata da yok ise donanım sorunu yok ama program silinmişe benziyor...

-RUN ledi OFF :RUN modunda değil
-FLT ledi OFF : Hata yok
-BATT kırmızı ledi sürekli yanıyorsa gerilim seviyesi belli bir değerin altında veya pil yok,
-FORCE ledi flash yapıyorsa bir veya birden fazla giriş veya çıkış adresi force edilmiş ancak forces enable seçeneği henüz aktif edilmemiş,
-DH485 ,RS232 ledleri flash yapıyorlarsa CPU bu haberleşmeleri sağlamayı deniyor ancak hatta aktif cihaz bulamıyor...

-RUN da değil ama FLT-hata da yok ise donanım sorunu yok ama program silinmişe benziyor...

Açıklamalarınıza teşekkür ederim.Bu Programı nasıl yükleyebilirim.ayrıca aynı cpu dan var çalışır vaziyette. arızalı olan cpu yerinden çıkarılıp başka cpu takılınca sistem çalışıyor.Program silinmiş ise bu programı nasıl tekrar yükleyebilirim yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Cpu Kartının üzerinde 2 adet pil var birisi yatay duruyor beyaz bu 3 volt ve soketli,diğeri ise yeşil renkli plakete lehimli 5.5 volt Plakete lehimli olan 5.5 voltluk pil 2.7 volta ,diğeri soketli olan ise 3 volttan 2.8 volta inmiş Anlaşılan bu piller değişecek değiştikten sonra kart çalışırmı yoksa program yüklemek gerekecekmi?

programı çek diğerine yükle.
allen plc rslogic5000 den downloader varsa bundan çek kopyalama bir dosyaya
yapıştır sonra plc write ile plc yazdır test ettir sismtem ozaman çalışır...

SLC500 serisi için gerekli yazılımlar;
-RSLogix500 programlama yazılımı: Program çekme ve yüklemeyi de bununla yapabilirsin.
-RSlinx haberleşme yazılımı: PC deki seri port yardımıyla SLC_5-03 CPU üzerineki RS232 portunu görerek CPU ya bağlanman için gereklidir.
-Sanırım pilleri değiştirdikten sonra programı tekrar yüklemen gerekecek.

Not: RSLogix5000 yazılımı SLC500 ler için değil CLX serisi içindir.

selam arkadaşlarr çok faydalı bii açıklamlar yazmışsınız bilginizee sağlıkk çalıştığım işyerinde slc 5/01cpu allen bradleyy plc varr ve mak. arıza yaptıı ilk olarakk arıza powerdandıı çünküü power 24 volt çıkış vermiyorduu bennnn powerı değiştirdimm geldii out 24v ama değiştirirkenn cpu yu çıkartmak zorunda kaldımm cpu yu da çıkartıpp ondan sonra powerı yerine oturdumm tabii bunları yaparken mak. kapalı pozisyonda yanlışş anlaşılma olmasın neyse taktıktann sonra cpu yu yerine taktım makinayı açtımm ve makinaaa yani,i plc cpu fault hatasını veriyoo cpu fault ledi süreklii yanıpğ sönüyor acaba plc cpu yu çıkrtınca progra m silmiş olmasınnn ve eğerr böle iseee yukarda yazdıkların ızı uygulayarakk ben bu makinaya çalışan makinadann programı çekipp yükleyebilşirmiyiim lütfenn yardımcıı olunn bilgilerinizee şimdiden teşekkürler allah herkesten razıı ollsunnn

günaydın arkadaşlar.işletmemizde slc 5/05 allenbradley plc var sabah batt ışığının sürekli yandığını farkettim gerilimini ölçtüm giriş çıkış gerilimlerinde sıkıntı yok.sanırım pilinin değişmesi gerekiyor daha önce plc pili değiştirmedim pilini değiştirdiğimde içindeki programı kaybetme riskim varmı?pilini sökmediğim için modelinide bilemiyorum hangi pili kullanıyor?

programın gitmemesi için enerjisinin kesilmemesi gerekiyor sanırım bu pil cpu nun arkdasında sökmediğim için bilemiyorum cpu yu cıkarırsam ne olur bu arkada gözüken pil mi? yanliş bişey yapmak istemiyorum

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri