Allen-Bradley inverter problemi.

deniz_efe5

Üye
Selam arkadaşlar.
Çalıştığım fabrikada 50-60 tane allen bredley inverter var.
Güçleri 1.1 kw. ve çoğunlukla iletim bantlarında kullanılıyorlar.
Modeli CAT 1331-0AF15
Sorunum şu:
Bu cihazlar normal üretim bölümlerinde de aynı tahammül edilemez sesleri çıkarıyorlar fakat diğer makinaların sesleri bunların sesini bastırdığı için fazla rahatsız edici olmuyorlar.
Ama paketleme bölümlerinde falan oldukça rahatsız edici oluyorlar.
Hemen söyleyeyim cihazla motor arası 1 metreyi geçmiyor.
Ama motordan o dayanılmaz ses hiç eksik olmuyor.
Hızı değiştirince sesin tonu da farklı oluyor.
Sorunu çözmemde yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İnverterin PDF dosyasını aşağıdaki linkten indirebilirsin. Motor çıkış frekansı, ACC ve DCC vb parametreler, inverterin içindeki potlardan ayarlanıyor. Ekteki dosyada ayrıntılarını görebilirsin. Benim tahminim motora yüksek frekans verilmesi bu sese neden oluyor. Özellikle 31. sayfayı incelemeni tavsiye ederim. Motor çıkış frekansını buradan ayarlıyorsun. Motorların büyük ihtimal 50 HZ için tasarlanmıştır. Yani 4 lü dip switchin 1. ve 2. on, diğerleri off olmalıdır. Kolay gelsin.

http://samplecode.rockwellautomation.com/idc/groups/literature/documents/um/1331-um000_-en-p.pdf

İnverterin PDF dosyasını aşağıdaki linkten indirebilirsin. Motor çıkış frekansı, ACC ve DCC vb parametreler, inverterin içindeki potlardan ayarlanıyor. Ekteki dosyada ayrıntılarını görebilirsin. Benim tahminim motora yüksek frekans verilmesi bu sese neden oluyor. Özellikle 31. sayfayı incelemeni tavsiye ederim. Motor çıkış frekansını buradan ayarlıyorsun. Motorların büyük ihtimal 50 HZ için tasarlanmıştır. Yani 4 lü dip switchin 1. ve 2. on, diğerleri off olmalıdır. Kolay gelsin.

http://samplecode.rockwellautomation.com/idc/groups/literature/documents/um/1331-um000_-en-p.pdf

Dostum verdiğin bilgiler ve ilgin için teşekkürler.
Biraz daha detay vermek iyi olur sanırım:
İnverter 1.1 kw. motor da umumiyetle 0.25-0.37 kw.arası 50 Hz.
Motor çıkışları redüktörlü ve bant hızları oldukça düşük.
Dip swiçler katalogda denildiği gibi uygun konumlarda ayarlanmış vaziyette.
Bunda problem yok.
Ortalama bir üretim anında ana ayar potu da yaklaşık % 25-40 arası bir değere ayarlanıyor.Pot %100' e yaklaştıkça ses azalıyor sıfıra yaklaştıkça da artıyor.
Ama hiç sessiz olduğunu görmedim doğrusu kulak tırmalıyor.

Hız azaltıkça yük rezistansa biniyor. Ses oradan geliyor olabilir. Bu gayet normal. Elektrik panonuzun izolasyonunu arttırabilirsin.

Önerini dikkate alacağım sağol.
Yalnız ses oradan geliyor olabilir derken rezistansın kendisini mi kastediyorsun ?
Çünkü ses motordan geliyor.

İnverterin rezistansından bahsetmiştim ama ses motordan geliyor diyorsun. Devir düştükçe motordan gelen sesin artması çok tuhaf. Tüm motorlarda aynı problemmi var? Bir de motoru banttan söküp çaşıltırmayı dene. Bakalım yine ses yapıyormu? Yükte ve boşta çalışmasında akımını ölçmeyi unutma.

Evet tüm motorlarda aynı problem var.
Seslerin tonları farklı farklı da olsa neticede hepsi aynı.
Boşta çalıştırdığımda da akım miktarı tabii ki bir miktar azalıyor.
Fakat seste ciddi anlamda bir azalma olmuyor...

arkadasım birde inverterin parametrelerinden final transistorlerinin anahtarlama frekansını değiştir.( u-v-w çıkış frekansıyla karıştırma bu başka bir ayar..))eğer anahtarlama frekansı yükseltirsen motordan gelen ses azalır..birde motor çıkış u/f oranı 50hz de 380 olsun yada motorun 220 ise 50hz de 220 olsun.kolay gelsin...

cengo59 un dediği doğru teşhis , anahtarlama frekansını değiştir.

kesinlikle doğru cevap bu.

anahtarlama frekansını degiştir sorun çözülecektir

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri