Aleminyum Pcb de lehim sorunu

Kartal23

Üye
Merhabalar...

Aleminyum Pcb ye led lehimlemeye çalışıyorum ama her seferinde üzerinden en ufak bir darbeyle çıkıyor. Nasıl bir lehimleme yapmam gerekir?

aluminyumun üzerinde oluşan oksit tabakası lehimlemeyi güçleştirir. bir dekapanla beraber yüzeyi hafifçe zımparalayarak lehim yapmayı deneyin.

aluminyumun üzerinde oluşan oksit tabakası lehimlemeyi güçleştirir. bir dekapanla beraber yüzeyi hafifçe zımparalayarak lehim yapmayı deneyin.

o zaman yarın karaköydeki selanik pasajına gidip dediğinizden alayım...

@Bulzaf üstad'dan alıntı:

Zaman zaman keşke aluminyuma bakır teli lehimleyebilsek demişsinizdir.
Ben çok dedim ve nihayet aluminyuma lehim yapmayı becerdim.

Aluminyum malzemeniz büyükse işiniz zor (Büyük yüzeyli yada ağırca aluminyum kütleyi sıradan havyalarla istenen sıcaklığa kadar ısıtamazsınız) fakat küçükse dert etmeyin.

1. Bu iş için en azından 50W ve 30W iki havyaya ihtiyacınız var.

2. Aluminyumda lehim yapacağınız bölgeyi eğe ile eğeleyip parlak metal görüntüsünü elde edin.

3. Bu bölgeye bir kaç damla sıvı yemek yağı damlatın. (Motor yağı da oluyormuş)

4. Saatçi eğesinın sıvrı ucu ile parlattığınız ve yag altında kalan bölgeyi kazıyın derin çizikler atın. Metal tozları yağın rengini matlaştırır, ilave yag damlatın ve metal tozlarını uzaklaştırın.

KESİNLİKLE YAĞ TABAKASININ İNCELMESİNE İZİN VERMEYİN BÜTÜN İŞLEMLER BOYUNCA ALUMİNYUMDA İLGİLENDİĞİMİZ BÖLGE ÜZERİNDE DAİMA YAĞ DAMLASI OLSUN.

5. 50W Havyayı ilgili bölgeye bastırın yag buharlasıyorsa yag damlatmayı ihmal etmeyin.

6. 50W havya ile ısıtmaya devam ederken 30W havya ucuna lehim topu alıp 50W havya ucunun dokunduğu alan etrafına bastırarak daireler çizin.

7. Havyaları kaldırıp yeni lehim topu alıp iki havya ile topu erimiş vaziyette tutmaya ve bir yandan da aluminyumda baskı yaparak daireler çizmeye devam edin.

8. Ucu lehimli bakır telinizi aluminyum üzerindeki erimiş lehime sokun.

Teli var gücümle asılarak aluminyumdan ayıramadım. Falçata ile lehimi dipten kesmeye çalıştım ve lehim attı. Yani bakırda olduğu gibi mükemmel bir lehim olmuyor ancak kesinlikle iş görür.

(İşin üçkağıdı, aluminyum çok hızlı oksitlenen bir metaldir. Yağ altındaki aluminyum çizilirse oksit tabakası çatlar ve aluminyum hava ile temas edemediği için oksitlenemez. Bu esnada havyayla daireler çizerek oksit tabaka çizilir ve lehim tutması için gerekli şart sağlanmış olur.)

bilgiler için teşekkür ederim...

yıldız pcb aldım üzerine power led lehimliyorum ama bir türlü tutturamıyordum...
dediğiniz yöntemi bu gece uygulayacağım...

biryerde okumuştum vazelin hava almayı engellediği için oksitllenmeyi önlüyormus. tabi ne kadar doğrudur bilmiyorum

bu gün elektronikçiye gittim... elinde değişik bir lehim pastası vardı. lehimlerken onu kullandı.. yapılan lehimler değil kablolara asılıyorum banamısın demiyor...
benim havyem ısı derecesi olarakta düşük kalıyormuş. onda büyük kabzası olan bir lehim makinesi vardı.. onunla çabucak lehimledi...

sizden gelen bilgiler için teşekkür ederim...

lihim pastasını markası neymiş acaba bide havyanın gücünü öğrenebildinmi

lehim pastasında ingilizce yazıyordu... havye ise kabzası olan kocaman bişeydi...

tabanca havyemi acaba
sizdemi benim gibi akvaryum aydınlatma da kullanacaksınız yoksa :)

Forum istatistikleri

Konular
128,311
Kullanıcılar
450,146
Son üye
ashhh

Yeni konular

Geri