400V 120uf kondansatör yerine 450V 120uf kondansatör kullanılabilir mi?

Tekno1246

Üye
Merhabalar. SMPS led trafosunda kartın primer bölümünde köprü diyottan sonraki filtre kondansatörünün bacaklarından birisinin lehimi çatlamış. Ben de cihaz eski olduğu için tekrar lehimlemek yerine yeni kondansatör takmak istiyorum. Bunun için internetten 450V 120uf kondansatör siparişi verdim. Sizce bu kondansatör uyumlu olur mu devreye? Daha önceki konulardan gördüğüm kadarıyla olur diyenler de olmuş olmaz diyenler de olmuş. Olmamasının sebebi ise kondansatörün gerilimi yüksek olduğu için tam şarj olamayıp üzerinde uf değerinin tamamını verememesiymiş. Böyle bir sorun yaşar mıyım sizce? Siparişi iptal de edemiyorum şu an.

Merhabalar. SMPS led trafosunda kartın primer bölümünde köprü diyottan sonraki filtre kondansatörünün bacaklarından birisinin lehimi çatlamış. Ben de cihaz eski olduğu için tekrar lehimlemek yerine yeni kondansatör takmak istiyorum. Bunun için internetten 450V 120uf kondansatör siparişi verdim. Sizce bu kondansatör uyumlu olur mu devreye? Daha önceki konulardan gördüğüm kadarıyla olur diyenler de olmuş olmaz diyenler de olmuş. Olmamasının sebebi ise kondansatörün gerilimi yüksek olduğu için tam şarj olamayıp üzerinde uf değerinin tamamını verememesiymiş. Böyle bir sorun yaşar mıyım sizce? Siparişi iptal de edemiyorum şu an.
eskisinin değerini verseydin keşke. şimdi eski değeri bilmeden göm gitsin demen ayıp olur. eskisinin değerini de söylersen göm derim.

eskisinin değerini verseydin keşke. şimdi eski değeri bilmeden göm gitsin demen ayıp olur. eskisinin değerini de söylersen göm derim.
Konuya yazmayı unutmuşum. Eskisinin değeri 120uf 400V. Şimdi aklıma geldi yine başka bir konuda bu filtre kondansatörünün daha yüksek uf değerinde takılabileceğini duymuştum SMPS devreler için. Ama daha yüksek gerilimde bir sorun olur mu bilmiyorum. uf değeri aynı olacak çünkü.

"Olmamasının sebebi ise kondansatörün gerilimi yüksek olduğu için tam şarj olamayıp üzerinde uf değerinin tamamını verememesiymiş"

Vay canına, çok bilgece söylenmiş bir sözdür! Hayretler içinde kaldım. Böyle bir durum kesinlikle söz konusu değildir, her söylenene veya her duyduğunuza kesinlikle de inanmayın! Şebekedeki 220 volt etkin AC'nin (DC olarak elektrolitik kond. ün boş uçlarında) max yükselen değeri 311 volt AC (220 * 1414= 311) olup 400-450 volt AC 'ler arası etiketli elektrolitiklerin seçimi bulk (rezervuar) elektrolitik kondansatörü olarak her ikisi de seçilebilir. Ama en yaygın olarak seçileni genelikle 400 voltluktur, bu konuda ileri geri konuşup gereksiz beyin fırtınasını yapanlar bu optimal seçimi göz önüne alıp mutlaka 400 volt etiketli olsun demişlerdir, tüm olay bence budur.

En önemlisi bu kartta kullanılan elektrolitik kondansatörün mF değerinden daha düşük olan kapasiteyi ve volt olarak da daha düşüğünü seçmemek (bu eksik mF değerli seçimde çıkıştaki DC 'nin çıkış değerlerinde ciddi düşüklükler olur, elektroliti zamanla içten kurumuş bulk elektrolitik kondansatörlerle örneğin TV besleme katı çıkışıyla TV'lerin hiç açılmaması veya güç yetmezliğiyle çalışırken ani kapanması gibidir) şeklidir. 400 volt, 120 mF yerine 450 volt 120 mF adı geçen bu SMPS'de DC çıkış kalitesinde hiçbir değişim (Kondansatörün tam şarj olmaması gibi) söz konusu değildir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Evet takılabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri