Akz250 pwm hk.

akg

Katılımcı Üye
Arkadaşlar akz250 kartın pwm çıkışının çalışıp çalışmadığını ölçebileceğim bir yöntem varmı mesela mach 3 üzerinden S komutu verdiğimde pwm çıkışı ve gnd den bir değer okunurmu voltmetre ile. Forumdaki arkadaşlarımızın sayesinde spindle ı Mach3 üzerinden çalıştıra biliyorum artık, ama hız olayını mach3 üzerinden ayarlayamadım.
Birde a eksenini bu kartla slave yapamiyacağımı anladığımdan bu eksenle hic ilgilenmemiştim denemek için a eksenine step motor bağladığımda çalişmadi bu kartı kullanan arkadaşlardan böyle bir sorunla karşılaşan varmi acaba.

Elinde spindel sürcün var mı
Mach 3 içinden 4 ekseni aktif et...

Elinde spindel sürcün var mı
Mach 3 içinden 4 ekseni aktif et...
Spindel sürücüm powerflex m4 karta start stop bağlantısını yaptım mach3 üzerinde çalışıyor ama hız ayarını yapamadım sürücünün +10 voltundan 0-10v ye 1k lık direnç atıyorum onuda kartın pwm sine sürücünün analog com unu gnd ye bağlayıp sürücünün hız ayarıni 0-10v üzerinden yapmak için parametreyi giriyorum olmuyor bende pwm nin çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol edebilirim diye düşünüyorum.
A ekseni için mach3 ten eksenleri aktif etmiştim

Powerflex içine girip hız kontrolunu dısarıdan kontrol edecek sekilde ayarlamamlısın..buda p 101 den baslayan paramerelerden p 104 veya p106 yı ıkı yapmalısın suan tam htırlamadım parametreyi ama bak dersen bakarım..
A ekseni için actım ve bagladım diyosun.ama calısmadı...Benim burdan bu kadar bilgi ile yapabilecegim yardım..
Allah yardımcın olsun demek düser foto cek kablolamayı nasıl yaptın yaz çiz bakalım... Ok mi

Dışardan hız kontrol p108 onu 2 yapıyorum kablolamada dediğim gibi +10v den 0-10 v ye 1k direnç onuda pwm ye analog com uda gnd ye bu şekilde çalışmadığı için bende acaba kartın pwm sindemi sorun var diye düşündüm

A ekseni için hehangi bir çalışan eksenin kablolarinı takıyorum yani kablolamada problem yok mesela x ekseni çalışıyor onun xs ve xd lerini as ve ad lere takıyorum

Dışardan hız kontrol p108 onu 2 yapıyorum kablolamada dediğim gibi +10v den 0-10 v ye 1k direnç onuda pwm ye analog com uda gnd ye bu şekilde çalışmadığı için bende acaba kartın pwm sindemi sorun var diye düşündüm

A ekseni için hehangi bir çalışan eksenin kablolarinı takıyorum yani kablolamada problem yok mesela x ekseni çalışıyor onun xs ve xd lerini as ve ad lere takıyorum

Sürücüde source kontrolünü yapıp bir pot ile test et. Ayrıca PWM voltmetre ile ölçülmez. Voltmetre ile ölçmek istiyorsan bir R-C devresi kurup sinyali analoğa çevirmen lazım. PWM osilaskop ile ölcülür.

Örnek Arduino pro mini (0.7 USD) 150 khz genlik testi (internal clock)
12279014_959621434100686_4319690716220271514_n.jpg

Tabiki de dönüştürmez.
Scala ve map özelliği bulunmuyorsa.
Hadi dönüştürüyor diyelim(mutlaka içerisinde bir rc devresi vardır diyelim)
Analog giriş katsayıları ile oynadın bu sefer parazitler ve gürültüleri de sisteme dahil etmiş olursun.

2022-08-31 222015.jpg

Örnekte gördüğün gibi PVM i bir şekilde analoga çeviriyor ama burada transistörün kazancı faktörü var. burada 12 volt gücü 1k, 680 ohm ve 2.2uF kullanarak 10 volta scala+map yapmış oluyoruz. PWM voltaj çıkışın nedir bilmiyorum. Şekildeki 5 Volt sinyal işleniyor. Voltajın (pwm) yüksekse düşürmen, düşük ise yükseltmen gerekir.

Paralel direnç bağlamak sorunu çözmez çünkü pwm çıkış akımı her zaman analog girişin tepe değerine ulaşacak değere çıkamayabilir.Yetmiyorsa çarp, çok geliyorsa böl.

Tabiki de dönüştürmez.
Scala ve map özelliği bulunmuyorsa.
Hadi dönüştürüyor diyelim(mutlaka içerisinde bir rc devresi vardır diyelim)
Analog giriş katsayıları ile oynadın bu sefer parazitler ve gürültüleri de sisteme dahil etmiş olursun.

Örnekte gördüğün gibi PVM i bir şekilde analoga çeviriyor ama burada transistörün kazancı faktörü var. burada 12 volt gücü 1k, 680 ohm ve 2.2uF kullanarak 10 volta scala+map yapmış oluyoruz. PWM voltaj çıkışın nedir bilmiyorum. Şekildeki 5 Volt sinyal işleniyor. Voltajın (pwm) yüksekse düşürmen, düşük ise yükseltmen gerekir.

Paralel direnç bağlamak sorunu çözmez çünkü pwm çıkış akımı her zaman analog girişin tepe değerine ulaşacak değere çıkamayabilir.Yetmiyorsa çarp, çok geliyorsa böl.

ilginiz için çok teşekkurler. Sanırım benim gibi elktronik bilgisi zayif birisini başedebileceği bir sorun değil, konuya biraz daha hakim olabilmek için araştırmaya devam etmem lazım zira ardiuno tamamen yabancıyım.
Akz250 pwm hakkinda forumda konusulmuş
http://www.mycncuk.com/threads/7992-Denford-Novamill-Mach3-conversion
Birde şöyle bir ara devre önermiş biri sanırım
attachment.png
boyle bir şey yapsam sorunu çoze bilirmiyim acaba.

akz kartını hiç kullanmadım o yüzden bilemiyorum
amaaa,
anladığım kadarıyla akz kartı 0 ile 5v arası pwm veriyor.
akz kartının kullanma kılavuzundaki 55-56. sayfadaki mach3 ayarlarını doğru yaptıysan eğer spindle ın az da olsa çalışması gerek.
öncelikle mach3 ayarlarının doğru ve gene kullanma kılavuzundaki 59. sayfadaki gibi bağlantıları yapman gerek.
çalışmaması için hiç bir sebep yok 0 ile 5 volt arası veriyorsa bile mutlaka düşük hızlarda çalışması gerek.
bir yerde hata yapıyorsun.

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri