Akım ve Gerilim konusunu en kısa yoldan nasıl anlatırım

metepk

Üye
Arkadaşlar,benim makineci bir arkadaşım O.G.hücreleri üreten bir firmanın müdürü.Bana sordu ve dediki,Bu elektriğin temelini bir anlasam Akım nedir,Gerilim nedir diye o zaman yaptığım işi daha iyi yapıcam dedi.Bende kafasıkarışmasın diye çok teknikkonulara girmedim ve sana yarın anlatırım dedim.Nasıl anlatayım sizlerede sorayım dedim.Makineciye Akım ve Gerilimin ve olduğunu en pratik şekilde anlatmamız lazım.Teşekkürler

Akım = Bir alıcının sistemden (üreteten) amper cinsinden çekmiş olduğu elektrik enerjisi
Gerilim = Potansiyel enerji.....
Arkadaşa bunu izah ettikten sonra örnek veriyoruz; Bir arabamız var bu arabayı çalışturmak içinde potansiyel bir enerjiye ihtiyacımız var. Burada depodaki yakıt potansiyel enerjidir(araç çalışmasada vardır). Akıma karşılık gelen ise araç çalıştığı sürece hortumlardan geçerek tüketilen yakıt miktarıdır.... Umarım faydalı olur...

Sn Ertek68, amper akımın birimidir. Enerji ile alakası yoktur. Elektrikte güç gerilim ve akımın çarpımı ile hesaplanır. Ancak şu söylenebilir ki, akım olmadan gerilim olur ancak gerilim olmadan akım olmaz. Bu sebeple akımın olduğu yerde güçten bahsedilebilir. Fakat amper=enerji ilişkisi kavramsal açıdan doğru değildir.

Gözle görülmeyen bu kavramları fiziksel modellerle açıklamak tam olarak herşeyi doğru ifade edemese de en azından konuya uzak insanların kafasında temel bir fikir oluşturması açısından yeterlidir.

Benim aklıma gelen örnek, su ilişkisi. Bütün bunları doğru akım ve gerilimi referans alarak anlatıyorum. Bir cismi belirli bir yüksekliğe çıkardığınızda potansiyel enerji kazanır. Örneğin bir suyu bir dağın tepesine çıkardığınızı varsayalım ve suyun önünde akmasını engelleyen bir set var. İşte burada suya potansiyel enerji kazandırmış olursunuz ve bu potansiyel iki nokta arasındadır.( yer ile suyun o anki yüksekliğine bağlı) Sonuçta yükseklik denilen kavram bir noktaya göre, (mesela deniz seviyesi olsun) tanımlanır. Bu olaylar elektrikteki gerilime yani potansiyele karşılık düşer. Gerilim akımın akmasını sağlayan elektrik alanı oluşturur. Gerilim her zaman iki nokta arasında tanımlanır. Su örneğinde suyun potansiyeli vardır ancak akamamaktadır. Bu da gerilimin olup, akımın olmamasına eşdeğer kabul edilebilir. Akımın akması için akımın akabileceği kapalı bir yol olması gerekir, yani suyun önündeki engelin kaldırılması gerekir. Bu durumda su akmaya başlar, dolayısı ile elektrik devresinde akımı akıtacak kuvvet oluşturulup, akım için akabilecek bir yol temin edilmelidir. Fiziksel sistemden farklı olarak kirchoff yasaları gereği akım kapalı bir çevrede akar. Yani başladığı noktaya geri döner. Su örneğinde ise suyun yüksek potansiyelden alçak potansiyele akması gibi, akım da kaynağın yüksek potansiyel ucundan çıkıp, alçak potansiyel ucuna gelir.(akım yönü elektronların ters yönünde seçilmiş, aslında elektronlar ters yönde akıyor)

Direnç de akımın akmasını engelleyen etkidir. Su örneğini ele alalım yine. Suyun önünde iki yol olsun. Birincisi engebeli(direnci yüksek), diğer az engebeli(direnci düşük) ise engebeli olan yoldan daha az su aktığını diğer yoldan daha çok aktığını farz edelim. İşte bu da akım bölücü formulüdür. Yani düşük dirençli yoldan az akım, yüksek dirençli yoldan az akım akar.

Umarım yararlı olmuştur...

Muhtemelen arkadaşınız makina mühendisi...

Onun diliyle anlatalım o zaman...

Gerilim su borusundaki basınçtır...
Akım borudan geçen suyun debisidir... ;)

Sanırım böyle daha iyi anlar...

Sn Ertek68, amper akımın birimidir. Enerji ile alakası yoktur. Elektrikte güç gerilim ve akımın çarpımı ile hesaplanır. Ancak şu söylenebilir ki, akım olmadan gerilim olur ancak gerilim olmadan akım olmaz. Bu sebeple akımın olduğu yerde güçten bahsedilebilir. Fakat amper=enerji ilişkisi kavramsal açıdan doğru değildir.
Sn. cemkose evet amper akım birimidir ve W=I*V dir. Bunu bilmek için dahi olmaya gerek yok... Lakin anlatmaya çalıştığınız kişinin makinacı olduğnu düşünürseniz bu anlattıklarınız adamın kafasını karıştıracağını düşünüyorum... Umarım arkadaş sizin anlatımınızdan daha fazla istifade eder burada amaç yarışma değil paylaşmadır... Saygılar...

Arkadaşlar sağolun gerçekten faydalı olabilecek bilgiler veriyosunuz,bu yazdıklarınızı kendisine tek tek okutucam.Teşekkürler

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,307
Kullanıcılar
450,145
Son üye
sukruseker

Yeni konular

Geri