Akım trafosu

27serhat27

Üye
InkedIMG_20201210_111156_LI.jpg
WhatsApp Image 2020-12-16 at 08.57.49.jpeg

Herkese merhabalar, şu an çalıştığım iş yerinde(kuyumculuk) gümüş eritmek için kullandığımız makine bozuldu ve malum dolardan dolayı şu an makineyi alacak gücümüz yok. Bizde kendimiz yapmaya çalışıyoruz yapabilirsek :). Daha önce kısa bir süre elektrikçide çalıştım ve hobi amaçlı küçük aletler bozup yapıyorum, tamir ediyorum(kendi çapımda). akım trafosu yeni duyduğum çok bilgim olmayan bir konu. Devre şemasında akım trafosu olarak geçiyor. Özelliklerini anlayan, bilen, nasıl bağlandığını anlata bilecek var mı? Fotoğraf biraz dar açılı biliyorum ama bir şeyler bilmeden de tamamen sökmek istemedim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Akım trafosu yüksek akım çeken aletin akımını ölçmek için kullanılır.
Çünkü ölçü aletleri veya sayaçlar yüksek akıma dayanamaz.

Akım geçen ana hat bu trafonun içinden geçirilir(AC akım)trafo belli bir oranda dönüşüm yaparak
akımı gösterir.

Mesela 100/5 oranı demek ana hattan 100 amper geçerken trafo çıkışı 5 amper üretir demek.

WhatsApp Image 2020-12-16 at 10.43.47 (3).jpeg
WhatsApp Image 2020-12-16 at 10.43.47 (1).jpeg

Devre şemasında akım trafosu olarak geçiyor ama internette araştırdığım kadarıyla hiç buna benzer şekilde görmedim. Akım trafosu olmama ihtimali var mı veya attığım şemada da şekil akım trafosu simgesimi.

Akım trafosu fakat sanki bizim bildiklerimiz gibi değil

Bu özel bir trafo gibi .

Bir karta falanmı kumanda ediyor.Şemada IGBT falan geçiyor.

Maliyet sebebiyle uydurmuş ama akım trafosu sonuçta

Beyaz görünen tozlar gümüşse soruna sebep olmuş hatta eleman da yakmış olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri