akım sınırlama devresi çalışır mı?

beradi06

Üye
internette bir akım sınırlama devresi buldum. Ancak çalışacağından şüpheliyim çünkü bir kere çıkışa hiç voltaj gelmiyor ki sınırlayacak akım olsun. Devre, akım fazla çekilince 1 ohm direnç üzerinden akımı algıladığını, Mosfeti açarak yavaş yavaş 0 volta çektiğini ama yeteri kadar akıma ulaşınca mosfeti kapayarak hızlı bir açıp kapama ile akımı istenilen akım düzeyinde 1-2 miliamperlik taşmalarla da olsa sabitlediğini iddia ediyor. bu devre çalışır mı? yoksa ayarlı güç kaynağı yapmak için başka bir akım sınırlama devresi varsa bunu söyleyebilir misiniz?
şimdiden teşekkürler.
EP0aJz.jpg

şu iddialı devre

opampın 3 nolu girişindeki gerilimi 2 nolu girişinde elde etme prensibiyle çalışan voltaj takipcisi devresi. mesela 3 nolu bacağa 100 mv verirseniz. çıkış akımını 100 ma de sınırlar.

peki çalışır mı? asıl soru o.
Proteusta çalışmıyor doğrudan timestep too small atıyor. o da devreyle değil bilgisayarın, işlemcinin ve programın hızı ile ilgili bir hata. elimde multisim gibi başka bir simuasyon programı yok. indirmekle kurmakla da şimdi hiç uğraşasım yok.

Ltspice dene. Ücretsiz birkaç megabyt. spice tabanlı güvenilir ve kullanımı kolay.

Ltspice dene. Ücretsiz birkaç megabyt. spice tabanlı güvenilir ve kullanımı kolay.
ltspice'ı ben de biliyorum. proteusu crack edemediğimde proteus alternatifi diye indirmiştim. ama maşallah kondansatör direnç diyot bobin dışında birşey yok
üstüne üstlük yine aynı şekilde hata verecek mi? merak ettiğim şey o

Son düzenleme:
ltspice'ı ben de biliyorum. proteusu crack edemediğimde proteus alternatifi diye indirmiştim. ama maşallah kondansatör direnç diyot bobin dışında birşey yok
üstüne üstlük yine aynı şekilde hata verecek mi? merak ettiğim şey o
Lm358 yerine isis içindeki ideal opamp ile deneyin.

ltspice asc dosyasını çalıştırıp deneyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• akimsinir.asc
    1.2 KB · Görüntüleme: 18
  • akimsinir.png
    akimsinir.png
    61 KB · Görüntüleme: 81

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye