Akülü araba alıcı verici kartı besleme arızası

Merhaba

12 v akülü aracımın kumanda alıcı verici devresi besleme girişleri (+) (-) ters şekilde bağlanmış öncesinde kumanda çalışıyordu şimdi çalışmıyor. Diyorlar sağlam gibi 1 tanede role değiştirdim. Ama çalışmadı başka ne sorunu olabilir

Ekli dosyalar

• IMG_20210405_145009.jpg
    IMG_20210405_145009.jpg
    195.8 KB · Görüntüleme: 32
Voltaj ters verildiyse muhtemelen ortadaki entegre gitmiştir. Koruma devresi diyot yada sigorta yoksa resimde göremiyorum bu entegreyi değiştirmenizi öneririm.

Entegrenin adı nedir datasheet sayfasına bakalım. Ölçülebilecek değer varmı görelim.

Voltaj ters verildiyse muhtemelen ortadaki entegre gitmiştir. Koruma devresi diyot yada sigorta yoksa resimde göremiyorum bu entegreyi değiştirmenizi öneririm.

Entegrenin adı nedir datasheet sayfasına bakalım. Ölçülebilecek değer varmı görelim.
RX-2B YC1L4U entegre datasheet baktım 3 ile 13 ayağında 5 v olması gerekiyor ve var. sağlam gibi

enerjiyi verince 1 adet role sesi geliyor

enerjiyi verince 1 adet role sesi geliyor

Voltaj var ise ve role hangi role emi olmak lazım. Enerji verince role çekmemesi lazim. Komut gönderince çekmesi lazım. Bu durum entegre içinde veya varsa rölesi süren transistor de kısa devre olduğunu açıklar.

O kontrol entegresinin arızalı olduğunu düşünüyorum. Zaten çevredekiler pasif eleman. Entegreyi değiştirip denemekte fayda var.

Voltaj var ise ve role hangi role emi olmak lazım. Enerji verince role çekmemesi lazim. Komut gönderince çekmesi lazım. Bu durum entegre içinde veya varsa rölesi süren transistor de kısa devre olduğunu açıklar.

O kontrol entegresinin arızalı olduğunu düşünüyorum. Zaten çevredekiler pasif eleman. Entegreyi değiştirip denemekte fayda var.
2 adet transistör arızalıymış yerine muadil taktım düzeldi.

araç 12 v yazıyor ama 2 x6v muş. şanzuman motorlarına baktım 12 v yazıyor. Araç üzerindeki rolelerde 12 v

alıcı verici devresindeki rolelerde 12 v . 12 v versem alıcı devresi yanar mı çünkü entegre çalışma voltajı 5 v

aracı 12 v yapmayı çalışıyorum 12 v verdiğim zaman gaz pedalına basınca dışarıdan aküye geçici olarak bağladığım ince kablo aşırı ısınıyor .sebebi ne olabilir

Isınma kablo üzerinden aşırı akım geçtiği ve üzerinde gerilim düşümü olduğuna işarettir.

Kabloyu kalın ve olabildiğince kısa tutunuz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri