Akülü araba akü amper arttırma.

huzeyir

Üye
Merhaba arkadaşlar;
Umarım forum kurallarına uygun yazıyorumdur.
Biraz araştırdım ama forumda tam olarak yanıtını bulamadım.
Dolu sahara 8086 model 12V akülü arabamız var kumandalı. 1-1,5 yıl önce almıştık. Yeni yeni kullanmaya başladık. Kullanım süresini uzatmak için üzerinde bulunan orjinal 12V9ah aküsünün yerine 12v40AH(veya12V24ah) akü takmak isityorum. Bu herhangi bi zarar verir mi. Bişeyler eklemem gerekiyor mu. Eklemek istediğim akünün linki aşşağıdaki gibidir. Bütçeye göre aküyü 24ah olanda alabilirim. Akülerin boyutları arac için uygun.
Bir de bu aküleri nasıl sarj edebilirim.

https://enerjimar.com/safir-12v-40ah-elektrikli-bisiklet-akusu-jel-aku

Merhaba arkadaşlar;
Umarım forum kurallarına uygun yazıyorumdur.
Biraz araştırdım ama forumda tam olarak yanıtını bulamadım.
Dolu sahara 8086 model 12V akülü arabamız var kumandalı. 1-1,5 yıl önce almıştık. Yeni yeni kullanmaya başladık. Kullanım süresini uzatmak için üzerinde bulunan orjinal 12V9ah aküsünün yerine 12v40AH(veya12V24ah) akü takmak isityorum. Bu herhangi bi zarar verir mi. Bişeyler eklemem gerekiyor mu. Eklemek istediğim akünün linki aşşağıdaki gibidir. Bütçeye göre aküyü 24ah olanda alabilirim. Akülerin boyutları arac için uygun.
Bir de bu aküleri nasıl sarj edebilirim.

https://enerjimar.com/safir-12v-40ah-elektrikli-bisiklet-akusu-jel-aku
İstediğin aküyü bağlayabilir sin çalışmasında sorun olmaz fakat akünün kendi ağırlığı da arabaya yüklenmiş olucak bunu hesaba katmak gerek aynı akü şarj aleti ile şarj edebilirsin süresi eski akünün şarj süresinin akü nün kapasite katsayısı kadar uzun olur yani 9 amper i 1 saatte şarj ediyorsan 90 amperi 10 saatte şarj edersin. Burada tavsiye edilen akünün 10/1i akımla şarj edilmesi bu kullanım ömrünü uzun tutar mümkün olursa jell akü alın daha uzun ömürlü olurlar. 24 amper akü şarjı için 2.4---3 amper şarj adaptörü en iyisi olur daha hızlı şarj olsun batarya ömrünü düşünmüyorum derseniz 5 ampere kadar şarj edebilir siniz

Akü kapasitesini artırmak için aynısından bir adet daha akü alın ve kullanılmadığı zaman aralığında sıra ile her iki aküyü de ayrı ayrı şarj edin. Kullanım sırasında biri bitince diğerini takarsınız. Bunu önermemin sebebi önceki mesajda belirtildiği üzere hem fazladan ağırlık hem de 12V9A'ya göre şarj adaptörünün olması.

Merhaba

Ben sürüş süresinden çok aracın gücünü arttırmak istiyorum. Hafif ramlarda araç gitmiyor. 2 kardeş bindiklerinde oraç çok yavaş gidiyor.
12v 24 Ah bir akü alsam çekiş gücü artarmı? Arttırmak için ne yapmalıyım?
alacağım akü: https://www.hepsiburada.com/yigit-a...iklet-akusu-uretim-yili-2023-p-HBCV00002GBMRH
Ben bu aküden alıp dolu Sahara araca taktım. Güç artısı olmadı çünkü bu akü de zaten 12v. Kuzenimizde ebebek de satılan Audi lisanslı ürün var. Oda 12v ama çok yavaş. Belki de kart ile alakalı bi durum olabilir.

Mekanizma öngörülen güce göre tasarlanmış bir cihazı daha güçlü hale getirebilmek sağlıklı olmayacaktır. Yine de çekilen akıma uygun dc-dc voltaj yükseltici ile 12 volt olan akü voltajını 2-3 volt yükselterek deneme yapılabilir. Hem yükün artması hem de hızlanması ilgili hareket parçalarını kısa sürede bozacaktır.

Mekanizma öngörülen güce göre tasarlanmış bir cihazı daha güçlü hale getirebilmek sağlıklı olmayacaktır. Yine de çekilen akıma uygun dc-dc voltaj yükseltici ile 12 volt olan akü voltajını 2-3 volt yükselterek deneme yapılabilir. Hem yükün artması hem de hızlanması ilgili hareket parçalarını kısa sürede bozacaktır.

Araba gücünü volt değerinden mi alıyor, Ah değerinden mi?
Bu konudan önce de biraz araştırdım Ah artınca hem kullanım süresi hemde çekiş gücü artar gibi yorumlar vardı.

Teşekkürler

Araba gücünü volt değerinden mi alıyor, Ah değerinden mi?
Bu konudan önce de biraz araştırdım Ah artınca hem kullanım süresi hemde çekiş gücü artar gibi yorumlar vardı.

Teşekkürler
İşin uzmanı değilim ama amper kapasite v güç ü ifade ediyor. Amper arttıkça kapasite artmış oluyor.

Güç, volt çarpı motorun/yükün çektiği akım'dır. Akü 50Ah olsa da sadece sürüş mesafesi artar. Ayrıca arabanın ağırlığı da artacağından motor daha da zorlanacaktır. Motor DC12 volt'ta üzerindeki çocuk sayısına (ağırlığa) bağlı olarak zorlanacak, ona göre akım çekecektir. Sonuçta akım veriken volt ile sağlandığından siz volt'u artırınca çekilen akım da artacaktır. Dolaysıyla hem volt hem akım artınca çarpımları olan güç (watt) de artacaktır.

Güç, volt çarpı motorun/yükün çektiği akım'dır. Akü 50Ah olsa da sadece sürüş mesafesi artar. Ayrıca arabanın ağırlığı da artacağından motor daha da zorlanacaktır. Motor DC12 volt'ta üzerindeki çocuk sayısına (ağırlığa) bağlı olarak zorlanacak, ona göre akım çekecektir. Sonuçta akım veriken volt ile sağlandığından siz volt'u artırınca çekilen akım da artacaktır. Dolaysıyla hem volt hem akım artınca çarpımları olan güç (watt) de artacaktır.
Detaylı açıklama için teşekkürederim

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri