Akü şarjı hakkında

Selamlar;
Elimde iki tane 12V ,2,5 AH sıvı pil var bunları dışarıdan şarj etmek istiyorum.

Elimde;
12 V-2,5 A
13 V-1.8 A
13,5 V-1000 mA regülesiz
15 V-3.5 A
adaptörler var.

Pilin üzerinde ;
CONSTANT VOLTAGE CHARGE
Standart use 13,5-13,8 V
Cycle use 14.4-15.0 V
İntial current: Less then 0.69 A yazıyor.

Yukarıda yazdığım adaptörlerle şarj edebilir miyim? En uygunu hangisi ile olmalı. Ne kadar sürede şarj etmeliyim. Yukarıdakilerin hepsi ile kısa bir deneme yaptım.(En uzunu 5 dakikayı geçmedi.)Takıp Pili dinledim pilin içinde sıvı kaynamasına benzer bir ses duyuluyor. Bu normal midir?

akülere akımının 10 da 1 akım uygulamanız lazım, sizin akünüz 2,5AH olduğuna göre 13,8-14v / 250mA bir adaptör veya regüle devresi lazım

Selamlar;
Elimde iki tane 12V ,2,5 AH sıvı pil var bunları dışarıdan şarj etmek istiyorum.

Elimde;
12 V-2,5 A
13 V-1.8 A
13,5 V-1000 mA regülesiz
15 V-3.5 A
adaptörler var.

Pilin üzerinde ;
CONSTANT VOLTAGE CHARGE
Standart use 13,5-13,8 V
Cycle use 14.4-15.0 V
İntial current: Less then 0.69 A yazıyor.

Yukarıda yazdığım adaptörlerle şarj edebilir miyim? En uygunu hangisi ile olmalı. Ne kadar sürede şarj etmeliyim. Yukarıdakilerin hepsi ile kısa bir deneme yaptım.(En uzunu 5 dakikayı geçmedi.)Takıp Pili dinledim pilin içinde sıvı kaynamasına benzer bir ses duyuluyor. Bu normal midir?
2 adet akünüz kurşun-asit, jel (Kuru) tipte akülerdir.Akü üzerinde yazılanların açıklaması ise şöyledir:

Cycle use : 14.4 ve 15.0 volt > Bu iki değer arasında otomatik olarak her zaman emrinize hazır olmayan,ancak belirli periyotlarda sizin şarjı tam kontrol edip kesmenizle oluşacak bir kullanım şeklidir.14.4 volttan başlayarak en fazla 15 volta kadar şarj akımı da seçilebilir.Şarj akımınız,tek akü için 2.5/10=250 mA kadar olduğundan,seçeceğiniz bir minyatür trafo da en fazla 4 watt.kadar olur.

P=V*I=15*0.250= 3.75 watt. kadarlık bir güç ihtiyacı,bu şarj işlemi için ayrıca çıkıyor.Ancak 0.25 watt.ı'da trafo,köprü diyot,iletken kablolar,vb. kayıpları dahil edersek,net 4 watt.'lık trafo gerektiği şarttır.2 çarpı 7.5 volt ac. çıkışı olan 220/ 2*7.5 ; ac/ac bir trafo veya 220/15 volt ac. çıkışlı 4 watt.lık adaptör trafosu da,ayni şekilde işinizi görecektir.Köprü diyotu yapmada,4 adet 1N4001 diyot,1 adet elektrolitik kondansatör 470 miktrofarad seçilebilir.Kondansatör çıkışındaki 15 voltun üstündeki (15*1.41=21.5 volt) değerler ise,sadece geçici bir değerdir,aküye bağlandığında yine 15 volt dc.net şekilde de olur,akü hücre başına da net olarak 2.5 volt düşer.Şarjdayken akü voltajı,akü tam dolup da 15.0 voltu eğer geçerse,akünüz zarar da görebilecek ve ömrü de kısalabilecektir.Bu nedenle şarj işlemi,sürekli takip edilip,akü tam dolduğunda,şarj akımını siz bizzat kesmek durumundasınız.

Standby use : 13.5-13.8 volt > Bu da hazırda,sürekli bekleyecek (Trickle charge=Damla şarjlı)otomatik bir şarj işlemidir.Fişte bırakılsa dahi,damla damla,şarj bitse dahi,yine de akacak olan,çok düşük mA seviyesindeki akımlarla,akünün hiç zarar göremeyeceği ve her zaman hazırda şarjlı olarak bekleyebileceği bir şarj şeklidir.

Bu şarjı uygulayıp yapabilmeniz için de,hem şarj akımını,hem de şarj voltajını tam sabitleyen,regülatör devrelerine ihtiyacınız olacaktır.Bu şarj devrelerini çok çeşitli şarj akımlarını verebilen ve uygulanmış popüler entegre devreleriyle birlikte,netten veya dış yabancı kaynaklardan da araştırarak bulabilme imkanınız da yine ayrıca mevcuttur.Bu regüle devrelerinin verebileceği şarj akımının voltajı da,trimpotla (Ayarlı dirençlerle) en fazla 13.80 volta sabitlenip sizin tarafınızdan devresi yapıldıktan sonra bu değere ayarlanacaktır.Şarj akımının şiddeti (Amper değeri) yine manuel (Otomatik olmayan) yukarıdaki ilk şarj tipindeki gibi,yine tam olarak sabit olup,sürekli 250 mA kadar olacaktır.(Mevcut akü kapasitesinin 1/10'una göre).

İnitial current (Uyarı) :Less then 0.69 A : İlk baştaki (ilk şarjdaki) akım şiddeti 0.69'dan mutlaka daha düşük değerlerde olmalıdır.Kolay gelsin.

http://en.wikipedia.org/wiki/Trickle_charging

Son düzenleme:
Kısa sürede cevapladığınız için teşekkürler. Beş dakikalık bir denemede akü zarar görmüş müdür? Aküler paralel bağlıydı.Aydınlatır mısınız?

Bu kadar detaylı bilgi için teşekkürler tam bir ders niteliğinde. Şu sorumun cevabını alamadım. 15 v adaptörü takıp sesini dinledim içinden sesler gelmeye başlayınca hemen kestim. Ancak 13,5 volt 1000 mA ile 3-5 dakika şarj ettim ses az da olsa yine vardı . Pil zarar görmüş müdür?

Kısa sürede cevapladığınız için teşekkürler. Beş dakikalık bir denemede akü zarar görmüş müdür? Aküler paralel bağlıydı.Aydınlatır mısınız?

Bakın,ilk baştaki (initial charge) akım şiddetinin 0.69 amperden daha düşük olması akü etiketinde verilmiş biliyorsunuz.Siz 3.5 amper veya 2.5 amperle 5 dakika akım vermenizde akü belki zarar görmemiştir,ama jel olduğundan içinde odun talaşı gibi bir maddeye emdirilmiş asitli sudaki su miktarı belki uçup azalmış olabilir,bu da ayrıca bir kapasite düşümüne yol açacaktır.Telafisi (Eğer olduysa) hücre kapaklarını açıp,bir enjeksiyon iğneyle bu saf suyu verip tamamlamanızla kapasite eski haline gelir,Ama 5 dakikada akü sülfatlanması veya aktif maddelerin dökülmüş olabileceğine hiç de ihtimal vermiyorum.

Kapasite kaybı olup olmadığına,tam şarjdan sonraki tam boşalmada ne kadar volt*amper veriyor,üzerindeki yazılı olan bu kapasiteyle(Daha dorusu amper-saat kapasitesiyle doğru orantıda bir kağpasitenin,bir miktar kayıpla birlikte tam olarak da geri alınıyor mu?) bu değer örtüşüyor mu diye ona bir bakmanız lazım.Tabi aküleriniz paralel bağlı olduğundan şarj akımı örneğin 3.5/2=1.75 A kadar en güçlü adaptörünüzle olabilmiştir.Bir zarar da yalnızca su kaybı zararı olabilir kanımca,başka bir zarar da olmamıştır diye düşünmekteyim.Duyulan sesler de,muhtemelen aşırı akım şiddeti yüzünden aküden ayrılmaya çalışan gazlar,su buharı,vb. nedenlerle olmuştur.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
15 v 2.5 A hemen kestim. 13.5V 1000 mA ile 3-5 dakika şarj ettim. Pilin içinden ses gelince onu da kestim.Sıvı dökülmesi gördüğüm kadarı ile yok. Aydınlattığınız için teşekkürler.

13,5 V-1000 mA regülesiz senin işini görür.arkadaşın dediği gibi kapasitesinin %10 ile sağlıklı şarz olması yeğdir.

LM 317 diye bir entegre var bununla 12v aküşarz devresi yapıp güzelklikle kullanabilirsiniz akünün engüzel şarz ı 8 saatten başlar çok uzatmanında bir anlamı yok 8-12 saat arası olsa yeterlidir örnegin 10 saatte şarz edecek seniz 2,5/10=0,25=250ma ile şarj etmelisiniz 5 saatte şarj etmek isterseniz 500ma ile şarj edin şarj voltajı 14.4 volt olsun

arkadaşlar konuyu hortlatayım lazım çünkü :)
elimde ki 60 A lik jel aküyü şarj etmek için şarj aleti alacam,kafamda ki sorular şöyle;
-jel veya sulu akü olması alınacak şarj aletini değiştirir mi yani alet farkeder mi?
-1/10 oran şeklinde şarj olacakmış anladığım kadarıyla,yani 60A akü için 6A lik şarj aleti lazım bize, peki bu 6 değil de 8 olsa ne olur 3 olsa ne olur ne farkeder?

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri