ag enerji naki hattı projesi hk. ?

piratees

Üye
Arkadaşlar elimde ag enerji naki hattı projesi var. direkleri yuvarlak sembollerle göstermiş ve kimisinin içi dolu kimisinn boş bu ne anlama gelmektedir.? Ve bu nakil hattında bazı yerlerde içi dolu kare şeklinde direklerin arasında bir sembol var ve üzerinde K1 yazıyor bu nedir?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Ben keşif hazırlarken;
boş olanları Mevcut Direk Olarak
İçi dolu olanları Yeni Dikilecek Direk Olarak
İçi Yarı dolu olanları Demontaj/Montaj olarak kullanıyordum.

K1 dediğiniz direk Kafes Direktir. ENH arasında olduğuna göre büyük ihtimalle K1" gibi bir şekilde yazılması gerekir. direk K1 şeklinde yazılması AG direği olarak gösterir. K1' ve K1" arasındaki farkı unuttum fakat bu tek ve çift tırnak olayı içinde OG olmasıdır.

Ben keşif hazırlarken;
boş olanları Mevcut Direk Olarak
İçi dolu olanları Yeni Dikilecek Direk Olarak
İçi Yarı dolu olanları Demontaj/Montaj olarak kullanıyordum.

K1 dediğiniz direk Kafes Direktir. ENH arasında olduğuna göre büyük ihtimalle K1" gibi bir şekilde yazılması gerekir. direk K1 şeklinde yazılması AG direği olarak gösterir. K1' ve K1" arasındaki farkı unuttum fakat bu tek ve çift tırnak olayı içinde OG olmasıdır.
ben projeden metraj çıkartacağım. İzolotorlerin adeti direkler ve kablo vs. pek de bilgim yok enh konusunda maalesef zorluk cekıyorum Enh ile ilgili ayrıntılı bir döküman yqada metraj cıkartırken nelere dıkkat etmem gerekir???

arkadaşlar 1 demir direkte kaç tane makara izolatör olur? bende 10I, 12I, K1, K1+2, 10I+2 GİBİ direkler var . bu direklerde makara izolotor sayısı değişir mi?

Arkadaşlar elimde ag enerji naki hattı projesi var. direkleri yuvarlak sembollerle göstermiş ve kimisinin içi dolu kimisinn boş bu ne anlama gelmektedir.? Ve bu nakil hattında bazı yerlerde içi dolu kare şeklinde direklerin arasında bir sembol var ve üzerinde K1 yazıyor bu nedir?

içi boş olan ağaç direk olması lazım. İçi dolu olanda beton direk olması lazım.

iletkenin ve direğin cinsine göre üstündeki izolatörler farklı olur.Örnek olarak taşıyıcı bir direkten 5xrose geçiyorsa 5 adet N80 izolatör bulunur.Bahsettiğin makara izolatörü alpek için kullanılır,bir direkte bir adet bulunur.

piratees dostum keşif metraj işlerini ya iyi bir kitap alacaksın (atilla yunusoğlunun kitaplarını öneriyor arkadaşlar) yada bir bilenin yanında öğreneceksin. ben bildiklerimi bir bilenin yanında öğrendim. ama 2 sene oldu insan bazı şeyleri yavaş yavaş unutuyor.

makara izalatör'ü custox arkadaşımız doğru olarak cevaplamış

Ekli dosyalar

• jh97b.jpg
    jh97b.jpg
    102.1 KB · Görüntüleme: 39
dostum hiç keşif hazırladınmı sen ? insanları yanlış yönlendirme

sn. İkayserili. Aşağıdaki tabloda direk sembolleri verilmiştir. Ayrıca Piratees arkadaşım keşif hazırlamak için dememiş sadece AG ENH proje incelerken demiş. Lütfen düzeltelim. Saygılar.

Ekli dosyalar

• ffffffce.jpg
    ffffffce.jpg
    30.3 KB · Görüntüleme: 50
içi boş olan ağaç direk olması lazım. İçi dolu olanda beton direk olması lazım.
Ağaç direkler teoride ag ve og de kullanılır densede günümüzde çok tercih edilmez telekom dışında. Çünkü ağaç direklerin tepe kuvveti azdır. Çabuk çürüyebilirler bunun için bakımı gereklidir.Devrilmemesi için payanda atmak gerekir. Yıldırım düştüğünde yanma riski vardır. Bunlar gibi nedenlerle son yıllarda enerji iletiminde kullanılmamaktadır

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri