Adım Motorları [STEP MOTORLAR] Türkçe Döküman 20 sayfa

Murat

Site Yetkilisi
Yönetici
Site Yetkilisi
HowDoesAStepperMotorWork.jpg

1. STEP MOTORLAR

Step motorlar (adım motorları), girislerine uygulanan
darbe dizilerine karsılık (bu, dijital, sayısal giris olarak
da ifade edilebilir…), analog dönme hareketi yapabilen
elektromagnetik elemanlardır. Bu özellikleri nedeniyle
“dijital makina” olarak da tanınan adım motorları,
dijital sistemlerde kullanılırken büyük kolaylıklar
saglarlar.
Adım motorları, adından da anlasılacagı gibi belirli
adımlarla hareket ederek rotorun açısal konumunu
degistirirler. Bu adımlar, motor sargılarına uygun
sinyaller gönderilerek kontrol edilir. Herhangi bir
uyartımda, rotorun yapacagı hareketin ne kadar olacagı, motorun adım açısına baglıdır. Adım açısı,
motorun yapısına baglı olarak 90, 45, 18, 7,5, 1,8… derece veya çok daha degisik açılarda olabilir.
Motora uygulanacak sinyallerin frekansı degistirilerek motorun hızı da kontrol edilebilir. Adım
motorlarının dönüs yönü ise, uygulanan sinyallerin sırası degistirilerek, saat ibresi yönünde (CW)
veya saat ibresinin tersi yönünde (CCW) olabilir.

1.1. STEP MOTORLARIN KULLANIM ALANLARI

Step motorlar uzun yıllardır var olmalarına ragmen ticari olarak kullanılmaları ancak 1960’lı
yıllarda yüksek seviyeli dogru akımları anahtarlayabilen transistörlerin üretimine baslanmasıyla
yaygınlasmıstır. 1970’li yıllardan beri dijital elektronikteki ve mikroislemci teknolojisindeki
gelismelerle birlikte adım motorlarının kullanımı giderek caziplesmekte ve tüm dünyada bu
motorların üretim ve uygulamalarıyla ilgili gelistirme çalısmaları yapılmaktadır.
Günümüzde adım motorları endüstride birçok kontrol sistemlerinde, hassas konum kontrolü
yapmak amacıyla kullanılmaktadır. En çok yazıcılar (printer), çiziciler (plotter), disket sürücüler
(floppy driver), harddisk sürücüler ( harddisk driver), kart okuyucular… vb gibi bilgisayar çevre
cihazlarında bu elemanlardan yararlanılmaktadır. Ayrıca sayısal kontrol sistemlerinde, CNC
tezgahlarda, proses kontrol sistemlerinde, robot teknolojisinde (milimetrik hareketlerin kontrolünde)
ve uzay endüstrisine ait bir çok sistemde adım motorları tahrik elemanı olarak yer almaktadır.

1.2. STEP MOTORLARIN AVANTAJLARI

Step motorların bu kadar çok kullanım alanı bulmasının nedeni bu motorların bazı avantajlara sahip
olmasıdır. Bu avantajlar asagıdaki gibi sıralanabilir.
· Step motorlar dijital giris isaretlerine cevap verirler, bu nedenle mikroislemci veya
bilgisayarlarla kontrol için ideal elemanlardır.
· Step motorların hangi yöne dönecegi, devir sayısı, dönüs hızı gibi degerlerin mikroislemci veya
bilgisayar yardımı ile kontrol edilebilmesi, her an bu motorların dönüs yönü, hızı ve konumunun
bilinebilmesini saglamaktadır. Bu özelliklerinden dolayı step motorlar ile çok hassas konum
kontrolü yapılabilir.

· Step motorların dijital girislere cevap vermesi, geri beslemeye ihtiyaç duyulmaksızın açık
çevrim çalıstırılabilmesini saglamaktadır. Yani açık çevrim çalıstırılan bir adım motoru ile hız,
ivme ve konum kontrolü daha basit ve daha az maliyetle gerçeklestirilebilir. Böylece alısılmıs
kararsızlık problemlerinin de önüne geçilmis olur.
· Step motorlar, giris isaretlerinin frekansına baglı olarak çok genis bir hız aralıgında
sürülebilirler.
· Step motorlar, herhangi bir hasara yol açmadan defalarca durdurulup çalıstırılabilirler.
(Sürerken aniden durdurma ya da aniden ters yönde sürme istegine karsı mükemmel cevap
verebilirler.)
· Asırı yüklenmeden hasar görmezler, oldukça dayanıklıdırlar.
· Her yeni adımla artan (kümülatif) konum hataları yoktur.
· Mekanik yapısı basit oldugundan Bakım gerektirmezler.
· Yaglanma ve kirlenme problemleri yoktur.

STEP MOTORLARIN DEZAVANTAJLARI

Step motorların bütün bu avantajlarına karsılık bazı dezavantajları da asagıdaki gibi sıralanabilir.
· Adım açıları sabit oldugundan rotordan alınan hareket sürekli degil darbelidir.
· Klasik sürücülerle kullanıldıklarında verimleri düsüktür.
· Adım cevapları nispeten büyük asım ve salınımlıdır.
· Yüksek eylemsizlikli yüklerde yetenekleri sınırlıdır.
· Sürtünme kaynaklı yükler, hata kümülatif olmasa dahi açık çevrim çalısmada konum hatası
meydana getirebilirler.
· Elde edilebilecek çıkıs gücü ve momenti sınırlıdır.
· yi kontrol edilmezse rezonans meydana gelebilir.
· Oldukça yüksek hızlarda çalıstırmak pek kolay degildir.

Ekli dosyalar

• stepmotorlar.zip
    378.6 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
mhb arkadaslar benim bir prrojem var da acaba bana yardım eder misisniz parmak yapmam lazım

Çok faydalı bilgiler içeren harika bir paylaşım. Teşekkürler.

l298 ve l297 entegrelerini kullanabilecğim step motor devresine ihtiyacım var yardım edr misiniz..

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri