Ac akim ve gerilim okuma

Konusu 'Sensörler & Algılayıcılar' forumundadır ve hasanuc20 tarafından 6 Aralık 2017 başlatılmıştır.

1. hasanuc20

hasanuc20 Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba arkadaslar sensör olarak akim okumak icin la55-p ile gerilim okumak icin lv25-p sensorleri kullaniyorum.cikislarina su devreyi koydum eksigi var gibi ama bulamadim.gerilim okurken düşük ac gerilimlerde yanlis olcuyor gibi.
    Birde sensorden veri gelmeyince milivolt olarak opamp ciksindan gerilim aliyorum onu nasil 0 yapabilirim. yardimci olursanız sevinirim. IMG_20171206_135100.jpg

2. taydin

taydin Katılımcı Üye

Beğenilen Mesajları:
    319
    Ödül Puanları:
    58
    Meslek:
    Elektronik mühendisi
    LA55-P datasheet'e baktığınız zaman:

Offset current @Ip = 0, Ta = 25 °C 0.2mA

Diyelim sensör çıkışındaki potans 20 Ohm'a ayarlı. Bu durumda girişte hiç akım yokken:

20 * 0.0002 = 4mV luk bir voltaj olacak opamp girişinde. Opamp devresi kazancı 4.3, dolayısıyla çıkışta 17.2mV gibi bir voltaj okuyacaksınız.

Opamp çıkışını işleyen devrenin, opamp çıkış voltajından her zaman 17.2mV çıkarması lazım ve kalan değer üzerinden işlem yapması lazım.

-Acemi- bunu beğendi.
  3. hasanuc20

hasanuc20 Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Evet o civarda deger aliyorum.peki gerilim sensorunde girise direnc bagliyoruz sensor 10v ile 500v arasi ölçülyor ve datasheette bir ornek yapmis 250v demis 25kohm 2.5w direnc demis bunun mantigini anlayamadim.

4. taydin

taydin Katılımcı Üye

Beğenilen Mesajları:
    319
    Ödül Puanları:
    58
    Meslek:
    Elektronik mühendisi
    Bir de LA55-P datasheet'ten anlaşıldığı kadarıyla, sensörün ölçtüğü akım AC ise, sensörün çıkışındaki voltaj da AC olacak. Dolayısıyla opamp çıkışı da, ölçülen akımı birebir takip eden AC bir voltaj olacak. Öyle hemen oku ADC ile, okunan değer ölçülecek akımın RMS değeridir diye birşey yok. opamp çıkış voltajını yeterince sıklıkla örnekleyeceksiniz ve RMS değeri siz hesaplayacaksınız.

-Acemi- ve kesmez bunu beğendi.
  5. hasanuc20

hasanuc20 Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    B
    Bunu nasil yapicam hakkinda bilgi sahibi degilim ama su olayi biliyorum.devreyi baktinizmi eklemem gereken bir sey var mi ?plc analog girisine 0-10v olarak girecegim orneklemeyi plc programindan yapicam galiba oyle degilmi? microcontroller-based-true-rms-mains-voltage-frequency-mter.png yardimci olurmusunuz?

6. taydin

taydin Katılımcı Üye

Beğenilen Mesajları:
    319
    Ödül Puanları:
    58
    Meslek:
    Elektronik mühendisi
    Evet hesaplama şekli öyle. Devrenin kazancı ve potans değeri ile ilgili ayarlamalar gerekebilir. Maksimum akımda oluşan voltaj PLC girişinin kabul edebileceği sınırlar içinde olmasını sağlamanız gerekir.

7. hasanuc20

hasanuc20 Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yukaridaki devreyi ona gore tasarladimda tek sorun var opamp cikisina diyot bagladim onu kaldiracakmiyim.bide lv25-p gerilim sensorunun +hc sine baglanicak olan direnci nasil secmeliyim @taydin

Yüklüyor...