Ac akim ve gerilim okuma

Bu sensör RMS çıkış vermiyor. Onun yerine, girişteki akım değerini 1:1000 oranında dönüştürüyor. Akımın yönü ise aynen muhafaza ediliyor. Bunun anlamı şu: Ölçtüğünüz akım AC ise, Rm direnci üzerinde de AC bir gerilim oluşacak. +12V -12V besleme ve buna uygun Rm direnci seçimi ile, Rm direnci üzerinde, 0V noktasına göre +5V ve -5V arasında değişen bir gerilim oluşacak. Bu değişim, grafik olarak girişteki AC akımını birebir takip edecek.

Çıkışta 0 - 10V elde etmeye çalışıyorsunuz anladığım kadarıyla. Bunu yaparsanız, örnekleyerek hesaplayacağınız RMS değeri yanlış çıkar. +5V -5V arasında değişen voltajı örnekleyeceksiniz ve buna göre RMS hesaplayacaksınız.

Bu sensör RMS çıkış vermiyor. Onun yerine, girişteki akım değerini 1:1000 oranında dönüştürüyor. Akımın yönü ise aynen muhafaza ediliyor. Bunun anlamı şu: Ölçtüğünüz akım AC ise, Rm direnci üzerinde de AC bir gerilim oluşacak. +12V -12V besleme ve buna uygun Rm direnci seçimi ile, Rm direnci üzerinde, 0V noktasına göre +5V ve -5V arasında değişen bir gerilim oluşacak. Bu değişim, grafik olarak girişteki AC akımını birebir takip edecek.

Çıkışta 0 - 10V elde etmeye çalışıyorsunuz anladığım kadarıyla. Bunu yaparsanız, örnekleyerek hesaplayacağınız RMS değeri yanlış çıkar. +5V -5V arasında değişen voltajı örnekleyeceksiniz ve buna göre RMS hesaplayacaksınız.
Tesekkurler cevabiniz icin sensor cikisina 100 ohm direnc bagladim.akim sensorunden farkli akimlar gecirdim voltmetre ile olcum sagladim ancak ölçümlerime gore 100 ohm direnc uzerinde 435mv ac rms olctum cektim akim ise ac 9.45 A hesaplara gore 50 A rms de 2.3 Vrms oluyor burada bir yanlislik yokmu sizce sensor 50ma rms cikis veriyor maksimum.
Ölçtum degerleride sizinle paylasiyim.
IMG_20180112_214349.jpg

Devre bağlantısı doğru ise, 100 Ohm direnç ve 50 A akım ile 5V rms ölçmeniz lazım. Besleme voltajlarını kontrol edin. +Uc ye +12V bağlayacaksınız, -Uc ye -12V bağlayacaksınız, 0V yazan yer de şase olacak.

Acaba siz +12V ve -12V deyince, bir tek 12V çıkışı olan bir güç kaynağı kullanıyorsunuz ve -12V u da şase diye mi düşünüyorsunuz? Bu yanlış. İki çıkışlı güç kaynağı kullanacaksınız. Bir çıkış, şaseye göre +12V olacak, diğer çıkış, şaseye göre -12V olacak. +12V ile -12V arasını ölçünce de 24V göreceksiniz.

Aynen dediginiz gibi bagladim sensor baglantisida dogru +12 -12 leride olcuyorum bir yerde bir sikinti var ama sensormu arizali diye hic dusunmuyor degilim .sizide bole rahatsiz ediyorum ama kusura bakmazsaniz sevinirim@taydin

Rica ederim, neticede iyi beyin cimnastiği oluyor :)

Malesef kendim böyle bir sensörü kullanmadım, tamamen datasheet'teki bilgilere göre konuşuyorum. Belki de dediğiniz gibi sensör arızalanmış olabilir.

Valla abi beyin yakiyor guzel oluyor bu konuyu basladim baslayali elektronik olsun otomasyon olsun baya sey ogrendim forumdakiler sayesinde.bide mutlu sona ugrassam tadindan yenmicek yenisini siparis edeyim sonucu paylasirim sizinle @taydin

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri