Abb pm564 modbus rtu bağlantı ve config nasıl yapılabilir?

tamerakti

Üye
Merhabalar,

Elimde abb pm564 eth tp plc var. Modbus rtu ile enerji analizör(mpr46s) bağlayıp verileri almak istiyorum? nasıl bağlayacağım? plc ye rs485 bağlantı pinleri nasıl? ve plc de modbus rtu ayaları nasıl olucak?

KOnu hakkında yardım ederseniz sevinirim. Teşekkürler.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
pm564 te 2 tane port var bunları konfigre edeceksin ama abb codesysy 2.3 kullanıyor bununda 3 tane bloğu var cfc de yazarsan rahat oluyor . www.youtube.com/watch?v=wQdKaS-eKKM bu video sna yardımcı olacaktır başkada sorun olursa bakalımc çaresine

Cevabınız için teşekkürler.
TCP tarafını yaptım.
RTU tarafında ise veri alamadım tcp ile aynı MW0.0 adrelerini mi kullanıyor? Cihazım bu arada slavedir.
Diğer bir sorumda rtu bağlandı pinleri ne olmalı 3, 8, 1 mi?

codesyte program yaptığınız zaman atıyorum bir değişkem adı benim_değişkenim : word;
şimdi siz bunu hafızaya atamak durumundasınız abb motorola bytr order kullanır bu adresi hafızaya atamanız gerekir.. yoksa her şey cpuda kalır dışarı aktarılmaz . bunun 2 yolu var 1- global tag tosyası oluşturmak değişkenleri orda atamak bu düzenli olur
2- her değişkeni kendi başına atamak .. bu normalde kolaydır ama aynı adrese iki değişken atamamak için düzen açısından sıkıntı yarratabilir yapmanız gereken şey basit ,
benim_değişkenim at %mw0 : word ; dediğiniz zaman bunu hafızannın sıfırıncı bytına atamış olursunuz .
yani modbusta 40001 dediğimiz değer budur modbul yada mod testle baktığınızda bunu okursunuz
burdaki bitlerde mxle başlar
detay için abbnin data haritasına bakınız adresleme konusunda kolay gelsin pinlerde manuelinde var zaten ordan bakabilirisiniz

slave olması için zaten portu slave olarak tanımlayıp parametreleri ayarlarsanız atıyorum id 1 baud 19200 parite 8 stop bit 1 gibi ondan sonra 40001 den okumaya başlayarak okuyabilirsiniz

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri