ABB driver kurma problemi hakkında

abb plc programlama kablosunu edindim fakat driverını nasıl kurmalıym. driveri abb nin
download sitesinden indiriyorum fakat kabloyu pc me tanıtamadım bu konuda yardım edecek arkadaşlar. tk 503 a1

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
arkadasım ıhtıyacın olan 9 pın erkek soket 3 nolu pın data+ 8 nolu pın data -.plc ye bu ucu gır. dıger ucuda rs 485den 232cevırcıye ver cevırının cıkısıda bılgısayara.control buılder plus da onlıne sekmesının altında comınıcatıon paramters lınkınden kucuk pencereye ulasırsın ve orada new deyıp ABB RS232 AC yı secıp parıty = no stop ,bit=1 motorola byte order= yes olacak.oldu bitti masallah...
Calistigim projeler hep abb plc dir. ve o bahsettigin kabloyu hic gormedim:)

Abb siemen gibi degildir abb codesys helpden her sorunun cevabini bulursun ole kabloya para suna buna yoktur yani...

merhaba sayın baybars

konuya gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür eder.şimdiye kadar abb nin plc lerinde şu aşamaya gelebildik control buılder plus 2.2.0
kurabildik aynı zamanda codesys 2.3.9... kurulu tk 503 kablo driveri de kurdum fakat proje oluşturp bir türlü plc ye yazamadım
plc modeli pm 554-r neyapmalıyım beni bu konuda yönlendirirseniz sevinirim. abb plc leri öğrenmek istiyorum. hangi editörde nasıl
yapmalıyım ayrıca pc-plc arası haberleşme konfigürasyonu ne olmalı tam bir gün gece yarısına kadar uğraştım deltaya benzemiyor
bu sistem baya zor anlaşılan oki fakat yılmak istemiyorum.
uşakta bir tektsil fabrikası elk teknisyeniyim Ekrem YÖRÜK.

bukonuyu anlatmistim ama bi daha yaziyorum.

birinci asama control builder plus ta hardware olusturmak. Yani hangi plc yi kullanacaginiz ve bu plc ye hangi modulleri ekliyeceginizi.com1ve opsiyone olarak com2 haberlesme ayarlarini burdan yaparisiniz.Sonra ac500 yazan yere cift tikladinizda codsys yi acar .

ikinci asama codesys asamasidir.sol tarafta PLC_PRG adinda program sayfasi otomatik acilir.Eger bu dilde degilde saglna baska bir ilde yazmak istiyorsaniz PLC_PRG ye sag tik yapip silin ve new deyip yenisi ekleyin.Eklerken isteginiz ismi verebilir,program mi yoksa fonsiyon blok mu yoksa fonksiyon mu yazacaksiniz ona gore isaretlersiniz ve hangi dilde yazacaginizi secesiniz.

Task config. den NEW TASK olusturup append program call dan olusturdunuz programi cagirisiniz ve program cevrim zamanini girersiniz T#100ms yazan yere istedigini gir.

Programi yazdiktan sonra online menusunden cominication parameters e tiklayip kucuk pencereye ulasirsiniz.Burda new deyin ve ABB RS232 yi secin com ayarlari control builderdaki ile ayni olmali.

Sonra yukarida bahsettigim yada elinizdeki kabloyla (ben hic gormedim yorum yapamam)plc -bilisayar baglantisini yapin.

Plc yi uzeruinden stop a alin ve enerjisini verin.

Codesys de project menusun altinda re-build var ona tiklayip yazdiginiz programi compile edin hataniz varsa duzeltin.Herhangi bir sorun kalmadiysa yine ayni menuden clean all deyin ve online menusunden LOGIN deyin oldu bitti masallah:)

Sonra plc yi uzerinden run yapin.Eger configurasyon hataniz varsa veya baglantilarinizda sorun var sa error yanar.Busikintilari duzeltip control builder tarafinda sol tarafta kullandiniz plc nin adinin ustune gelip sag tiklayin sate gateway den codesysde olusturdunuz com.parameters configurasyonunuzu secin ve yine ayni yere sag tus yapip login deyin ve edit deyin.Sag tarafinizda read error kismini goreceksiniz orada hatalarini silin

Aksam aksam yordun beni.Hadi kolay gelsin...

youtube.com sitsine girip abb plc yazdığınızda karşınıza pekçok PLC videosu gelecek. Hem türkçe hem ingilizce videolar arasında 10 dakikalık videoyu izleyerek ve adım adım uygulayarak ilk programınız 10 dakikada yazabilirsiniz.

basit bir programlama için örnek bir link..
ABB AC500 PLC - First Project - YouTube

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri