Aşırı Karmaşık Elektronik Devrelerin Çalışma Prensibi

Nikolai II

Üye
Arkadaşlar ben bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Ayrıca elektronik teknolojisi programından mezunum. Yani elektronik teknikeriyim. Bu aralar CRT TV'lere merak saldım. Çalışma prensiplerini genel hatlarıyla bilsem de RCA 630-TS modelindeki bir CRT TV'nin elektronik diyagramını incelediğimde çok karmaşık olduğunu gördüm. Tasarımdan hiçbir şey anlamadım. Konuştuğum CRT meraklısı yabancı bir mühendis okullarda bu tür tasarımların yapılmasının öğretilmediğini, doküman okuyarak bu işi öğrendiğini söyledi. İşte devre bu:

rca_630ts_sch.pdf_1.png

Devre eski olduğu için vakum tüpleriyle tasarlanmış ama bunun çok önemi yok. Elektronik devrenin bütünü çok kompleks. Bu tür devrelerin çalışma prensibini anlamak için öncelikle neyi öğrenmeliyiz?

1- besleme (yani ac 220/230 volt giriş)
2- doğrultma ve dc dağıtım
3- hangi birim kaç voltajda çalışacak ve kim neyi yapacak? (ses, görüntü ve uydu verilerinin işlenmesi)
4- on off kumanda ve veri giriş değişimi (uydulu - uydusuz)
5- benim için çok karmaşık.

1- besleme (yani ac 220/230 volt giriş)
2- doğrultma ve dc dağıtım
3- hangi birim kaç voltajda çalışacak ve kim neyi yapacak? (ses, görüntü ve uydu verilerinin işlenmesi)
4- on off kumanda ve veri giriş değişimi
5- benim için çok karmaşık.
Besleme 117V 60Hz ABD için değerler böyle. Doğrultma, besleme mantığı elektronik giriş derslerinde öğretiliyor. Bunlar çok zor değil ama devrenin diğer bölümleri çok kompleks.

Adamlar o yıllarda bunları yaparken biz neler yapıyormuşuz. Gerçekten üzücü durum.

Besleme 117V 60Hz ABD için değerler böyle. Doğrultma, besleme mantığı elektronik giriş derslerinde öğretiliyor. Bunlar çok zor değil ama devrenin diğer bölümleri çok kompleks.

Adamlar o yıllarda bunları yaparken biz neler yapıyormuşuz. Gerçekten üzücü durum.
hiçte değil, bizlere sadece tamir etmek öğretilmiş. sadece mühendislik öğretilmiş. bak geçmişe bir araştır, nuri demirağ, vecihi hürkuş, nuri killigil, daha kimler kimler, düşen ısparta uçağı, ölen (şaibeli) tubitak mühendisleri. otur bir araştır. güzel ülkemde hiç bir başarı cezasız kalmaz. bak güzel insan, yıllar önce elektrikli araç yapmaya karar verdim, şase/ kaporta yok. hadi var olanı yapayım dedim (s*ktir et) yada yeni kasa ben yapayım dedim. kanunlarımız bana L7 yi layık gördü. kasa olayı ise hiç sorma trafik ve karayolları kanununu okursan, güzel ülkemde satılan hiç bir araca vida bile takamazsın ama kendi ülkelerinde ferrariye elektrikli motor takarsın. yani çok uluslu şirketlerin devletlerin çıkarttığı kanunlara mecbursun. zincirleri kıracak birileri lazım.

Merhabalar,
Shangoo 66 diye bir YouTuber var. Takip etmeyi sevdiğim birisi. Sürekli olarak, vakum tüplü, germanyum transistörlü cihazlarla ilgileniyor. Adam hastası bu cihazların. Eh si, size de takip etmenizi tavsiye ediyorum. Cozemediniz cihaz hakkında az da olsa fikir sahibi olmanızı sağlayabilir.

Bu devre bir bütün olarak yapılırsa muhakkak arıza verecektir.Nerden olduğunu da bulamassın :D
Parça parça modül modül çalışma mantığına göre ayrılıp yapılan her devre gerekli ölçümler yapılıp (osiloscope, sukunet akımları,kazançlar vesaire) geçer not aldıktan sonra kendi aralarındaki bağlantılar yapılarak çalışır hale getirilebilir. Anlamamamızdaki durum biraz da şemalardaki tarihsel degişim temelde benzer olsa da tek bir sembolu bile faklı şekilde çizmek herşeyi değiştiriyor.Triyotların çalışma mantığını bilmek de şart.

Eski tarz çalışma emek ister biraz şimdi artık bobinler bile istenilen degerde hazır alınıyor yukardaki devrede tüm bobinleri kendim yapayım da 2 cm dairesel karkas üzerine 1 mm telden 10 sipir bobin açıklığı 2 cm yapıp bal mumuna sokup çıkarayım desen bile küçücük bir hatada frekans hepten parazitlenecek bozulacak yani bunlar çok titizlik istiyor dostum burda yapabilen var mıdır bilmiyorum şuan bu devreyi ama yapmak ayrı şey çalışma mantığını anlamak bilmek ayrı güzel bişey umarım rus devresi değildir :D kolay gelsin gününüz güzel olsun

Bu devre bir bütün olarak yapılırsa muhakkak arıza verecektir.Nerden olduğunu da bulamassın :D
Parça parça modül modül çalışma mantığına göre ayrılıp yapılan her devre gerekli ölçümler yapılıp (osiloscope, sukunet akımları,kazançlar vesaire) geçer not aldıktan sonra kendi aralarındaki bağlantılar yapılarak çalışır hale getirilebilir. Anlamamamızdaki durum biraz da şemalardaki tarihsel degişim temelde benzer olsa da tek bir sembolu bile faklı şekilde çizmek herşeyi değiştiriyor.Triyotların çalışma mantığını bilmek de şart.

Eski tarz çalışma emek ister biraz şimdi artık bobinler bile istenilen degerde hazır alınıyor yukardaki devrede tüm bobinleri kendim yapayım da 2 cm dairesel karkas üzerine 1 mm telden 10 sipir bobin açıklığı 2 cm yapıp bal mumuna sokup çıkarayım desen bile küçücük bir hatada frekans hepten parazitlenecek bozulacak yani bunlar çok titizlik istiyor dostum burda yapabilen var mıdır bilmiyorum şuan bu devreyi ama yapmak ayrı şey çalışma mantığını anlamak bilmek ayrı güzel bişey umarım rus devresi değildir :D kolay gelsin gününüz güzel olsun
RCA630 ve diğerlerinin tasarımı, 1940'larda mevcut olan en dahi analog elektronik ve makine mühendislerinden düzinelercesinin ortak uzmanlığını gerektiriyordu. Her birinin kendi uzmanlık alanı vardı: Tunerler, I.F. şeritleri, FM demodülatörleri, bloklama osilatörleri, ses amplifikatörleri, senkronizasyon devreleri, yüksek voltaj kaynakları, cam tasarımcıları, elektro-optik tasarımcıları, manyetikler, fosfor uzmanları ve liste uzayıp gidiyor. Geliştirme maliyetini tahmin bile edemiyorum.

Son düzenleme:
Arkadaşlar ben bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Ayrıca elektronik teknolojisi programından mezunum. Yani elektronik teknikeriyim. Bu aralar CRT TV'lere merak saldım. Çalışma prensiplerini genel hatlarıyla bilsem de RCA 630-TS modelindeki bir CRT TV'nin elektronik diyagramını incelediğimde çok karmaşık olduğunu gördüm. Tasarımdan hiçbir şey anlamadım. Konuştuğum CRT meraklısı yabancı bir mühendis okullarda bu tür tasarımların yapılmasının öğretilmediğini, doküman okuyarak bu işi öğrendiğini söyledi. İşte devre bu:

Ekli dosyayı görüntüle 100392

Devre eski olduğu için vakum tüpleriyle tasarlanmış ama bunun çok önemi yok. Elektronik devrenin bütünü çok kompleks. Bu tür devrelerin çalışma prensibini anlamak için öncelikle neyi öğrenmeliyiz?
Evet kompleks ama bloklar halinde yaparsan kolay.
Kanal seçici kısmında çok anahtar var. Video katında da yuksek kazanç için fazla tüp kullanmış. Ondan karmaşık görünüyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,967
Son üye
Gokhanttu

Yeni konular

Geri