8Kw altındaki gücler için talep gücü hesaplama

dostum 5 yıl geçmiş projelerde şayet proje içeriği %20 den fazla değişmemişse yine tedaş onay yapmak zorundadır. arkadaşlara yanıltıcı bilgi vermeyelim. saygılar.

yanıltıcı bilgi verdiğim yok.
abone alımında onaylı projeler kontrol edilir. eğer süresi dolmuşsa güncel mevzuatlara göre tekrar kontrol edilir. aradan geçen süre içerisinde yasa ve yönetmeliklerde değişiklikler varsa %20 artışına bakılmaktısızın proje ve yapılan imalatlar değiştirilmelidir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
dostum 5 yıl geçmiş projelerde şayet proje içeriği %20 den fazla değişmemişse yine tedaş onay yapmak zorundadır. arkadaşlara yanıltıcı bilgi vermeyelim. saygılar.

talep gücü hesaplanırken 3 fazlı sistemde, kullanılan bazı 3 fazlı elektrikli aletlerin gücünü ayrı bir katsayıyla çarpıyor muyuz? öreneğin 10 kW lık motor gücü olan aletlerin gücünü direk %100 mü alıyoruz? ona göre mi hesaplıyoruz talep gücünü? yardımcı olursanız sevinirim?

dostum adı üzerinde talep gücü yani senin cihazın sürekli kullanımda kalacak bir cihaz ise %100 alman doğrusu. ancak sürekli kullanımda kalmayacak bir cihazsa ona göre katsayı kullanman lazım
saygılarımla

arkadaşlar merhaba

projelerde arkadaşında sorduğu gibi bir klima var ise kurulu güç klima ile beraber 16400 ama talep gücü 8160 mı yoksa... klima ayrı olarak hesaplanarak talep gücü 1 mi alınmalı... yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler

Klima termostatlama da yapsa yaz-kış sürekli tam yük çalışan bir cihazdır. Isıtma yükü %100 alınarak hesaba eklenmeli.

Merhaba arkadaşlar şu sorulara bakabilir misiniz?3,4 ve 5

Ekli dosyalar

• IMG-20210110-WA0000.jpg
    IMG-20210110-WA0000.jpg
    100.4 KB · Görüntüleme: 48
Merhaba arkadaşlar şu sorulara bakabilir misiniz?3,4 ve 5
Normalde ödev yapmam ama, eski üyemiz olduğun için torpil yaptım :)
75 puanı nerden alacam :D
cevabı ek'e ekledim. formüllü isteyen kendisine göre değiştirir.

Ekli dosyalar

• Kitap1.xlsx
    522.3 KB · Görüntüleme: 15
Klima termostatlama da yapsa yaz-kış sürekli tam yük çalışan bir cihazdır. Isıtma yükü %100 alınarak hesaba eklenmeli.
Mesela kuyuda sulama motoru çalıştıracak gibi. Sonuçta motor ya çalışıyordur yada kapalıdır. Teşekkürler cevaplar için.

hoşgeldin genç adam, şu sorularınızı sorarken ayrıntının ne kadar önemli olduğunu biraz anlayın artık. 8 kw küçük bir taleptir. yani 1 veya 2 küçük ev gibi (hadi bunu köy evi yapalım yada bağ- bahçe evi) hesaplamalara gelelim. buzdolabı klima 24 saat çalışır diyelim televizyon? aydınlatmalar? çamaşır makinesi? elektrik süpürgesi? bir de tarlayı serayı sulayacağız? (sulama biçimi ve saatleri?)bunların hepsinin ortalama tüketim değerleri alınır ve senin tüketimin hesaplanır. burada kriter senin sulama modelin ve çalışma saatleridir değil mi?
Mesela kuyuda sulama motoru çalıştıracak gibi. Sonuçta motor ya çalışıyordur yada kapalıdır. Teşekkürler cevaplar için.

hoşgeldin genç adam, şu sorularınızı sorarken ayrıntının ne kadar önemli olduğunu biraz anlayın artık. 8 kw küçük bir taleptir. yani 1 veya 2 küçük ev gibi (hadi bunu köy evi yapalım yada bağ- bahçe evi) hesaplamalara gelelim. buzdolabı klima 24 saat çalışır diyelim televizyon? aydınlatmalar? çamaşır makinesi? elektrik süpürgesi? bir de tarlayı serayı sulayacağız? (sulama biçimi ve saatleri?)bunların hepsinin ortalama tüketim değerleri alınır ve senin tüketimin hesaplanır. burada kriter senin sulama modelin ve çalışma saatleridir değil mi?
Tarımsal sulama aboneliklerini kastettim. Köy evi değil yani TV, buzdolabı vs. yok. Sadece sulama motoru çalıştırmak için abonelik alan ve proje çizdiren insanlar var.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri