800 kVA trafonun kompanzasyonu nasıl yapılır?

Elimde 800kVA bir trafo var buna yapacağım ag panodan kaç amperlik bi tmş koyarak ne kadar kondansatörle kompanzasyonunu yapabilirim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kompanzasyon kapasitesi yük karakteristiğine bağlıdır. Bu trafoyu ne amaçla kullanacaksınız, yükleriniz nelerdir, bunları yazmalısınız.

Fan mnotorları bant motorları aydınlatma ve çeşitli otomatik kontrol elemanları, Genelde motor ağılıklı yapısı olan 540 kVA kurulu güç

Fan mnotorları bant motorları aydınlatma ve çeşitli otomatik kontrol elemanları, Genelde motor ağılıklı yapısı olan 540 kVA kurulu güç

Bu işi en iyi şekilde yükleri inceleyerek ve kademeleri de yük dağılımına bakarak ayarlayabiliriz ama ben size çok basite indirgenmiş şekilde yaklaşık sonuç bulma yönünü anlatayım:

Talep gücünüzü 540kVA kabul ediyorum
Toplam Cos fi nizi de 0,8 kabul ediyorum.

540kVA x 0,8= 432kW
540'ın karesi - 432nin karesi = 104976
karekök 104976 =324

Yani yaklaşık olarak 324kVAR lık bir kondansatör kapasitesine ihtiyacınız olacak.

Fakat kompanzasyon işini bu kadar basite indirgeyip yaparsak muhtemelen düzgün sonuç vermeyecektir. Dikkat edilmesi gereken çok fazla durum vardır. (mesela trafo sabit kondansatörü, yükleri hızı, yük dengesi v.b.) Diğer durumları da forumumuzda araştırarak görebilirsiniz.
Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,002
Son üye
enginyayl

Yeni konular

Geri