74147 yardımmm

arkadaşalar 74147 ile desimal giriş-bcd çıkış kodlayıcı uygulama devresini yapıyorum fakat b ve c çıkışları sürekli aktif istediğim sonuçları alamıyorum ve 5. bacağı "1" yaparsam entegre ısınıyor ledler sönüyor 5. bacak 8. çıkıştır....
şimdiden teşekkür ederim...

74147 entegresi priority encoder entegresi

5.bacağı 8.çıkış değil. zaten 8 çıkışı yok 4 bit çıkışı var 9,7,6,14 numaralı pinler çıkış.

diğerleri besleme ve gnd hariç 10 bit giriş pinleri. ayrıca bu girişler low active dir.entegrenin datasheetini inceleyin bence. ayrıca şuan kullanmakta olduğunuz 74147 muhtemelen yanmıştır. yenisini aldığınızda pinlere ve besleme gerilimine dikkat ediniz.
74 serisi entegreler ttl olup beslemeleri 5v tan fazla olmamalıdır.

ayrıca bu sizin uygulama için yanlış bir seçim. girişler low aktif olduğu için sizin normal durumda bütün girişleri high da başlamanız gerekir. sonra sıra ile 1. giriş=1 . 1.giriş=0 . 2.giriş = , 2.giriş= gibi sıra ile low a çekmeniz gerekir. aşağıda örnek şema veriyorum kolay gelsin

arkadaşalar 74147 ile desimal giriş-bcd çıkış kodlayıcı uygulama devresini yapıyorum fakat b ve c çıkışları sürekli aktif istediğim sonuçları alamıyorum ve 5. bacağı "1" yaparsam entegre ısınıyor ledler sönüyor 5. bacak 8. çıkıştır....
şimdiden teşekkür ederim...

Besleme voltajlarını tam regüleli bir devre ile verin.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri