7 KW'lık AHU ya Kablo ve Sigorta Tayini?

kerem_max

Üye
Merhabalar.
7Kw lık bir ahu beslemem gerekiyor 15 mt. Bana göre 4x4lük kablo sanırım yeterli.
Sigortası da 3x25A yeterli duruyor. Ne dersiniz.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhabalar.
7Kw lık bir ahu beslemem gerekiyor 15 mt. Bana göre 4x4lük kablo sanırım yeterli.
Sigortası da 3x25A yeterli duruyor. Ne dersiniz.

7kw üç faz ahu cihazı cosfi 0,8 kabulü ile 13,29A akım çeker. 4x2,5 kablo ile beslemede % 0,52 gerilim düşümü yapar. 2,5'luk kablonun havada akım taşıma kapasitesi 25A'dir. 25A sigorta ile kullanım için sınır değerdir. Mesafe kısa olduğundan 4x4 kullanmak daha doğru olacaktır.

7kw üç faz ahu cihazı cosfi 0,8 kabulü ile 13,29A akım çeker. 4x2,5 kablo ile beslemede % 0,52 gerilim düşümü yapar. 2,5'luk kablonun havada akım taşıma kapasitesi 25A'dir. 25A sigorta ile kullanım için sınır değerdir. Mesafe kısa olduğundan 4x4 kullanmak daha doğru olacaktır.
Yine sağol. Ne diyim. Umarım bunları bi gün öderim ;)

Fakat şunu anlamadım. 4x2,5 luk kablo gerilim dş. kurtarıyor. Amperajıda kurtarıyor. Neden 4x4 dediniz ?

3x25A sigorta da kullanıcaz. oda tamam. Ama neden 4x4 seçimi yaptınız ?

Fakat şunu anlamadım. 4x2,5 luk kablo gerilim dş. kurtarıyor. Amperajıda kurtarıyor. Neden 4x4 dediniz ?

3x25A sigorta da kullanıcaz. oda tamam. Ama neden 4x4 seçimi yaptınız ?

Projecilikte şalt malzeme seçiminde daima sınır değerlerden kaçmak gerekir. 3x2,5 kablonun havada akım taşıma kapasitesi 25A, sigortanda 25A , her ne kadar kablonun akım taşıma kapasitesi toprakta 36A dese de yani 25A'den fazla olsada sınır değerlerde seçim elektrikte risktir. Seçilen Şalt malzeme - kablo üretiminden kaynaklı +/- toleranslar olabilir ama riske girmemek en doğrusudur. Seçilen kablo kesitinin cetvelde belirtilen akım taşıma kapasitesi > sigorta açma akımı olmalıdır.

Sigorta açma eğrilerini inclersen ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksın;
17801.jpg

Son düzenleme:
Sigorta - Şalter seçimini akım hesabıyla yapıyoruz . ok ...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri