Merhaba arduino ile yaptığım otomatik kümes kapısı projesini beslemek için 6V 12A kuru akü kullanacağım ve bunu şarj etmek için solar panel kullanmayı düşünüyorum. 9V veya 12V luk bir solar paneli nasıl kullanmalıyım ve kaç watt seçmeliyim? Bu proje köyde olacağı için uzun süre elektrik kesintileri olabiliyor o yüzden akü ve solar panel seçtim. Farklı fikirler olursa onuda paylaşırsanız sevinirim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Öncelikle 6 volt akü seçmenizin sebebi sistemin 6 volt olmasından dolayı sanırım.
12 volt bir akü ve 12 volt üzerine kuracağınız sistem sizin için daha verimli ve sorunsuz olacaktır.

Öncelikle 6 volt akü seçmenizin sebebi sistemin 6 volt olmasından dolayı sanırım.
12 volt bir akü ve 12 volt üzerine kuracağınız sistem sizin için daha verimli ve sorunsuz olacaktır.
Evet kullandığım motor 6V redüktörlü dc motor. Motor sürücüyü ve arduinoyu aynı aküden besleyeceğim için 6V akü seçtim. 12V ile besleyip sürücüye regülatör mü bağlasam acaba? Birde güneş paneli şarj kontrol devresi kullanmam gerekir mi?
Şöyle bir devre buldum internette ama ne kadar sağlıklıdır acaba 6V 12A lik bir akü için?

Devrenin, Şarj gerilim ve akım regülasyonu ile aşırı gerilim kesme özelliği vardır.
Devre, 12V güneş paneli ve LM317 regülatörü kullanır. Şarj akımı D1 diyodu üzerinden LM317'yi sürer. VR üzerinden çıkış voltajı ve akımı ayarlanarak çıkıştaki şarj gerilimi elde edilir. R3 direnci şarj akımını ayarlar. D2 ise, güneş panelinden akım kesildiği zaman (güneş kaybolduğunda) bataryadan ters akımı önler. T1 ve ZD, batarya şarj gerilimine (6.8V) ulaştığında akımı keser. Normalde T1 transistörü kesimdedir ve Bataryaya doğru şarj akımı akar. Zener, transistörün baz akımını sağlar. Batarya gerilimi 6.8V'a ulaştığında şarjı durdurmak için LM317'nin çıkışını topraklayarak şarjı durdurur.

SOLAR AKÜ ŞARJ.PNG

kaynak: https://www.oselsan.net/icerik.asp?pid=335

Son düzenleme:
Ataba markasının kucuk aku sarj adaptörleri var. Bir tane alip kullanabilirsiniz.

Lm317 ile de bir sarj regulatoru yapip sarj edebilirsiniz. Ama sarji kesmek icin bir devre kurmalisiniz.

Şimdi ustam 6 volt akü seçerseniz 12 volt paneller 22 volt 5 ampere kadar tam güneşli havada gerilim ve akım üretirler.
Sizin akü şarj devresi bu panele uyugunmu bilmiyorum.
Ama 12 volt bir akü kullanıp regülatör devresi ile istediğiniz voltajı alsanız sanki daha uygun olur diye düşünüyorum.

Ataba markasının kucuk aku sarj adaptörleri var. Bir tane alip kullanabilirsiniz.

Lm317 ile de bir sarj regulatoru yapip sarj edebilirsiniz. Ama sarji kesmek icin bir devre kurmalisiniz.
adaptörlerde regülatör devresi olmuyor mu hocam sadece şarj kesici devre yapsam olmaz mı hatta o özellikte adaptörlerde olabilir sanıyorum.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri