60v 60ah LiIon Batarya Durumunu Arduino'ya Aktarma?

kaanrevan

Üye
Arkadaşlar Merhaba. Elektronik bileşenlerle ilgili bilgim yok denecek kadar az. Bir projenin danışmanlığını yapıyorum öğrencilerimle (lise) birlikte. Elektronik konusunda destek olan bir arkadaşım var ancak ona sizin vereceğiniz bazı ön bilgilerle gitmek ve bu soruna öyle çözüm bulmak istiyorum.

Bir aracımız var elektrikli. Bataryamız 60v 60ah lik 323 adet 17 seri 19 paralel bağlı liion silindirik 18650 den oluşan bir batarya. Araç kontrol sistemimize bu bataryanın durumunu eş zamanlı olarak göstermek istiyoruz. Yani 50v-71.4 aralığında çalışacak ve bu orana göre grafiksel olarak ya da yazıyla örnek %60 pilimiz kaldı şeklinde Nextion ekrana aktaracağım.

Tüm işlemler aslında hazır. Tek problemim sağlıklı bir şekilde bu bataryanın toplam gerilimini arduino içerisine nasıl gönderirim.

Bms miz Jk Bms. Kendi uygulaması var arduino olarak. Onda sorun yok. Ama bize kendi tasarladığımız arduinolu Araç kontrol sistemi ekranında da görmemiz isteniyor.

Doğrudan batarya çıkışlarına gerilim bölücü kullanarak bilgiyi arduinoyaya aktaran bir arkadaşım var. Ama detaylardan bahsetmedi haliyle rakip olarak görüldüğümüz için. Acaba böyle birşeyi sağlıklı bir şekilde nasıl Yapabiliriz? Hangi değerlerde hangi devre elemanları kullanabiliriz? Bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

100 k direnc
7 k direnc
+ kutpa 100 k
- kutpa 7k

boştaki uçları 1 kablo daha çekerek birleştirin o noktayı ardunyonun analog inputuna girin,

o uçta akü 71,4 v iken 4,67 v olacak ona göre kalibre edersiniz şarj halinde, aşırı şarj, düşük şarj vs

100 k direnc
7 k direnc
+ kutpa 100 k
- kutpa 7k

boştaki uçları 1 kablo daha çekerek birleştirin o noktayı ardunyonun analog inputuna girin,

o uçta akü 71,4 v iken 4,67 v olacak ona göre kalibre edersiniz şarj halinde, aşırı şarj, düşük şarj vs
Boştaki uçları derken hocam? Yani direk pilin + ve - ucuna bahsettiğiniz dirençleri bağlayıp arduino analogdan okuyabilir miyiz? Bir potansiyometre gibi kodlayıp Vs.

evet 2 direnç toplam 4 uç varya dediğim gibi yapınca 2 uç boşta kalacak o 2 uca 1 kablo ilave edip lehimleyin kablonun diğer ucundan okuma yapacaksınız ardunyoya götürüp.
Boştaki uçları derken hocam? Yani direk pilin + ve - ucuna bahsettiğiniz dirençleri bağlayıp arduino analogdan okuyabilir miyiz? Bir potansiyometre gibi kodlayıp Vs.

Örnek bir kaç görsel ekleyeyim.

images (2).png

Mesela yukarıdaki gibi bir devre kurulacak ancak direnc değerleri sizin çalışma voltajlariniza göre yeniden hesaplanacak.

Yalnız burada ne kadar hassas olcum yapmak istediğiniz önemli. Bir ikinci konuda batarya tarafi yüksek voltaj ve arduino düşük voltaj ile çalışıyor. Izolasyonsuz bir bağlantı hata götürmez. En küçük hatadayuksek gerilim kartları yakabilir.

Orjinal bms den bilgi alinip yine istediginiz ekranda yazdirilmasi daha uygun diye dusunuyorum.

images (1).png

Örnek bir kaç görsel ekleyeyim.

Ekli dosyayı görüntüle 95156

Mesela yukarıdaki gibi bir devre kurulacak ancak direnc değerleri sizin çalışma voltajlariniza göre yeniden hesaplanacak.

Yalnız burada ne kadar hassas olcum yapmak istediğiniz önemli. Bir ikinci konuda batarya tarafi yüksek voltaj ve arduino düşük voltaj ile çalışıyor. Izolasyonsuz bir bağlantı hata götürmez. En küçük hatadayuksek gerilim kartları yakabilir.

Orjinal bms den bilgi alinip yine istediginiz ekranda yazdirilmasi daha uygun diye dusunuyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 95159
Çok teşekkürler. Daha iyi anladım bu örnekle. Dediğiniz gibi aslında Bms den direk bilgiyi çekebilsem çok daha iyi olacak. Bunun için bir modül var ama arduino ile bağlantısı zor mudur bilemedim ve fazla da kaynak bulamadım. Jk Bms RS 485 modülü. Bu model ile doğrudan Bms nin verilerine ulaşıp arduino ya çekebilir miyiz? Bilginiz var mı?

sadece voltaja bakarak batarya durumunu tahmin etmek pek doğru olmaz. Ama bu şekilde yapacaksanız, direk 100k ve 6k8 veya 4k7 ile gerilim bölücü yapıp kullanın.

Elinizdeki bms ile haberleşmenin doğru olacaktır. Bms in tam kodunu ve resmini koyarsanız yardımcı oluruz

Bms miz jk-bd6a24s10 aktif balanslı modeli. Elimizde aslında RS 485 modülü de olacak birkaç güne. Onun için arduino ya direk rx tx gnd ile bağlantı kurup Bms ye bağlanmayı düşünüyoruz. Ancak jk ile ilgili arduino örnek koduna ulaşamadım. Daly için bir kaç forum soruları var. Jk nin parametreleri de var hangi bilgiyi nasıl isteyeceğiz. Tek problem bağlantı ve kod başarılı olur da çalışır mı bilmiyoruz. Çünkü bir örnek uygulama yok. Açıkcası günlerce uğraşacak zaman da yok yarışma takviminden dolayı. Görselde gösterilen kısımda alttaki portlarda rs485 modülü bağlanacak jst connector lü kısım mevcut.

Ekli dosyalar

• IMG_20230129_143014.jpg
    IMG_20230129_143014.jpg
    147.5 KB · Görüntüleme: 9
Rs485 protokolünü bilen var mı? Bms nin kendi 485 modülünü ttl dönüştürücü ile arduino ya bağladık. Ama verileri tam olarak nasıl çekeceğiz bulamadık.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri