600/1200 kg tavan vinci ile uzaktan kumandalı yük asansörü yapımı (resimli-şemalı)

vivio

Üye
selamlar

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/600-1200-kg-220-v-vinç-İçin-kontaktör-seçimi.104717/

linkteki konuda yardımlarınız ile sabit manuel kontaktörlü vinci uzaktan kumandalıya çevirmiştim. konuyu toparlayayım ki diğer arkadaşlara da bir faydamız bulunsun.

kullanılan malzemeler:
600- 1200 kg 220 v mono faze vinç
1431508907_mini_vinc_1.png

2 adet Emas HN 1701 17A 220v tetiklemeli Kontaktör
3 adet Emas Mn1 KİM3 asal limit switch
1 adet 2 kanal RF uzaktan kumanda alıcı
3 adet uzaktan kumanda vericisi
1 adet 6 amper otomatik sigorta
1 adet 10A acil stop butonu

buradaki amaç kablo kumandalı vinci uzaktan kumandalıya çevirmektir.

orjinal kumandanın içi bu şekilde...
vnp386.jpg

şeması da bu şekilde...

zrBNMR.jpg

önce kontaktörleri taktım. 17 amper seçmemin sebebi platinlerinin daha dayanıklı olması içindir. aralarında çok bir fiyat farkı yok 10 amper vs... ile. 5-10 tl oynuyor.

92djq3.jpg

kontaktörlerin solunda 2 kanal RF alıcı ve 12V besleme adaptörü bulunuyor.

Vinç Nötr tetikleme ile çalışıyor. incelediğim birkaç vinçte kablo renklerinin aynı olduğunu gözlemledim. buna göre

kontaktör de (sol taraf indirme, sağ taraf kaldırma)

T1 lere Nötr verdim (kahverengi)
T2 ler ortak uç (mavi)

indirme kontaktörü
L1 (mavi)
L2 (beyaz)

kaldırma kontaktörü
L1 (siyah )
L2 (kırmızı)

kısacası indirmede T1+L1 , T2+L2 birleşince iniyor, kaldırmada T1+L1 , T2+L2 vinci kaldırıyor.

uzaktan kumanda bağlantısını ise şu şekilde yaptım.

lvWVzg.jpg

üst limit switchinin üzerine 1 cm sonra devreye giren bir switch daha koymamın sebebi eğer bir bozulma olursa üstteki switch durdurması için asansörü.

uzaktan kumanda alıcının jumperinin latch moduna aldığımızda ise tek dokunuşta kaldırıyor, tek dokunuşta indiriyor. 3 adet kumandanın da birini asansör içine, birini üst kata, birini alt kata koydum.

ayrıca elimde ampermetre olmadığı için deneme yanılma yolu ile ana beslemeye 6 amper otomatik sigorta koydum.

asansörü bilerek sıkıştırdığmda 6 amper sigorta atıyor. 10 Amperi attıramadım mesela. Demek ki 6 amperden düşük bir güç çekimi mevcut.

Bu da videosu...

Saygılar...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
teşekkür ederim.

kapalı alan 20 metre açık alan 50 metre diyor. 3.5 metre hareket eden bir asansör olduğu için sorun yaşamadık. anteni uzatarak baya bir mesafe almak mümkün. otomotivde bazı durumlarda ayrı bir radyo anteni kullanarak 100 metreye kadar verim almıştım.

selamlar

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/600-1200-kg-220-v-vinç-İçin-kontaktör-seçimi.104717/

linkteki konuda yardımlarınız ile sabit manuel kontaktörlü vinci uzaktan kumandalıya çevirmiştim. konuyu toparlayayım ki diğer arkadaşlara da bir faydamız bulunsun.

kullanılan malzemeler:
600- 1200 kg 220 v mono faze vinç
1431508907_mini_vinc_1.png

2 adet Emas HN 1701 17A 220v tetiklemeli Kontaktör
3 adet Emas Mn1 KİM3 asal limit switch
1 adet 2 kanal RF uzaktan kumanda alıcı
3 adet uzaktan kumanda vericisi
1 adet 6 amper otomatik sigorta
1 adet 10A acil stop butonu

buradaki amaç kablo kumandalı vinci uzaktan kumandalıya çevirmektir.

orjinal kumandanın içi bu şekilde...
vnp386.jpg

şeması da bu şekilde...

zrBNMR.jpg

önce kontaktörleri taktım. 17 amper seçmemin sebebi platinlerinin daha dayanıklı olması içindir. aralarında çok bir fiyat farkı yok 10 amper vs... ile. 5-10 tl oynuyor.

92djq3.jpg

kontaktörlerin solunda 2 kanal RF alıcı ve 12V besleme adaptörü bulunuyor.

Vinç Nötr tetikleme ile çalışıyor. incelediğim birkaç vinçte kablo renklerinin aynı olduğunu gözlemledim. buna göre

kontaktör de (sol taraf indirme, sağ taraf kaldırma)

T1 lere Nötr verdim (kahverengi)
T2 ler ortak uç (mavi)

indirme kontaktörü
L1 (mavi)
L2 (beyaz)

kaldırma kontaktörü
L1 (siyah )
L2 (kırmızı)

kısacası indirmede T1+L1 , T2+L2 birleşince iniyor, kaldırmada T1+L1 , T2+L2 vinci kaldırıyor.

uzaktan kumanda bağlantısını ise şu şekilde yaptım.

lvWVzg.jpg

üst limit switchinin üzerine 1 cm sonra devreye giren bir switch daha koymamın sebebi eğer bir bozulma olursa üstteki switch durdurması için asansörü.

uzaktan kumanda alıcının jumperinin latch moduna aldığımızda ise tek dokunuşta kaldırıyor, tek dokunuşta indiriyor. 3 adet kumandanın da birini asansör içine, birini üst kata, birini alt kata koydum.

ayrıca elimde ampermetre olmadığı için deneme yanılma yolu ile ana beslemeye 6 amper otomatik sigorta koydum.

asansörü bilerek sıkıştırdığmda 6 amper sigorta atıyor. 10 Amperi attıramadım mesela. Demek ki 6 amperden düşük bir güç çekimi mevcut.

Bu da videosu...

Saygılar...

kolay gelsin bu kumandanın markası modeli nedir

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler