600 / 1200 Kg 220 V Vinç İçin Kontaktör Seçimi

vivio

Üye
selamlar

Mesleğim oto elektrik ancak rica minnet bir arkadaşıma bir yük asansörü yaptım. kullandığım vinç 600/1200 kg fakat Şeması bir arkadaş vermiş sağolsun 125/ 250 kg ile aynı.

ben bunu 2 kanal rf ile uzaktan kumandalı yapıp 3 adet kumanda tanıtıp birini yukarı birini aşağı birini asansör içine koyacağım.

ancak DC elektrikte halledecemeyeğim şey yokken AC ile ilgili hiç tecrübem yok. biraz araştırdım çıkamadım işin içinden.

sadece kontaktörü nasıl alacağımı bulamadım. ne tip bir kontaktör almam gerekiyor marka modeli nedir ya da tipi nedir?

vincin üzerinde motor için 1800 watt yazıyor. hiç birşey yapamazsam tetiklemeleri 12 volta çevireceğim komple valla :)

bu linkten bi kontaktör önerebilirseniz süper olur emas a gideceğim çünkü bugün.

http://www.emasas.com.tr/images/e-katalog/kontaktor.pdf

yardımcı olabilirseniz sevinirim...

Ekli dosyalar

• vin_motoru.JPG
    vin_motoru.JPG
    59.9 KB · Görüntüleme: 248
Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Emas yetkilileri kaç Watt veya Amper akım kontrol edeceğinize göre size en iyi seçeneği onlar söyleyebilir, şimdi ben siemensten kod verdip kafanızı karıştırmak istemiyorum. Emas da işinizi görür.

sorun değil orada riske de girmek istemiyorum bildiğiniz bir siemens modeli varsa onu da alabilirim başka yerden.

saygılar...

kac volt ile calıstıracaksın bu kontoktoru 220 mı 24 mu
ü

220 v ile çalıştıracağım

motor sağ sol döneceği için 2 adet almam gerekiyor değil mi?

Ekli dosyalar

• şema.jpg
    şema.jpg
    71.1 KB · Görüntüleme: 71
vin_motoru aşağı-yukarı.jpg

Kabaca şema yukarıdaki gibi olacak. Fiyat çok fark etmiyorsa, 17 amperlik olanı alınabilir. Gerilim için 220 V olan X'e tekabül ediyor.

Acil stop, termik koruma vs gibi güvenlik önlemleri de eklenmesi doğru olacaktır.

Son düzenleme:
cevap için teşekkür ederim bütçe önemli değil 17a sağlıklı olursa ondan alayım.

bu kontaklar çift tetikli mi peki yoksa iki adet mi alacağım?

acil stop butonu koyacağım ancak termik koruma nasıl bişeydir? kontaktörün içinde mi oluyor yoksa ayrı bişey midir?

saygılar...

iki adet mi alacağım

Şemada göründüğü üzere 2 adet olacak kontaktörden. Termiği doğru seçmek için motor üzerinde yazan akımı belirtirseniz iyi olur. Ancak tahminim 10-12 amper arasında gibi. Bu nedenle JA250 termik olarak sanki uygun gibi.

Not: Aslında şimdi fark ettim. Akım 2 kola ayrıldığı ve kontaktörler bu kolda olduğu için sayın @devil190795 'in de belirttiği şekilde 9 Amperlik kullanılabilir. Ama bir üstünü seçip 13 A'liği kullanırsanız daha iyi olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri