5v röle bir müddet sonra çalışmıyor

Ustam 5 farklı röle denedim dediniz ben öyle olduğunu düşünmüyorum gerçekten

Aslında kolayı var. Tv yi kapattığında ses sisteminin enerjisinin kesilmediği bir durum yine oluştuğunda, sadece tv nin fişi çıkarılırsa usb den enerji gelmeyecektir eğer bu esnada ses sistemi hala çalışmaya devam ediyorsa sorunun röle beslemesi ile alakalı olup olmadığı ortaya çıkmış olur.

Aslında kolayı var. Tv yi kapattığında ses sisteminin enerjisinin kesilmediği bir durum yine oluştuğunda, sadece tv nin fişi çıkarılırsa usb den enerji gelmeyecektir eğer bu esnada ses sistemi hala çalışmaya devam ediyorsa sorunun röle beslemesi ile alakalı olup olmadığı ortaya çıkmış olur.
Şimdi denedim bunu tvnin fişini çekince de kesmiyor. Hatta rölenin olduğu 3’lünün de fişini çektim 3-5 sn sonra kapandı geri taktığımda sanki röle yokmuş gibi enerji geldi

Şimdi denedim bunu tvnin fişini çekince de kesmiyor. Hatta rölenin olduğu 3’lünün de fişini çektim 3-5 sn sonra kapandı geri taktığımda sanki röle yokmuş gibi enerji geldi
Demek ki kontaklar yapışık kalıyor. Ben bu durumun başka bir açıklamasını bulamıyorum.

İşte ona bende akıl sır erdiremedim. Hareket olmadığında seste gelmemesi gerekir. En iyisi o rölelerden birisinin içini açıp kontaklar ne durumda bir gözden geçirin.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/röleden-çıt-sesi-geliyor-ama-röle-görevini-yapmıyor.120882/
buradaki arkadaşın röleden de çıt sesi geliyormuş...Problem sizinki ile aynı.
Başka bir yerde bununla ilgili kontaklara paralel ark söndürücü kondansatör veya varistör kullanmasını tavsiye etmişler

USB TV'de sürekli takılı olduğunda TV kapandığında usb gücü tamamen kesilmeyip yavaşça kesiliyor olabilir mi? Bir de röle kontrol uçları sanırım NO (normalde açık) olan kontaklara bağlı, yani usb'den güç gelmediğinde röle devrede değil, sistem kapalı. Kullandığınız rölede 250V ibaresi var mı?

Bahsettiğim durum yoksa bu röle ile istediğiniz şekilde çalışması lazım.

Başka bir yerde bununla ilgili kontaklara paralel ark söndürücü kondansatör veya varistör kullanmasını tavsiye etmişler
Hiç uğraşmayın bence bu röleyi alın kullanın: https://www.direnc.net/5v-omron-5vdcout-240v-ac-2a-solid-state-relay
Daha fazla yüke dayansın derseniz : https://www.direnc.net/ssr-40da--40a-solid-state-role
Kontrol uçlarına doğrudan 5V verebilirsiniz ekstra eleman bağlamanıza gerek yok. Mekanik kontağı olmadığı için ark yapma, yapışma gibi sorunlarda yok.

Son düzenleme:
Yanılıyoruz arkadaşlar yükle, rölenin amperi ile alakalı bir durum değil bu
USB TV'de sürekli takılı olduğunda TV kapandığında usb gücü tamamen kesilmeyip yavaşça kesiliyor olabilir mi? Bir de röle kontrol uçları sanırım NO (normalde açık) olan kontaklara bağlı, yani usb'den güç gelmediğinde röle devrede değil, sistem kapalı. Kullandığınız rölede 250V ibaresi var mı?

Bahsettiğim durum yoksa bu röle ile istediğiniz şekilde çalışması lazım.
Ustam inanın bende akşam aynı şeyi düşündüm acaba

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri