5v röle bir müddet sonra çalışmıyor

Şimdi denedim bunu tvnin fişini çekince de kesmiyor. Hatta rölenin olduğu 3’lünün de fişini çektim 3-5 sn sonra kapandı geri taktığımda sanki röle yokmuş gibi enerji geldi
Arkadaşlar aslında durum arkadaşın yorumundan açıkça anlaşılmıyor mu? Arkadaşın anlattığı sistemi ben şu şekilde anladım yanlış anlamışsam düzeltin, arkadaş düzeltsin. Bir adet 5V rölemiz var. Bu rölenin bobin uçlarını (arkadaşın tabiri ile tetik ucu) tv nin usb portundan besliyor. Rölenin normalde açık olan uçlarından faz ve nötr hattını geçirmiş ve çoklu prize bağlamış. Tv çalıştığında röle çalışıyor normalde açık kontakları kapanıyor böylece ses sistemi de devreye giriyor. Tv kapandığında USB den güç kesiliyor rölenin enerjisi kesiliyor ve ses sistemi kapanıyor. Şimdi arkadaş Tv nin fişini çekmiş ama ses sistemi hala çalışmaya devam etmiş. Rölenin bağlı olduğu çoklu prizin fişini çekince ses sistemi 3-5 s içinde kapanmış. Tv nin fişi çekiliyken çoklu prizin fişini tekrar geri takmış ses sistemi tekrar çalışmaya başlamış. Bu röle kontaklarının yapışık kaldığının açıkça izahı değil midir? Peki sorun şu kontaklar neden yapışık kalıyor?
1.Röle kontakları çok kalitesiz ve yükü besleyecek yeterli kapasitede değil.
2.Yük tarafının enerjisi sıfır geçiş noktasının kontrolü yapılmadan kesildiği için anlık ark oluşuyor.
3. Ses sistemindeki (varsa) trafodan kaynaklı kontaklarda ark oluşuyor.
4.Sizlerinde belirttiği gibi USB nin gücü aniden kesilmeyip gerilim yavaş yavaş düşüyor ve röle o esnada karsız çalışarak kontaklarda arka sebep oluyor.
Yani bütün durumların ortak noktası kontaklarda tahribat oluşarak kontak yapışmasına sebep olması.
Bence en basit çözüm mekanik röle kullanmak yerine solid state röle kullanmaktır.

Son düzenleme:
Arkadaşlar aslında durum arkadaşın yorumundan açıkça anlaşılmıyor mu? Arkadaşın anlattığı sistemi ben şu şekilde anladım yanlış anlamışsam düzeltin, arkadaş düzeltsin. Bir adet 5V rölemiz var. Bu rölenin bobin uçlarını (arkadaşın tabiri ile tetik ucu) tv nin usb portundan besliyor. Rölenin normalde açık olan uçlarından faz ve nötr hattını geçirmiş ve çoklu prize bağlamış. Tv çalıştığında röle çalışıyor normalde açık kontakları kapanıyor böylece ses sistemi de devreye giriyor. Tv kapandığında USB den güç kesiliyor rölenin enerjisi kesiliyor ve ses sistemi kapanıyor. Şimdi arkadaş Tv nin fişini çekmiş ama ses sistemi hala çalışmaya devam etmiş. Rölenin bağlı olduğu çoklu prizin fişini çekince ses sistemi 3-5 s içinde kapanmış. Tv nin fişi çekiliyken çoklu prizin fişini tekrar geri takmış ses sistemi tekrar çalışmaya başlamış. Bu röle kontaklarının yapışık kaldığının açıkça izahı değil midir? Peki sorun şu kontaklar neden yapışık kalıyor?
1.Röle kontakları çok kalitesiz ve yükü besleyecek yeterli kapasitede değil.
2.Yük tarafının enerjisi sıfır geçiş noktasının kontrolü yapılmadan kesildiği için anlık ark oluşuyor.
3. Ses sistemindeki (varsa) trafodan kaynaklı kontaklarda ark oluşuyor.
4.Sizlerinde belirttiği gibi USB nin gücü aniden kesilmeyip gerilim yavaş yavaş düşüyor ve röle o esnada karsız çalışarak kontaklarda arka sebep oluyor.
Yani bütün durumların ortak noktası kontaklarda tahribat oluşarak kontak yapışmasına sebep olması.
Bence en basit çözüm mekanik röle kullanmak yerine solid state röle kullanmaktır.
Hocam durum aynen anlattığınız biçimde, tamam dediğiniz tür röle takar denerim ve büyük ihtimal sorunum çözülecektir ancak şunu merak ediyorum bu tür küçük mekanik röleler nerelerde kullanılıyor nasıl bağlanıyor. Bende olan sorunu diğer kullanıldığı alanlarda da yaşatıyor mu acaba

Hocam durum aynen anlattığınız biçimde, tamam dediğiniz tür röle takar denerim ve büyük ihtimal sorunum çözülecektir ancak şunu merak ediyorum bu tür küçük mekanik röleler nerelerde kullanılıyor nasıl bağlanıyor. Bende olan sorunu diğer kullanıldığı alanlarda da yaşatıyor mu acaba
Röleler küçük akımları kontrol etmek için kullanılıyor. Daha büyük akımları kontrol etmek için kontaktörler kullanılıyor. Kontakları değişik metallerin karışımlarından imal ediliyor. Kullanım amacına uygun kontak yapısında bir röle kullanılırsa hemen arıza yapmaz ancak sonuçta mekanik bir yapısı olduğu için sürekli aç-kapa yapan yerlerde ömrü elbette kısalır, arıza ihtimali artar.
Şurada güzel bilgiler vermişler :https://elektrikinfo.com/role-nedir/#Role_nerelerde_kullanilir

Son düzenleme:
Eyvallah teşekkürler 🙏🏻

Bendeki daha büyük güç gerektiren bir iş olsa da benzer şekilde bir sorun yaşadım bir dönem. Mikrodalga fırın trafosundan punta makinesi yaptım. Bunu milisaniye düzeyinde kontrol için de bir modül aldım. Modül üzerinde 5v bir röle vardı. Zamanlayıcının tetikleme kısmını 220 vac bağladım. Birkaç güne bir röle yapışmaya başladı. Değiştirmekten bıktım. Baktım olacak gibi değil.
Tv den çıkma güçlü bir 12v röle vardı. Bu röleye bir adaptör bağladım ve zamanlayıcıyı sadece bu adaptörü tetiklemek için kullandım. Asıl iş 12v röleye kaldı.

Sizin durumunuzda ise 5v röle yine bendeki gibi ark yapıp kontakları yapıştırıyor veya sürekli kapalı kalmaya da dayanamayıp yine yapışıp kalıyor olabilir. Elinizde başka bir röle varsa yine 5v usb çıkışını kullanıp mt3608 gibi bir voltaj yükseltici ile 12v-24v nasıl bir röle ise çalıştırabilirsiniz diye düşünüyorum. Ben 5v rölelerden randıman alamadım bir türlü.

Rölelerin paralel bağlamması olur mu acaba denemdim hiç. Sağlıklı da olmayabilir ama bu konu geçmiş.
https://www.kontrolkalemi.com/forum...akım-taşıma-kapasitesi-ne-kadar-artar.113600/

Röleyle kontaktörü kontrol et(kapanmasını istediğin diğer cihazların enerjisini kontaktör taşısın),5 volt röle bozulmasın diye ters diyot kondansatör bağlayın,kolay gelsin

Sayın @karadvt en son içimden geçen durumu özetlemiş sağolsun.
5 volt röle yerine 12 volt bir röle kullanıp denemek lazım çok merak ediyorum gerçekten

Ssr röle siparişi verdim bugün yarın gelir, bunu bağlarken diyot vs bişey eklememe gerek var mı?

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri