5V ile MOSFET Sürme

4 adet N Kanal MOSFET kullanarak, 24V 3A DC Motora sadece ileri geri yönünü kontrol etmek istiyorum.
Devrenin 5A kadar desteklemesi yeterli olacak.
Bunun için IRF2807 veya IRF3710 mosfet kullanacağım. gate ucuna lojik entegreden çıkan 5V vereceğim.
bu konuda bilgim zayıf olduğu için soruyorum.
5V yeterli midir? gate arasına direnç koymak gerekir mi? basit olarak yapmak istediğim ekteki resimdeki gibidir.
cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
1530971255228.jpg

H bridge kullanmalısınız. 2 mosfetle olmaz. Eğer lojik mosfet kullanırsanız (5v Vgs) source potansiyeline göre 5 volt pozitif Vgs gerilimi uygulamalısınız. Standart mosfette minimum 10 volt Vgs uygulamalısınız.

H bağlantı kuracağım. resimde sadece tek yön için bağlantı çizdim. Vgs voltajı 5v a göre mosfet mi kullanayım ? ya da 5v u bir transistörün beyzine uygulayıp, mosfet gate ine 24v mu vereyim?

1. yapmak istediğim ekteki resimdeki transistörlerin yerine mosfet kullanmaktı.
2. 3n+2p kanal dediniz. 3n olanı anlayamadım.
3. resimdeki transistörler beyz 5v ile çalışır mı?
4. 8~10A amperlik transistör ne önerirsiniz?
Screenshot_20180707-175451.jpg

1. N kanal lojik mosfet olarak IRL540 buldum. ama eşdeğer P Kanalını bulamadım. H bağlantıda kullanabileceğim eşdeğer hem P hem N kanalı olan lojik mosfet var mıdır?
2. yukarıdaki devreye göre TIP147 ve TIP146 transistör kullanmam uygun olacak sanırım. biri pnp diğeri npn olması lazım.
3. i1 ve i2 girişlerine ya 5v ya 24v dc sinyal gelecek. bir mikrosiviç vasıtasıyla gelecek.

H_bridge2.jpg

Bu şemadaki bc547 leri 5 volt ile sürebilirsiniz. daha az ısınır. güç transistörlerini darlington ve daha yüksek amperli seçin. iki uca aynı anda 5 volt uygulanmayacak.

1. 2 uca aynı esnada sinyal gelmemesi için 2 AND ve 2 DEĞİL lojik entegre kullanacağım.
2. son gönderdiğiniz şemaya göre BD139 ve BD140 transistör beyzlerine direk 5V vermem yetmez mi

Eğer 2 input birden iletime geçerse güç kaynağı kısa devre olur. Bu tür sürücü entegrelerde geçişlerde birkaç yüz ns death time (ölü süre) kullanılır.
bd139 ve bd140 transistörlerine direk 5volt veremezsiniz. şemadaki gibi yapın.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri