5V ile MOSFET Sürme

H_bridge2.jpg

Bu şemadaki bc547 leri 5 volt ile sürebilirsiniz. daha az ısınır. güç transistörlerini darlington ve daha yüksek amperli seçin. iki uca aynı anda 5 volt uygulanmayacak.
Bu devrede x1 x2 birlikte sinyal gelmek zorunda. örneğin x1 + ve x2 - iken ileri. x1 - ve x2 + iken geri dönecek. doğru mudur? ekteki resimde ise 4 transistör de NPN ve bir uca sinyal gelince ileri, diğer uca gelince geri dönecek. bu nasıl sizce?
hbridge.gif

4 npn li son gönderdiğiniz devrede beyz voltajları V+ besleme voltajına eşit olması gerekir. bu durumda bile yukarıdaki 2 npn ısınır.
son gönderdiğim 4npn 2pnp li devreyi tavsiye ederim.

Proteus yada ltspice similatöründe devreleri test edebilirsiniz. ltspice ücretsizdir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
4 npn li son gönderdiğiniz devrede beyz voltajları V+ besleme voltajına eşit olması gerekir. bu durumda bile yukarıdaki 2 npn ısınır.
son gönderdiğim 4npn 2pnp li devreyi tavsiye ederim.

Proteus yada ltspice similatöründe devreleri test edebilirsiniz. ltspice ücretsizdir.
1. Sizden çok şey öğreniyorum. 1 soru karşısında birden fazla sorunun cevabını sizden almış oluyorum.
2. sizin son gönderdiğiniz devreyi en kısa zamanda deneyeceğim.
3. X2.1 no.lu girişe sinyal uyguladığım zaman motor bir tarafa dönecek. X2.1 boşta X2.2 no.lu girişe sinyal uygularsam motor diğer tarafa dönecek doğru mudur?
4. X2.x girişlerine bağlı transistörler iletimi geçtiği zaman nasıl bir yol izler?

X2.1 no.lu girişe sinyal uyguladığım zaman motor bir tarafa dönecek. X2.1 boşta X2.2 no.lu girişe sinyal uygularsam motor diğer tarafa dönecek doğru mudur?
Doğru. Girişin biri 5v yada daha yüksek olduğunda diğer giriş ya boşta yada 0 volt olmalıdır.
X2.x girişlerine bağlı transistörler iletimi geçtiği zaman nasıl bir yol izler?
Motor akımı önce üst kısımdaki pnp lerden birinden, sonra motordan sonra karşı taraftaki npn den geçer.

Merhaba,
sizin önerdiğiniz devreyi proteusta çizip test ettim. fakat ileri ve geri butonlarına basmadan motora giden voltaj -23,8V görünüyor. Butonlara basınca birşey değişmiyor. İstediğimiz gibi olmadı. ne yapmamız lazım?
upload_2018-7-8_18-40-54.png

Motoru bağlamayı unutmuşsunuz. motor yerine 10 mh ve 10 ohm direnci seri bağlayın öyle deneyin.

Merhaba,
Haklısınız. motor bağladım. çok şükür çalıştırabildim.
transistörleri değiştirdim. BD139-BD140 yerine TIP142-TIP147 kullandım. TIP142 ile TIP147 eşdeğer midir bilmiyorum. Ama Proteus'ta NPN ve PNP olarak birbirine yakın bunları buldum.
Motor 3A çekmesi için iç direncini düşürdüm.
Motorun tam 24V ile beslenmesi için giriş beslemeyi 27V yaptım.

Sorum şunlar;
1. Yakşalık 3V kayıp TIP142+TIP147 CE arasında mı kayboluyor?
2. Devre boşta iken 0,470A çekiyor. Bu yüksek bir akım. bunu nasıl 0'a yaklaştırabiliriz?
upload_2018-7-8_22-45-51.png

upload_2018-7-8_22-53-53.png

Q1 ve Q2 trnsistörlerinin beyzleri ile 27 volta arasına birer tane 220 ohm direnç
Q3 ve Q4 transistörlerinin beyzleri ile şasi arasına birer tane 220 ohm direnç tak.

Dirençler 1k olursa ısınır. 1k dirençleri 4k7 0.5watt yap.

Son düzenleme:
Dediklerinizi deneyeceğim. 1k dan büyük yaparsam motorun voltajı düşüyor

Merhaba,
Elimdeki IRF2807 mosfet datasheetinde Vgs (th) için 2-4V yazıyor. yani Gate'a 2ila 4V araı verirsem tetiklenir mi demek oluyor?
5V çıkışlı lojik entegreler bu mosfeti tetikler mi?
upload_2018-7-13_9-24-21.png

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,917
Son üye
kasva1965

Yeni konular

Geri