5 eksen kontrol kartı

grts11

Üye
selam arkadaşlar;
elimde daha önceden aldigim 5 eksen kontrol kartını 4eksen olarak çalıştırmak istiyorum ancak x eksenine bir sürücü baglanıyo ve hiç bir problem çıkarmadan çalısıyo.
diğer eksenlerde çift motor yanı çift sürücü mevcut
örneğin yeksen sürücülerine dırve puls sinyallerini paralel veriyorum sürücücnün giriş empedansından mı yoksa başka bi nedenden mi bilemiyorum motorlarda tepki yok.
sürücülerden herhangi birinn sinyal soketini çekip calıstırdıgımda normal calısıyo tek motor ile

yorumlarınızı yazarsanız sevinirim.!

Ekli dosyalar

• 5 eksen kontrol kartı.jpg
    5 eksen kontrol kartı.jpg
    110.4 KB · Görüntüleme: 57
Paralel port çıkış 1 pin i max 25mA verebilir.
Arabirimde sorun halinde paralel portu korumak için girişe seri direnç konur.
Haliyle bu dirençte gerilim düşümü olur ( çekilen akımla doğru orantılı ) .
Direnç değeri genelde 330-390 Ohm kadardır ( ortalama 15mA hesaplanır ) ( min 200 Ohm ).
Aynı çıkış pini çift kapı beslerken çıkış gerilimi 74HC14 leri ( hex schmitt trigger ) tetiklemeye ( on / off eşikleri ) yetmiyor olabilir.
Böyle atıp tutmaktansa ölçmek lazım.

Aynı şekilde arabirimin çıkışı sürücüde optik kuplaj elemanı yani led sürer.
Aynı şekilde çift led sürerken gerilim çıkış transtörlerini iletime geçiremeyecek kadar düşebilir ölçmek lazım .
Kart çıkışındaki dirençlerin değeri düşürülerek çözülebilir( ölçme hesap kitap bilen birisi tarafından ).

Ayrıca çift motor için master / slave olayları defalarca yazıldı , böyle sorunlar olmaz...

sagol kazım agbi yorumun için master slave konusu ancak 4 eksen bir makine da x ekseni hariç hepsi çift motor bu nedenle parelel bağlayıp calıstırmam lagzım bu kart ile o yüzdennn

tek motor çalışması esnasında çıkış pinlerinde 4,8vdc ölçüyorum çift olan sürücünün sinyal pinlerinde ise3,1vdc :(

Çıkış entegresinin pdf ini incele ( resimden anlaşılmıyor ) kurtarıyorsa çıkış seri dirençlerini düşür.
Gerilim değil akım ölçmelisin + 2 adedi 1 çıkış akımını aşmamalı ) .

Ölçmesini bilen araya tampon koyabilir demektir.
74HC14 gibi bir şeyd olabilir BC337 / BC327 gibi bir şey de olabilir.

kazım agbi verdigin bilgi ve yorumların için teşekkür ederim.kartın bi kabahati sucu yokmuş ben step ve dır puls sinyal kablolarını yanlış baglamışım :( su an ikisürücüyüde paralel çalıştırabiliyor. teşekkürler...

evet...

bu kart ile 3,4,5 kaç eksen olarak kullanıyorsun arkadaşım.
ben 4 eksen olarak o kadarda memnun değilim aslında sorunumu hatta 4 eksen problem baslıgı adı altında yazdıım hala uğraşıyorum dersem ara ara iş güç derken pek bakamıyorum.döner eksen le ilgili proplemim var pc den mi mach 3 ayarlarından mı onu anlayamıyorum....

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri