5-6kw lik enerji için tavsiye(alternatör)

Cengo81

Üye
Yaklaşık 4-5kw lik bir güç ihtiyacım var. Malum zamdan önce bile elektrik faturam 1600₺ idi. Şimdi bu tutarı düşürmek istiyorum. Bulundupum yer kapalı bir dükkan. Jeneratör ve egzost gazı bu yüzden eleniyor.
Bu gücü üretebilmek için internette bi kaç alternatör baktım ancak tam bilgi sahibi değilim bu konuda. Offgrid olmamalı ki elektrik depolamaylada uğraşmayayım. Halihazırda şebekeden gelen elektrik var zaten.

Kafamdaki fikir doğal olarak alternatör+motor şeklinde. Bu güç için nasıl bir alternatör ve motor almalıyım/yapmalıyım(bilgim yok). Direkt makineye elektrik verebilir miyim?
Ortalama maliyeti ne olacaktır?

Sincro nun alternatöründen buldum bir tane. 7kw lik. 3000d yazıyor üzerinde. Ve bu alternatörün 7kw üretebileceğinimi söylemiş oluyor? Bu alternatörün 3000devir yapması gerektiğini belirtiyor sanırım. Buna göre 3000lik bir motor alsam yahut daha küçük bir motora dişli/kasnak ile devir sayısı artırımına gitsem olur mu?
Başka ne gibi şeylere ihtiyacım olacaktır?
Önemli şeyler maliyet ve malzeme..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrikten daha ucuz elektrik üretecek
bir kaynakmı arıyorsunuz ?
AYnen üstad. Yani yarı yarıya düşürmekte olabilir. 1/4 düşürmekte. Maksadım bir şekilde elektrik maliyetini düşürmek. Ama tabii güneş ve rüzgar şimdilik olmuyor. Jeneratörlerde egzosttan dolayı olmaz. Elde yalnızca alternatörle üretmek kalıyor.

Elektrikle bir motoru tahrik edip tekrar o motorla elektrik mi üretilecek ben mi yanlış anlıyorum?

Eğer bu yapılmak isteniyorsa hiç uğraşmayın harcadığınızdan çok daha az elektrik elde edeceksiniz.Bunun sürtünmesi çevrim kaybı aktarması derken 10 liralık elektrik yakıp 7 liralık sonuç elde edeceksiniz (rakamlar sallamadır) ne gerek var buna?

tabi tahrik edilecek motordan kastınız içten yanmalı motor ise ona jeneratör sistemi deniyor zaten.

Konu içeriği bilimsel değil :D
Bir alternatörü aynı güçteki bir motorla asla çeviremezsiniz. Çevirseniz de yüklenince kayıplardan dolayı tam güç alamazsınız.
Dolayısı ile doğal enerji kaynaklarını kullanmanızdan başka çareniz yoktur. Yakıtılı jenaratörler ise üretim maliyetleri açısından çok daha pahalıdırlar.
İki ihtimal bulunmaktadır.
1 Güneş enerjisi.
2 Civarda bir nehir dere gibi doğal kinetik enerji kaynağı.

AYnen üstad. Yani yarı yarıya düşürmekte olabilir. 1/4 düşürmekte. Maksadım bir şekilde elektrik maliyetini düşürmek. Ama tabii güneş ve rüzgar şimdilik olmuyor. Jeneratörlerde egzosttan dolayı olmaz. Elde yalnızca alternatörle üretmek kalıyor.

Bulunca,buraya yazarsanız,sevaba gir-
miş olursunuz.

Pillerin maliyeti bile Şebeke elektrğinin birim fiyatından pahalı, bilin istedim.

Bulunca,buraya yazarsanız,sevaba gir-
miş olursunuz.
Sevaba girmeyeyim o vakit aynı sizin girmediğiniz gibi üstad :)
Yani burda şu başlıkla gördümki çoğu kişi işine taş koyulur diye bi mantıkla vazgeçirme modunda. Bazı arkadaşlarda gayet iyi niyetli.
Bana lazım olan sadece bu gücü nasıl bir alternatörle üretebileceğimdi. Arkadaşlar bende makineciyim, sürtünmeyi, güç aktarımını, tahriki, güç artırımını, devir artırımını bi hayli iyi bilirim. Elektriği bilmem dedim. Sizden rica ettiğim cevap nasıl bi alternatör veyahut motor olması gerektiğiydi. Ben ona göre motorda gerekli revizasyonu yaparım. En azından bana lazım olan cevaplar olabilirdi. Diğer cevap veren arkadaşlarada teşekkür ediyorum.

Yaklaşık 4-5kw lik bir güç ihtiyacım var. Malum zamdan önce bile elektrik faturam 1600₺ idi. Şimdi bu tutarı düşürmek istiyorum. Bulundupum yer kapalı bir dükkan. Jeneratör ve egzost gazı bu yüzden eleniyor.
Bu gücü üretebilmek için internette bi kaç alternatör baktım ancak tam bilgi sahibi değilim bu konuda. Offgrid olmamalı ki elektrik depolamaylada uğraşmayayım. Halihazırda şebekeden gelen elektrik var zaten.

Kafamdaki fikir doğal olarak alternatör+motor şeklinde. Bu güç için nasıl bir alternatör ve motor almalıyım/yapmalıyım(bilgim yok). Direkt makineye elektrik verebilir miyim?
Ortalama maliyeti ne olacaktır?

Sincro nun alternatöründen buldum bir tane. 7kw lik. 3000d yazıyor üzerinde. Ve bu alternatörün 7kw üretebileceğinimi söylemiş oluyor? Bu alternatörün 3000devir yapması gerektiğini belirtiyor sanırım. Buna göre 3000lik bir motor alsam yahut daha küçük bir motora dişli/kasnak ile devir sayısı artırımına gitsem olur mu?
Başka ne gibi şeylere ihtiyacım olacaktır?
Önemli şeyler maliyet ve malzeme..
Alternatör ile nasıl elektrik üretmeyi düşünüyorsunuz? Alternatörü neyle tahrik edeceksiniz?

Alternatör ile nasıl elektrik üretmeyi düşünüyorsunuz? Alternatörü neyle tahrik edeceksiniz?
Elektrik motoruyla üstad. Aslında bana şöyle söylense daha iyi olur(benim açımdan anlaşılır olur);
7kw lik alternatörle 5kw üretirsin, üzerinde yazan devirle dönse yeterli gelir vs.. yahut şöyle bir alternatörle şu kadar üretirsin gibi.. yani bu alternatör(ler) için elektrik motoruyla tahrik işlemi yapabilirim. Hatta bir motora 2-3 tane bağlayıp biraz verim düşmesi olsa dahi tek motorla birden fazla alternatör çalıştırabilirim. Bu motor (misal) 1kw lik mi olmalı yahut 3k devirlimi olmalı gibi şeyler.
Link yasaksa silebilirsiniz(örnek için atıyorum);
http://pmalternator.ticiz.com/p161107-7500-wat-500.html

Misal bu alternatör ile 7kw üretilenilir mi? Üzerinde yazan devire ulaştığında bu gücü verebilir mi? Gibi bilgiler gerekli üstad.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri