4x6 barnşman kablosu ilginç sorun

bronike

Üye
arkadaşlar bu gün bir evin branşman kablosunu değiştirdim kablonun gerilmesi çelik tel ile tandır kroşe ile montajlanması nı güzelce yaptım sonra direkten gelen eski branşman ı yeni branşmana ek yapıp güzelce dolayıp evin direği olan fincana astım fakat asarken hafiften çarpıldım kontrol kalemimle yaptığım kontrolde çelik olan gergi telinde enerji var gösteriyordu kendi kendime düşündümki acaba kabloyu bir yerden zedeledimmi diye tekrar indirdim zaten kablo yeni idi tandır kroşeleri tek tek kontrol ettim onlarda kabloya zarar vermiyordu fakat çlik telde hala enerji vardı voltmetre ile baktım 12v gösteriyordu ustalar sizce bu çelik gergi telinde neden enerji olur

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Eski kabloda zedelenme olabilir.
eski kablo sadece yeni kabloya ek yapıyor yani faz ile nötür giriyor yeni kabloda kablo başlığıda mevcut fakat çelik gergi teli ile hiç bir bağlantısı yok yani ski tel ile yeni tel arasında sadece faz nötür bağlantısı var ve geçici olarkata bantladık

orta gerılımde manyatık alan olusması normaldır brasman telın gergı telın gostermesı normal

mesken tip bir abonelik alacak müşterimde 3 faz için barnşamn değişikliği yapıyorum og değil yani sisitemim 220v

gergi teli kesinlikle bir yere temas halindedir,enerji aldıgın direktende bir ölçüm yap

Nötürünü kontrol et istersen, Evin nötürü ve topraklaması zayıftır, nötürden dönüş oluyordur...

Sn.bronike,çelik telin Şebeke tarafında bağlı olduğu yerden bir kaçak alması söz konusu olabilir.Hatta kaçak dam direğinde olup,çelik tel ile arasında bir gerilim okunması mümkündür.Kaçağın şebekeden mi,yoksa sizden taraftanmı olduğunu anlamak gerekir.
Şebeke direğinde kaçak olup,abone hatlarının çelik telleri ile topraklanan,çelik tellerden akan topraklama akımları ile nar gibi kızarıp,Taşıyıcısı olduğu NYY kabloyu yakan olaylara şahit oldum.Böyle bir durumda çelik teli bir izolatöre bağlamak sorunu çözebilir.

arkadaşlar ilginiz için teşekürler zaten dam direğinde izlatör var ben bir şema ilave edeyim buraya akşama son durumun nasıl olduğunu izah edebileyim benim kendi kanatim kablonun yalıtkan malzemesi iyi değil diye düşünüyorum

açık mavi ile çizdiğim yeni 4x6 kablomuz kırmızı ile çizdiğim gregi teli resimdede görüldüğü gibi fincandan fincana gerili başka hiç bir yere teması yok tandır kroşeler tek tek kontrol edildi kabloyu hiç bir şekilde zedelemiyor ama gergi telinde 8 ila 12 v arasında akım mevcut

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri