4s bms balans problemi, hızır arduino

saftilki

Üye
selamun aleyküm
bildiğiniz gibi 3-4-5- s bms devrelerinde balans sorununu birçoğumuz çok sıklıkla yaşamaktayız,
kod yazmada zayıf olduğum için işin içinden çıkamadım, misal 4s bms de 3. hücre erken doldu ve 4.27 volta ulaştı... 1 hücre ise hala 3.40, hal böyleyken arduino ve 4ch role ile 3.hücreye role ile yük vermek istiyorum, ki erken dolan hücre beklemede kalsın, park lambası türvi bir yük,

deşarj modunda zaten bms üzerine düşeni yapıyor,
yalnız şarj esnasında çok sayıda bataryam çöpe çıktı, biliyorum kapasiteleri eşit olunca sorun çıkmıyormuş ama 20 gündür şarj et test et batarya ekle tekarar teste sok derken gına geldi,
zaten ufakta olsa balans açıklığı zamanla bu açığı büyütür,,

7s bms ye göre kod yazacak bir babayiğit varmıdır acep, erken dolan hücrenin rolesini çekecek,
7s dedim çünkü birçok bms çeşiti kullanıyoruz,isteyen istediği kanalı kullansın tek kodla

galiba kimse yok,, bende başka bir yola başvurayım bari,
hangi zener diyotu kullanayım 4.5 v zener le role çektirebilirsem olur gibi,

bunu simulasyonunu yapabileceğim basit bir program öneriniz varmıdır?

Üstat, asıl sorun isteklerinizin bir algoritma oluşturacak şelilde sıralanması,
bu yapıldıktan sonra program yazmaya başlanabilir.

Bireysel hücrelerin voltaj balansını sağlamak için dediğiniz şekilde, erken dolan hücreye yük bağlamak mümkün ancak olay bununla btmiyor hangi hücrenin hangi sürede ve akımla şarj olduğunu anlamak bu bilgileri depolamak ve karar verme algoritmasını yazmak gerekir.

Ayrıca voltaj dengesi konusunda problem yaşamamak için hücrelerin ilk başta mümkün olduğunca eşit olmasına dikkat etmek önemlidir. Eşit olmayan hücreler, sorunları zamanla dah da büyütebilir.
Hücreler, (bu algoritma içinde) sürekli ölçülmeli ve kalibrasyonu yapılmalıdır. Bu şekilde "kapasitesi" azalan hücreler için uyarı vermek te mümkün olacaktır.

Siz bunları kağıda döktükten sonra, forumdaki arkadaşları ikna etmekte, yine size kalıyor.

Zener ile röle çektirma işi biraz ızdıraplı olabilir, zenerlerin ısı ile voltaj karekteristiğinin değişebildiğini de işin içine katarsak, bunu tek op-amp lı röle veya transistör anahtarlamalı bir komparatör devresi ile yapmak daha uygun olacaktır. Mesela:

Comparator.png

Son düzenleme:
ben o kadar ileri düzeyde devre yapamamki :)
zener ısı farklılığı yüzünden ne kadar sapma yapabilirki, misal 4v zener 3.6 yahut 4.4 lere varan sapma yaparmıki,
heralukarda hücreleri eşitleyecem çaresi yok,
birde harici bms yerine şarjlı matkap bms leri daha kararlıdır, onlarda ısı sensörüde var, en iyisimi onlarla çalışayım,

teşekkür ederim ag mehmet sağolasın

Akım sınırlamalı bms kullanmalısınız. Ya da
şarj için kendiniz akım sınırlaması yapmalısınız.

ben o kadar ileri düzeyde devre yapamamki :)
zener ısı farklılığı yüzünden ne kadar sapma yapabilirki, misal 4v zener 3.6 yahut 4.4 lere varan sapma yaparmıki,
heralukarda hücreleri eşitleyecem çaresi yok,
birde harici bms yerine şarjlı matkap bms leri daha kararlıdır, onlarda ısı sensörüde var, en iyisimi onlarla çalışayım,

teşekkür ederim ag mehmet sağolasın
Siz de sağolun,.
Tam kaç voltta röle çeksin istiyorsunuz? Zenerler ısı ile voltajları 0.6V değişebilir, ama çaresi var,
en az malzemeli bir çözüm istiyorsunuz

4.4 gibi, elimde arduino malzemelerinden kalan 8 kanal role modülü var,
yada daha önce dediğim gibi şarjlı matkap batarsının bms kartını kullanayım 14.4 var 2 adet

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri