40-50 adet power led i sırasıyla yakmak ?

Sonus

Üye
Arkadaşlar selamlar,

40-50 adet power ledim var.
hepsi sırasıyla tek tek yanacak şeklide bir alana belirli aralıklarla dizmek istiyorum.
Yani ilk sıradaki 10 sn yanacak ve sönecek daha sonra 2. sıradaki led 10 sn yanacak ve sönecek..iböyle böyle tüm hepsi sırasıyla gidecek..
pic ile hazır bir devre aldım ancak bunları sırasıyla devam ettiriyor. 10 uncu led bittimi diğer 10 lu devreye aktaramıyorum.
bir yol gösterin bu tarz bir işi naısl yapabilirim.
Elektronik bilgim zayıf-orta diyebilirim.
programlama bilgim orta - üst seviyede.
Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Led akımları ne seviyede belirtmemişsiniz.
Akımı yeterse TPIC6B595 (pin başına 150mA) gibi bir elemanı pic, arduino vs. ile sürebilirsiniz.

Akım için ayrıca tr. mos vs. kullanılacaksa ve ledler sırayla yanacaksa pic+ 74HC595 gibi shift registerler de olur.
4017 gibi kaskat bağlanabilen elemanlarda. 4017 için bir de clock gerekir. mesela 555 ile veya pic.
Karaşimşek devrelerine bi bakın.

Elde ki pic li devre nasıl birşey. ?

Selamlar,
Aşağıdaki devreyi örnek alıp modifiye edebiliriz düşüncesindeyim. 74164 entegresinin sayısını arttırıp kaskat bağlayarak sayma işlemini sıra ile yaptırılabilir.

555 ile süreyi ayarlarız

74164 entegresinin çıkışlarını transistörle sürüp sabit akım modunda ledleri sürebiliriz düşüncesindeyim.

Kolay gelsin.

1274800874.jpg

Hocam selamlar,
kullandığım ledler power led 1w beyaz.
50 tanesi aynı anda yanmayacağı için tek bir driver ile bu ledleri her birine ayrı anahtar koyarak yakıp söndürüyorum.
Eldeki pic li devre bir elektronikçiden aldığım basit bir devre idi. 35 tl ye hazır satılan bir devre.
bu karaşimşek gibi yürüyen bir devre olacak ama bu 10 lu saydıktan sonra durmuyor sürekli geri ileri sayıp devam ediyor.
Şimdi benim aklıma iki soru var.
1* benim led sayım 50 ancak bu kadar çok bacak sayısı olan bir transistör bulmak mümkün mü ?
mümkünse bunun programını yazmak kolay mı ?
2* eğerki 10 bacaklı bir pic kullanılacaksa bu yürüyen ışık 1 den 10 a akdar ledleri yakacak 10 ar saniye ve devreyi durduracak ancak daha sonra bir diğer devreye ben bitirdim şimdi sen başka demesi gerekecek..
bu mümkün mü ?

@serkan_48
Hocam teşekkürler cevap için.
Peki bu entegre sayısı arttırırız demişsiniz bu iş naısl oluyor ?
Yani 50 led bağlayacaksam nasıl olacak ?

Bakın yukarıda 2 tane 74164 var. Birbirine birinci entegrenin 13 nolu bacağından ikinci entegrenin 1 ve 2 nolu bacağına irtibatlandırılmış. Ayrıca 8 nolu uçtan clock sinyali gönderilmiş. Seri gelecek entegrelerde aynı ilke ile birbirine bağlanarak devam edecek.

Devreyi yapmadan önce aslında proteusta çüzülüp simülasyonda çalıştırılabilir.

@serkan_48
Çok teşekkürler tekrar tekrar..
Mantığını bir tık olsada anladım sayenizde.
Peki böyle bir iş için gerekli yazılımı hazır halde bulabilirmiyim ?
8 den ikisinin zaman ayarını mı yapmam gerekli ?
hangisnin önce başlayacağı ?
ledlerin ne kadar süre yanacağı vs ?
Birde son bir önemli sorum olacak bu işi 1 w power led için yapabilirmiyim ? beyaz olacak renkleri..

Ledler 1W olduğundan 74164 direkt süremez ledleri.
Hatta tpic6b595 de zorlanır. Eğer aynı anda tek bir led yanacaksa 6b595 denenebilir.
Yukarıdaki devre 6b595 için modifiye edilebilir.

Bunun dışında ya transistör veya uln2803 gibi elemanlarla akımı güçlendirmek gerekir.

Bu devre için yazılım gerekmez.

Süreyi 555 entegresinin devresindeki R - C zamanlama devresi sağlamaktadır. Direnç ve kondansatörün değerleri ile oynayarak ledlerin yanıp sönme süresi ayarlanır.

Bu tip shift registerlerin çalışma mantığı aynı. Genelde hepsi kaskat bağlanabiliyor.

Dolayısıyla bunları süren programda for döngüsü ile 8 adet clock üretiliyorsa siz 40 adet clock üretirsiniz olur.
Yeterki kaynak kodu olsun.
Yani 1 adet pic + 40/8 den 5 adet 595 veya 5 adet (uln2803+74164 yada benzer shift register) den oluşacak devreniz.
Aldığınız devredeki pic nedir?. Yanında kod vs verdilermi.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,888
Son üye
kalemx

Yeni konular

Geri