4 kontaklı çiftli anahtar

1cihan8

Üye
Merhaba arkadaşlar. Araştırdım bulamadım. Sıva üstü çiftli iki fazın ayrı girip ayrı çıktığı bir anahtar lazım bana. Önceden komütatör anahtar hiç kullanmadığım için benim aradığım şekilde olduğunu sanıyordum ama öyle değilmiş. Ne kullanabilirim? Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
En kolayı , yazdığınız komütatör anahtarın ortak ucunu iptal edip hariçten yeni bir (4. Uç ) kontağı eklemeniz.

Avize anahtarı olarak mı giren 2 fazı bağımsız kontrol edip 2 farklı aydınlatma modunu düşünüyorsunuz? Sıva altı olarak bu tip ikili avize açma-kapama anahtarları zaten mevcuttur. Ancak sıvaüstü olarak mevcudu piyasada bulunmuyor demek ki. Bir ısıtıcıda kullanılan şekliyle düşünülürse, bu tip ikili, üçlü anahtarların bir ucundaki pirinç köprü iptal edilip (elektrikli soba seçici anahtarlarında) faz ucu ayrı nötr ucu da ayrı kontrol edilebilir. Kolay gelsin.

Avize anahtarı olarak mı giren 2 fazı bağımsız kontrol edip 2 farklı aydınlatma modunu düşünüyorsunuz? Sıva altı olarak bu tip ikili avize açma-kapama anahtarları zaten mevcuttur. Ancak sıvaüstü olarak mevcudu piyasada bulunmuyor demek ki. Bir ısıtıcıda kullanılan şekliyle düşünülürse, bu tip ikili, üçlü anahtarların bir ucundaki pirinç köprü iptal edilip (elektrikli soba seçici anahtarlarında) faz ucu ayrı nötr ucu da ayrı kontrol edilebilir. Kolay gelsin.
Evet o şekilde. Bende biraz öyle tahmin ediyorum. Sıva altı mutlaka bulunur herhalde ama bana sıva üstü lazım. Son bir ihtimal aklımda bir fikir var. Elimde iki tane tekli Viko anahtar var. İçindeki mekanizma komütatör ile aynı. Yani içinde aslında iki anahtar var sadece bir tanesine giriş çıkış kontak koymuşlar. Bir tanesini bozup diğerinin mekanizmasına ekleyebiliyorum. Ama elimizle bastığımız kısmı testere veya falçata vasıtasıyla ikiye bölmem lazım. Bu da biraz uydurma olacağı için ve temiz olur mu emin olamadığım için son çare olarak bakıyorum. Teşekkür ederim bilgileriniz için.

Araştırmaya devam ettim Vikonun Palmiye sınıfı 90555X17 kodlu komütatör vavien anahtarı var. Şemasına baktığımda 6 tane kontağı var yani iki komütatör anahtar yan yanyanaymış gibi. Kontağın tekine bağlayıp ortak uçtan çıkış yaptığımda anahtara bastığımda ortak uç boş kontağa dönmüş olacak. Yanlış mı düşünüyorum doğrularsanız sevinirim.

viko-karre-komitator-vavien-baglanti-seması-1.png

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri